Küçük Bir Tesla Coil Deneyi

Evet aynen dediğiniz gibi, primere 110 v luk beslemeyi reosta ile 0 dan yükselterek uyguluyoruz ancak bu reostanın verdiği voltajın elktronik kartla hiçbir bağlantısı yok göstergenin kablolarını resimde açıklamaya çalışmıştım. yani şöyle diyeyim reosta primere voltajı yolluyor yüksek gerilim çıkışından da voltaj alıyoruz o kadar; gösterge reostadan okuyarak orantı kurmuyor, göstergenin bir kablosu direk o presli dediğim trafonun içine gidiyor resimde var kahverengi kablo başka hiçbir yerden aralarında bağlantı yok bunu anlamıyorum, diyelimki trafonun içerisinde oluşan gerilime orantılı olarak göstergeye sinyal gönderen birde başka bir sargımı vardır? eğer öyle ise primer ve sekonder sağlam iken sadece bu sargımı arızalı? trafonun dış görüntüsüne bakınca bütün sargılar üst üste tek bir nüveye sarılı gibi gözüküyor. Valla kardeş eğer resimleri iyice incelerseniz belki aklınıza bir fikir gelir çünkü benim aklım kısır döngüye girdi bu gösterge değer göstermez ise gitti boşa emekler. Örnek bir stator resmini koymuştum 8 ayda tamamladık test edemiyoruz ki işi teslim edip paramızı alalım.:(

dostum sanırım sinyal ucu güvenlik sebebiyle parafudura bağlanmış,acaba Parafudr bozuk olabilirmi,genelde dijital göstergelerin sinyal kaynağı analog dijital konvertörlerdir,eğer sinyal bir gerilim veya akım trafosundan okuyorysan bunu tespit et. bence üzerinde 120 yazan trafo birinci yüksek gerilim trafosu.acaba bu trafoya uygulanan düşük gerilim herhangi bir gerilim düşürücü aracılığıyla(trafo,direnç vd)azaltılıp sonrada bir diyot aracılığıyla doğrultulduktan sonramı 5 voltluk ölçme sistemine gönderiliyor ve trafonun çevirme oranı bilindiğinden çıkış gerilimi böyle tespit ediliyor.dijital bölümdeki kalibrasyon bu çevirme oranına göre belirleniyor.örneğin 110 volt 50kv 55 volt 25 kv gibi örnek sadece. zira dc 5v ile deneme yaptığını belirtmişin,ayrıca sistemin çıkış akımını nasıl ölçtüğünü tespit etmelisin,

kolay gelsin

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
dostum sanırım sinyal ucu güvenlik sebebiyle parafudura bağlanmış,acaba parafudr bozuk olabilirmi,genelde dijital göstergelerin sinyal kaynağı analog dijital konvertörlerdir,eğer sinyal bir gerilim veya akım trafosundan okuyorysan bunu tespit et. bence üzerinde 120 yazan trafo birinci yüksek gerilim trafosu.acaba bu trafoya uygulanan düşük gerilim herhangi bir gerilim düşürücü aracılığıyla(trafo,direnç vd)azaltılıp sonrada bir diyot aracılığıyla doğrultulduktan sonramı 5 voltluk ölçme sistemine gönderiliyor ve trafonun çevirme oranı bilindiğinden çıkış gerilimi böyle tespit ediliyor.dijital bölümdeki kalibrasyon bu çevirme oranına göre belirleniyor.örneğin 110 volt 50kv 55 volt 25 kv gibi örnek sadece. zira dc 5v ile deneme yaptığını belirtmişin,ayrıca sistemin çıkış akımını nasıl ölçtüğünü tespit etmelisin,

kolay gelsin

Teşekkür ederim.
Parafudurlara bakmıştım sağlam üzerinde 120 yazan trafo dan başka trafo da yok bütün bobinler bunun içinde sanırım, bu trafoya 4 adet bobin teli giriyor 2 si 110v ac reosta dan geliyor birisi şaseye bağlı diğeri ise göstergeye geliyor.Şaseye bağlı olan uc bir parafudur ile ayrılarak göstergeye giden kablo ile buluşuyor, kontrol ünitesinde sadece 5 v için doğrultma var birde yüksek gerilim çıkışında şişe kondansatörlere bir şekilde bağlı 4 adet kocaman (ilk defa gördüm) 4 adet diyot var o çıkış yüksek gerilimi doğrultmak için heralde. o resimde bilmediğim uzun borular var yüksek gerilim bunlardan dolaşıyor öyle çıkıyor işte bunlardan bir kabloda parafudurlara bağlı yani çıkış gerilimini bunlar ölçüyor ve şase ile arasında bir değer oluşturarak mı göstergeye yolluyor bilmiyorum. eğer öyle ise bana resime bakarak bu uzun boru şeklindeki nesnelerin ne olduğunu söyleyebilirmisiniz üzerlerinde herhangi bir şekil veya yazı yok ben anlayamadım.

Teşekkür ederim.
Parafudurlara bakmıştım sağlam üzerinde 120 yazan trafo dan başka trafo da yok bütün bobinler bunun içinde sanırım, bu trafoya 4 adet bobin teli giriyor 2 si 110v ac reosta dan geliyor birisi şaseye bağlı diğeri ise göstergeye geliyor.Şaseye bağlı olan uc bir parafudur ile ayrılarak göstergeye giden kablo ile buluşuyor, kontrol ünitesinde sadece 5 v için doğrultma var birde yüksek gerilim çıkışında şişe kondansatörlere bir şekilde bağlı 4 adet kocaman (ilk defa gördüm) 4 adet diyot var o çıkış yüksek gerilimi doğrultmak için heralde. o resimde bilmediğim uzun borular var yüksek gerilim bunlardan dolaşıyor öyle çıkıyor işte bunlardan bir kabloda parafudurlara bağlı yani çıkış gerilimini bunlar ölçüyor ve şase ile arasında bir değer oluşturarak mı göstergeye yolluyor bilmiyorum. eğer öyle ise bana resime bakarak bu uzun boru şeklindeki nesnelerin ne olduğunu söyleyebilirmisiniz üzerlerinde herhangi bir şekil veya yazı yok ben anlayamadım.

bence o boruların içinde ne olduğunu merak ediyorsan sök bak.direnç olabilir
bobin olabilir,burdan bakınca ne oldukları anlaşılmıyor.devrede kullanılan bir eleman,ayrıca 5 volt olduğuna göre 7107 display entegresi türevi bir cihazla ölçme yapılıyor galiba o entegrenin analog ölçme sinyal ucu çok düşük olmak zorunda.

bence o boruların içinde ne olduğunu merak ediyorsan sök bak.direnç olabilir
bobin olabilir,burdan bakınca ne oldukları anlaşılmıyor.devrede kullanılan bir eleman,ayrıca 5 volt olduğuna göre 7107 display entegresi türevi bir cihazla ölçme yapılıyor galiba o entegrenin analog ölçme sinyal ucu çok düşük olmak zorunda.

ya işte işin içinden çıkamayışımda bu kardeş devrede hiç entegre yok göstergelerin beslemesi 5v ama ölçüm sinyalini nerden alıyor ben bulamadım. ayrıca o borularda presli söksem elimde kalacak ne olduğu artık önemli değil galiba çöpe atacaz artık. varmı böyle yüksek gerilim düşük akım üreten cihaz satan yer acaba bu testleri yapabilmem için? bu cihaz 1000 v ile 200kv arasında gerilim sağlıyordu.

hemen umutsuzluğa kapılıp enseyi karartma belki bu cihazı tamir edebilirsin
resimlerden anlaşıldığı kadarıyla çıkış gerilimini 7 segmentli displaydan görüyorsun
emin ol en kesin yolu budur yoksa nasıl 5-6 dijitli displayda gerilim okursun yada çıkış akımı,ayrıca sana bir soru daha sormak istiyorum.siz testi yapmadan önce çıkış gerilimini belirleyip öylemi teste devam ediyordunuz.yani demek istediğim şu
örneğin 20 kv çıkış gerilimi potu çevirip bunu ayarladıktan sonramı yalıtkanlık testini yapıyordunuz.

Önce test yapılacak bobinlere cihazın bağlantısını yapıyoruz sonra cihazı çalıştırıyoruz ve sıfırdan başlayarak reosta şeklindeki trimpotu çevirerek yavaş yavaş arttırıyoruz istenilen voltaja gelinceye kadar göstergeden takip ediyoruz. eğer birden bire yüklenirsek zaten test edeceğimiz birşey kalmaz geriye. bunu yavaş yavaş yapmalıyız. Örnek resimde gösterdiğim statoru 15kv ile ölçüm yapmalıyız cihazımız, 15 kv ' a ulaşınca yaklaşık 10 dk bu kademede bekliyoruz zaten kaçak olursa cihaz kısa devreye geçip kapanıyor herşey normal ise yine yavaş yavaş düşürerek kapatıp topraklıyoruz bu kadar.

yani sürekli gerilim üretiyor anlık puls şeklinde değil
anladığım bu,belkide uğraştığın sistemin tesla rezonans trafosuyla alakası yoktur
küçük güçlü bir yüksek gerilim trafosudur.50 hz 110/100kv 200w örneğin çünkü tesla bobini olsa sürekli gerilim değilde deşarj şeklinde pulse halinde anlık yüklenmeler olması lazım.sürekli sabit voltaj
olunca düz yüksek gerilim trafosu olabilir.

Olabilir mi? Eğer öyle ise ben sorunumu nasıl çözebilirim. Bana bunun tesla cihazı olduğunu bir mühendis söylemişti bende bütün bakışlarımı bu yönde yaptım ama dediğiniz gerçekten mantıklı hatta tastamam doğru olduğuna inanıyorum... Teşekkür ederim. yanlız bir bilgi daha cihaz ile test işlemi bittikten sonra reostayı yine yükselttiğimiz hızda yavaş yavaş azaltarak enerjiyi kesiyoruz yoksa cihaz tam deşarj olmuyor hatta bobinlerde bile gerilim deşarj olmuyor uzun süre beklemek gerekiyor. kademeli olarak azaltarak kapatınca sanki cihaz kendisi deşarj ediyor ve sıfıra gelince artık bobinlerde pek voltaj kalmıyor.

çok güzel Teslanın deneyini hakkında paylaşımınız beni sevindirdi hatırlanması ne güzel teşekkür ederim

selam herkese..

elektronik muhendisligi son sınıf ogrencisiyim ve bitirme projesi olarak MARX GENERATOR konusunu aldım.
internette cok sayıda marx generatorle ilgili simülasyonlar gordum. Ancak kullanılan malzemelerin degerleri konusunda ve kurulum aşamalarıyla ilgili herhangi birşey bulamadım. yada bu projenin baslangıctan bitimine kadar olan sürecini anlatan, bitirilmiş proje örnegi bulamadım. bu konuda bilgisi olan arkadaslar varsa ve yardımcı olurlarsa sevinirim.. şimdiden teşekkur eder, herkese iyi calısmalar dilerim..
mail : [email protected]

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri