Kısa devre koruma devresi

crazytune

Üye
design..jpg

Aydınlatma tesisatında kullanmak üzere şöyle bir kısa devre koruması oluşturdum. Devre yaygın bilinen basit bir devre fakat ilk çalışmada ledi yakmak için Push buttona basıp röleyi tetiklemek gerekiyor. Güç kaynağının yerini şalterle çalışan bir trafo alacağından ilk çalışmada bir de push butona basmak külfetli oluyor. Onun yaptığı işi ilk çalışmada bir kereye mahsus yapacak bir devre elemanı var mıdır?

Başka devre yapın, bundan vazgeçin. Tasarımı biraz değiştirin anahtar açınca butona basacak şekilde yakalştırın veya eski tüplü tv lerdeki anahtarı kullanın, sanırım arçelik siesta idi, standart 4 pine ilave ince 2 pini vardı buton olarak buraları kullanırsınız.

https://www.eleccircuit.com/dc-power-supply-protection-circuits/

Fuse-electronic-for-ic-regulator1.jpg

@crazytune 4-5 yıl önce sizin gönderinizdeki tür bir koruma devresi bulunan bir güç kaynağı elime geçmişti. @by lent in verdiği linkten sanırım istediğinize göre uyarladım.
Not: HATALI KISIM BELKİ VARDIR. Forum üyelerinin denetim ve yorumlarına açıktır.

Başka devre yapın, bundan vazgeçin. Tasarımı biraz değiştirin anahtar açınca butona basacak şekilde yakalştırın veya eski tüplü tv lerdeki anahtarı kullanın, sanırım arçelik siesta idi, standart 4 pine ilave ince 2 pini vardı buton olarak buraları kullanırsınız.

https://www.eleccircuit.com/dc-power-supply-protection-circuits/
Ekli dosyayı görüntüle 63379
@crazytune 4-5 yıl önce sizin gönderinizdeki tür bir koruma devresi bulunan bir güç kaynağı elime geçmişti. @by lent in verdiği linkten sanırım istediğinize göre uyarladım.
Not: HATALI KISIM BELKİ VARDIR. Forum üyelerinin denetim ve yorumlarına açıktır.

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Koruma devresine gerek kalmadı. Zira korumaya çalıştığım trafonun kendisi zaten emniyetsiz. Kısa devreyi geçtim, boşta çalışırken (led bağlı değil) 2 saatte patladı, ortalığı batırdı. Led aydınlatmalar 90 volt gerilim 60mA akımda çalışıyor. Toplam 16 adet lamba var ve hepsi toplamda 1A kadar akım çekiyor. Yani sistemi çalıştırabilmem için DC 90V 1A emniyetli bir güç kaynağına ihtiyacım var. Piyasada hazır birşeyler bakayım dedim bulamadım. Sanırım iş başa düşüyor. Nasıl elde ederim 90Volt Dc gerilimi?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri