küresel vanayı silecek motoru ile kontrol etmek

saltukakar

Üye
sayın meslekdaşlarım 9 katlı binanın doğal gaz kazanına oda termostatı taktım 4 .kata binanın sıcaklığına göre kazan devreye girip çıkıyor epey bi tasaruf oldu ama ben bu işi ilerletip ana kalolifer borularında katlara çıkıs yapılan yerde vanalar var o vanalara oto silecek motoru taksam bununda o katın termostatına bağlasam olurmu oto silecek motoru küresel vanayaı açma kapama yaptırırmı eğer olursa her katın sıcaklığını ayrı ayrı ayarlama imkanı olcak normal 3 yollu vanalar var ama pahallı boruların kesilmesi bir sürü iş ucuza mal etmenin yolunu arıyorum kamu binası bu bilgisi olanın paylaşmasını rica ediyorum veya elektro mıknatıs koysam bobin enerjilenince vanayı çekse bir yay vasıtası ile yerıne getirme yapılabilrimi

Vananın açık,kapalı yada hanği pozisyonda olduğunu anlamak için geri besleme alman gerekecek.Aktuatörle bu işlemi yapabilirsin ve ucuz olur.Tabi aktuatörü kontrol etmen için plc veya özel kartı gerekli.Kolay gele.

Bu konuda en güzeli boru ölçüsünün bir üst ebatında selenoid valf kullanmanız olacaktır. Özellikle 1 üst ölçü diyorum çünkü selenoidlerin geçiş noktalarındaki daralma tesisatınızda direnç oluşturur. 1 üst veya 2 üst kullandığınızda orifis çapı kullandığınız tesisat borusuna tekabül edeceğinden daha az sıkıntı oluşturacaktır. Söyledikleriniz ise evinizde falan yapsanız belki ama iş teslimi yapacağınız yerde bu düzende çalışmanız bence şık olmaz. Benim debediğim bir yöntemden bahsedeyim size; kapı otomatiği - küresel valf - kapı otomatiği. Valfin solundaki otomatik, termostat kontağını açınca enerjileniyor, valfi açıyor. Valfin sağındaki ise termostat kontağını kapatınca enerjilenip küresel valfi kapatıyor. Sistemin mekanik aplikasyonu biraz uğraştırıyor ama güzel çalışmıştı.
Ayrı bir yöntem ise; daire girişlerinde bulunan küresel valflerin üzerine yaylı pnomatik aktüatör takabilirsiniz. Ama bu sistem için ise ufak bir kompresör gerekir. Tesisatınızı hiç bozmadan vanaların üzerine aktüatörü takıp hava hortumuyla havayı beslediğiniz, ve aktüatör hava selenoidleriylede termostatla irtibatlandırdığınız güzel bir sistem olur.

Bu konuda en güzeli boru ölçüsünün bir üst ebatında selenoid valf kullanmanız olacaktır. Özellikle 1 üst ölçü diyorum çünkü selenoidlerin geçiş noktalarındaki daralma tesisatınızda direnç oluşturur. 1 üst veya 2 üst kullandığınızda orifis çapı kullandığınız tesisat borusuna tekabül edeceğinden daha az sıkıntı oluşturacaktır. Söyledikleriniz ise evinizde falan yapsanız belki ama iş teslimi yapacağınız yerde bu düzende çalışmanız bence şık olmaz. Benim debediğim bir yöntemden bahsedeyim size; kapı otomatiği - küresel valf - kapı otomatiği. Valfin solundaki otomatik, termostat kontağını açınca enerjileniyor, valfi açıyor. Valfin sağındaki ise termostat kontağını kapatınca enerjilenip küresel valfi kapatıyor. Sistemin mekanik aplikasyonu biraz uğraştırıyor ama güzel çalışmıştı.
Ayrı bir yöntem ise; daire girişlerinde bulunan küresel valflerin üzerine yaylı pnomatik aktüatör takabilirsiniz. Ama bu sistem için ise ufak bir kompresör gerekir. Tesisatınızı hiç bozmadan vanaların üzerine aktüatörü takıp hava hortumuyla havayı beslediğiniz, ve aktüatör hava selenoidleriylede termostatla irtibatlandırdığınız güzel bir sistem olur.

arkadaşlar silecek motoru redüktör sistemi olmadan tek başına küresel vanayı çeviremez ayrıca selenoidler belli bir sistem basıncıyla çalışmaktadır 1-1,5 bar basınç varsa selenoid işe yaramaz tek çözüm oransal kontrollu 3 yollu vanadır çünkü hat sirkülasyon pompası başka daireleride besliyorsa ön basınç oluşumunu 3 yollu vana önler oransal kontrol 0-10V DC gerilimle vana tam,yarı veya kapama yapar ...

3 yollı vanalar pahallı kapı otomatiği devresini inlemek gerek yorumlarınız için teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri