Kışın evi ısıtma klima,kömür, kombi ?

İzolasyonlu dersek !

o zaman 50tl mi olur :D
hesapta bir yanlışlık olabilirmi acaba..
köpük olarak xps foamboard diye tabir edilen köpüklerden düşünüyorum.
bu kadar klimacı içinde evini klima ile ısıtan hiç mi yok ya :D
terzi kendi söküğünü hesabı sanırım, klimacılarda kömür kullanıyor :)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
o zaman 50tl mi olur :D
hesapta bir yanlışlık olabilirmi acaba..
köpük olarak xps foamboard diye tabir edilen köpüklerden düşünüyorum.
bu kadar klimacı içinde evini klima ile ısıtan hiç mi yok ya :D
terzi kendi söküğünü hesabı sanırım, klimacılarda kömür kullanıyor :)
Kilimalar calistigi ortamdaki havayi kurutur ya ona gore bi kilima secin veya odaya bir nem cihazi yerlestirip harcadigi enerjiyi fatura hesabina ekleyin

Kilimalar calistigi ortamdaki havayi kurutur ya ona gore bi kilima secin veya odaya bir nem cihazi yerlestirip harcadigi enerjiyi fatura hesabina ekleyin
Hesaba gelince soyle hesaplayin kabaca 4 saati cikarin hesaptan gunde 20 saat calissin buda 40 kr tan 8 tl yapar gunde ayda 30 gun var diyelim 240 tl eder faturaya ek not 4 saati kilimanin ogun icindeki durma suresi olarak hesaptan cikardim bende mitsubishi kilima var hani su A +++++ lardan super azyakiyo guya benim faturaya 200 tl yukledi 1 ay calistigi zaman 12 btu hemde sanirim aciklayici olmusumdur

Peki klima 24 saat de 4 saat mi duruyor.yetersiz klima mi taktiniz ki.200tl fatura toplam faturamı yoksa sadece klima mi. Birde hangi şehirde hangi soğukta kullandiniz

Peki klima 24 saat de 4 saat mi duruyor.yetersiz klima mi taktiniz ki.200tl fatura toplam faturamı yoksa sadece klima mi. Birde hangi şehirde hangi soğukta kullandiniz
Istanbulda kullaniyorum once 2000 wat ufo aldim cok fatura geldi sonra kilima aldim kilimanin gucunu ve btu sunu yetkili servis yapti salonda takili 15 metrer kare bi salonunm var

Bir klimanin ne kadar yakacagi,

1- Yazin isi kazanci kisin isi kaybina gore
2- dis hava sicakligina gore
3- kapasitesine gore

gibi genel ve o anlık degerlere göre değişir.

dur kalk suresi ozellikle dis hava sicakligi isi hesaplarina gore degisiklik gösterir. bu nedenle kisin 24 saatte 4 saat durur gibi bir kosul yoktur ki zaten inverter klimalar durmak degil frekans kismak mantigi ile calisir. Bu bilgiler sizi yaniltabilir.

Şu hesap yapilabilir. Ornek vermek gerekirse 12000 btu bir klima saatte 1 kW elektrik harcar ise gunluk 16 saat ile aylik MAKSIMUM ne kadar elektrik harcar sorusu sorulur.

bu hesaba gore maksimum harcama bulunur. size en fazla gelecek olan faturaya ek ne kadar geleceği belli olur. Sizde bu bilgiye gore ayaginizi yorganiniza gore uzatirsiniz.

Beyler kusura bakmayın ama Toshiba ras13 inverter serisi 13000btu klimalar twin rotary motormus. Kullananlar eksi 17 dahi isittigini yazmış.tuketimde çok az olduğu yazmışlar kafam iyice karıştı :)

@sami inci @-Acemi- @serkan_48
herkese tekrardan selamlar. aradan 2 yıl geçti sizlere fikir açısından yaptıklarımı anlatayım. öncelikle evin duvarlarını 3cm içten montalama üzerinede 1.5cm alcıpan ve üzerine saten alçı uygulaması yaptırdım. toshiba japon üretimi en üst seri klima aldım. 2 tam kış kullandım.2 kışta önceki yıllar gibi aşırı soguk geçmedi, -15 leri görmesede yaklaştı. inanın çok memnun kaldım. gerek evimin güney gerekse üst katta oturan ve yalıtım olması ile aylık 100tl ye odayı ısıttı. kime söylesemde inanmadı :)
hatta takarken akraba komşular hepsi dalga geçti aylık 400tl gelsinde görürsün, kışın o sobayı tekrar kurarsın vb laflar ettiler. en soğuk ayda 100-120tl fatura geldi. kasım, mart gibi aylarda ise 30-50tl arası geldi.tabi geçen yılkı ve şuanki son gelen zamlar ile elektrik çok ciddi arttı.benden sonra 3 kişi daha taktırdı. 2 arkadaş daha yeltendi ama bütce sebebiyle vazgeçti. ilk yıl odayı kurutur diye soğuk nem makinesi almıştım. fazla mı çalıştırdım bilemiyorum ev köşeler yosunlaşmaya başladı :)
o yüzden ilk yıldan sonra nem makine hiç kullanmadım.klimanın en güzel yanı ekim-kasım-mart-nisan ayları soba yaksan sıcak yakmasan soğuk. çoğu tanıdıgım elektrikli ufo kullanıyor bu aylarda. ama bende klima 10dk çalıştır kapat zaten yetiyor..
şuanki hedefim son yönetmelik ile birlikte çatıya güneş paneli projem var. eğer olursa elektrik beleş. o zaman tüm evi ısıtmayı planlıyorum. hoşçakalın

Klima daha ılıman şartlarda uygun olabilir ama sizinki gibi -15 falan olursa tırtlar.Buz tutar verim yok olur.Sert koşullarda doğalgaz daha uygun.
Eksi 40 derecede çalışan klimalardan haberiniz yok galiba

Gree nin üst düzey cihazları suan piyasada ki en iyi cihazlardan. U crown serisi. Isıtma da eksi 40 a kadar verim sağlıyor. Bu arada klimalar aslında en ucuz isinma sistemidir. Elektrik pahalı biraz bizde o ayri. Klima 1 enerji alıp 3 4 bazen 5 enerji olarak bize döner. Bunu yapan başka sistem yoktur

Arkadaşlar benim evim de en üst kat tamamı güneye bakan tam güneş alan bir ev. Salonumuzda hermatik doğal gaz sobası ile ısıtıyorum. Aynı salonda klima da var ama kışın ısıtma için hiç kullanmadım. Kıyaslama yaparsak hangisi daha ucuz ve sağlıklı bir ısıtma olabilir. Fikirlerinizi almak istiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri