Küçük Motorların Birleşimi İşe Yarar mı??

paralel bağlarsan gerilim düşük olur seri bağlaman lazım. fakat seri bağlantıda ne olur bilmiyorum denemen lazım.
Tşk

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Dinamolar Biraz daha zor dönüyor hemde pervane işime yarayacak. Ama dediğinizi yapayım. 100 tane bisiklet dinamosu birleşimi yapabilirmiyim.

Ne demek istediğimi anlatamadım.

Niçin birden çok dinamo/motor v.s kullanmak istiyorsunuz? Bunun niçin soruyorum. Elinizde enerji üretmek için belirli bir güç var.Bu güçlede bir üreteç çevirip enerji elde etmek istiyorsunuz ve bu yüzden üreteçleri belli devir ve torkla çevirmelisiniz..Lakin bu üreteç sayısını arttırdıkça mekanik ve elektriksel kayıpta o derece artacaktır.

Atıyorum tek dinamo yada motor kullansanız elinizdeki gücün %80 in enerjiye dönecekse 100 tane küçük dinam kullanınca bu %40'a düşecek...Niçin bu kaybı göze alıyorsunuz diyorum?

Ne demek istediğimi anlatamadım.

Niçin birden çok dinamo/motor v.s kullanmak istiyorsunuz? Bunun niçin soruyorum. Elinizde enerji üretmek için belirli bir güç var.Bu güçlede bir üreteç çevirip enerji elde etmek istiyorsunuz ve bu yüzden üreteçleri belli devir ve torkla çevirmelisiniz..Lakin bu üreteç sayısını arttırdıkça mekanik ve elektriksel kayıpta o derece artacaktır.

Atıyorum tek dinamo yada motor kullansanız elinizdeki gücün %80 in enerjiye dönecekse 100 tane küçük dinam kullanınca bu %40'a düşecek...Niçin bu kaybı göze alıyorsunuz diyorum?

Şöyle söyleyeyim hocam. Büyük dinamoyu çevirecek gücüm yok. Bende ki güç küçük motorları çevirir anca. Yani güç o kadar büyük değil.

Şöyle söyleyeyim hocam. Büyük dinamoyu çevirecek gücüm yok. Bende ki güç küçük motorları çevirir anca. Yani güç o kadar büyük değil.
kısa devre anında o pervane de dönmez. isterseniz kabloları birbirine bağlayın ve çevirmeye çalışın.
o zaman anlarsınız ne demek istediklerini.
kolay gelsin.
bu pervanelerin kolay döndüğü için tercih ettiniz. Ancak şöyle bir şey var. boşta iken pervaneler döner. yüke bağlandığı anda dönme hızı yavaşlar. yani boştaki hız ile yük bağlantısı yapıldığı andaki hız farklıdır.

Son düzenleme:
kısa devre anında o pervane de dönmez. isterseniz kabloları birbirine bağlayın ve çevirmeye çalışın.
o zaman anlarsınız ne demek istediklerini.
kolay gelsin.
bu pervanelerin kolay döndüğü için tercih ettiniz. Ancak şöyle bir şey var. boşta iken pervaneler döner. yüke bağlandığı anda dönme hızı yavaşlar. yani boştaki hız ile yük bağlantısı yapıldığı andaki hız farklıdır.
Peki istediğim hızı yakalarsam dediğim olay çalışır mı.

Gerçi Sayın @izmirli_m yazmış...

Bilinmesi gereken ilk kaidelerden birini atladığınız için küçük üreteçleri çevirmek daha basit olur yanılgısına düşmüşsünüz.
Nedir o bilmeniz gereken şey? güç yoktan var edilmez dolayısı ile belirli bir gücü elde etmek için o motorların belirli devirde ve torkta dönmesi gerekiyor.Hal bu olunca

100 adet motora tam verim için her biri için 1 birim güç sağlamanız gerekiyorsa size lazım olan Mekanik kayıplar+elektriksel kayıplar+ enerji üretimi için gerekli olan güç toplamı lazım.

Pratikte ise her motorun ayrı güç kaybı,elektriksel kaybı,kablajdan kaynaklanan kayıp size tek dinamodan fazla verim kaybı yaşatacaktır. Atıyorum 1 motorla 80 birim üretiyorsanız 100 küçük motorla belki 50 birim ile üretemeyeceksiniz enerjinin bir kısmının yukarıda bahsettiğim kayıplar neticesinde.

Umarım anlatabilmişimdir.

benimde aklımda kondisyon bisikletinden arabadaki şarj dinamosunu çevirip bununla aküyü aküylede inverterden evin led tv bilgisayar gibi küçük güçteki alıcılarını çalıştırmak geliyor hem evinizde spor yapın hemde elektrik faturanıza katkıda bulunun

benimde aklımda kondisyon bisikletinden arabadaki şarj dinamosunu çevirip bununla aküyü aküylede inverterden evin led tv bilgisayar gibi küçük güçteki alıcılarını çalıştırmak geliyor hem evinizde spor yapın hemde elektrik faturanıza katkıda bulunun
Evet işte bu olur.
Hem spor yapın hem elektrik üretin.
yalnız motoru biraz büyütün.
çok daha iyi verim alırsınız.
birde şanzıman kullanılırsa verim daha da artar.
60247

parklara bu hamster kafeslerinden koysalar. bir sürü elektrik üretilir :)

Son düzenleme:
Bu motorlar en basit sensörsüz fırçasız sürücü ile çalışıyor. Etiketin altındaki plastiğin arkasında bulunuyor. Elektrik üretmek için uygun olacağını sanmam. Bu projendeki hedefin gözlem yapmak mı yoksa belirlediğin bir güce ulaşmak mı? Gözlem yapmak istiyorsan ac fırçalı motor bul. Çamaşır makinesi motoru olabilir. Yada su boşaltma motoru daha uygun. Hemde daha ekonomik. Bunun rotorundaki sargıları bi şekilde çıkarıp, şarjlı matkaplardaki motorların mıknatıslarından 2 adet yerleştir. Sonra sabit olan sargıların uçlarına köprü diyot bağla. Rotoru döndür ve köprünün çıkışındaki voltajı ölç. Kullandığın köprü diyot 8amperden aşağı olamasın. Sonra kısa devre yap ve yine rotoru döndür. Bunları hurdacılardan yada tamircilerden temin edebilirsin. Gerisi gelir zaten.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri