Kısa devre kesme kapasitesi

  • Konbuyu başlatan elceto
  • Başlangıç tarihi

elceto

Üye
Katılım
13 Ara 2006
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
37
sigortalarda, kısa devre kesme kapasitesi ne anlama geliyor? 10 kA kısa devre kesme kapasitesi ile 25 kA kısa devre kesme kapasitesi olan iki ayrı sigortada nasıl bir var?
 
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

saygiver

Üye
Katılım
10 Mar 2007
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
37
benm bildiğim kadarıyla eğer tesisatta selektiviteyi sağlamak amacıyla kullanılıyor, hattın başına 2kA lik koyuyosan hat sonuna aynı nominal akımda 3 kA lik koyarsan selektiviteyi sağlarsın ,herhangi bir kd de kadaşlarında yorumlarını bekliyorum umarım yazarlarönce hatbaşı sigorta açarak hattı korumuş olursun diyorum ama emin diilim başka ar
 

bil30

Üye
Katılım
10 Mar 2007
Mesajlar
5
Puanları
1
Yaş
37
sigorta ve diğer devre kesiciler nominal akım ve kısa devre kesme kapasitesi ile karekterize edilir. sigortayı veya devre kesiciyi koyduğun noktadaki tesis minimum kısa devre akımı önemlidir. bu elemanlar kd akım değerine göre seçilmeli olabilecek kısa devre akımına belirli bir süre dayanabilecek ve açmayı sağlayacak karekteristikte olmalıdır. bu yüzden sigorta ve devre kesicilerin kd kapasiteleri önemlidir ve kd ye göre de fiyatları değişir.
 

Benzer Konular

Forum istatistikleri

Konular
117,800
Mesajlar
830,323
Kullanıcılar
428,686
Son üye
mehmet sadık birlik

Yeni konular

Üst