Küçük hoparlörden büyük ses

Kendim icin küçük bir el aleti yaptım. Yaptığım şeyin ses çıkarması gerekiyor. Fakat büyük hoparlör koyamam çünkü "el aleti cebe girmesi lazım". Elimde küçük bir telefon hoparloru var telefon sağlam iken iyi ses çıkartıyordu. Ben hoparlörü devreme taktım fakat nerdeyse hoparlörden çıkan ses hiç duyulmuyor. Nasıl sesi artırabilirim ? Telefonlar nasıl küçücük hoparlörden sesi yüksek şekilde çıkartabiliyor ? "Küçük amfi ile denicektim fakat hoparlörün yanacağından korktum"

Son düzenleme:
El alet ne bilmiyorum ama buzzer kullansanız olmaz mı hem daha küçük olur hem de ses daha çok çıkabilir bir şey yapmadan.

Buzzer hoparlör (cep tel dış ortam) diye bakın onlardan alın Asus LG gibi bilindik markalarin, kulaklık için olan olmaz.

buzzer kullanamam çünkü projemin konuşması gerekiyor. Ve niçin hoparlöre kondansatör bağlamalıyım ?

Son düzenleme:
hoparlör ac akımda çalışır. dc gerilimi bloke etmek için bir elektrolitik kondasatör gerekli. mesela 220uf.

hoparlorü dediniz gibi amfiye bağladım. Güzel yüksek ses çıkardı fakat bir zaman sonra ısınmaya başladı.

download.jpg
PAM8403-Audio-Amplifier.jpg

Kullandığım hoparlor samsungun j7 prime hoparlörü. Amfide bu.

ısınan entegremi hoparlörmü.
ısınmayı engellemek isterseniz akımı hoparlöre ve kondansatöre seri dirençle sınırlandırın. mesela 10 ohm. 0.5 watt.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,831
Son üye
aliardan

Yeni konular

Geri