Küçük Bir Tesla Coil Deneyi

resmin birini göremiyoum 2. resmi tekrardan uplamanız mümkünmü acaba?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
eğer sistemin bir resmini o söz ettiğin üzeri silikon kaplı bobin grubunun resmini
her hangi bir etiket değerini yada sistemin elektrik şemasını gösterebilirsen daha
daha hızlı çözüm bulabilirsin.sanırım özel tip bir gerilim trafosu yüksek frekans olduğundan.ayrıca 5 volt ile test yaptım dedin dc kaynakmıydı ac kaynakmıydı.
ve skala nasıl değişti.biraz daha ayrıntı sunarsan iyi olur.

Tamam, ben resimini çekip buraya koyayım en iyi öyle anlayabilirsiniz anlatımlarım eksik olabilir. ayrıca cihaz yurt dışı kaynaklı ve eski o yüzden etiket bulamadım. digital göstergesinin besleme devresi 5v dc ile çalışıyor ama tesla bobinini besleyen dc 110 v ayrı bir beslemesi var istediğimiz yüksek gerilimi buluncaya kadar değiştirdiğimiz trimpot bu 110v üzerinde ne kadar değiştirirsek değiştirelim göstergede takılı kalmış sabit bir değer gösteriyor ve hiç değişmiyor. göstergenin besleme voltajından hariç bir kablonun tesla bobinine gidiyor olduğunu görünce bu kabloyu göstergeden ayırdım oraya bir küçük trimpotu gerilim bölücü şeklinde bağladım ve 5v kaynağından bir beslame aldım ve trimpotla oynayınca gösterge değer gösteriyor ama teslanın trimpotundan bağımsız tabii. o hiçdevrede değil o anda denemek için. Manyeto kardeş ve diğer ustalar ben resimleri en kısa zamanda koyacam sanırım devreyi daha iyi anlarsınız o zaman yardımcı olabilirseniz size minnettar kalırım. Teşekkürler.

eğer sistemin bir resmini o söz ettiğin üzeri silikon kaplı bobin grubunun resmini
her hangi bir etiket değerini yada sistemin elektrik şemasını gösterebilirsen daha
daha hızlı çözüm bulabilirsin.sanırım özel tip bir gerilim trafosu yüksek frekans olduğundan.ayrıca 5 volt ile test yaptım dedin dc kaynakmıydı ac kaynakmıydı.
ve skala nasıl değişti.biraz daha ayrıntı sunarsan iyi olur.

Selam resimleri koydum. Sorunumu biliyorsunuz. Resim üzerinde anladığım yerleri açıklayıcı notlar yazdım.

sanırım o üzerinde 120 yazan şey yüksek gerilim trafosu,eğer dikkatli incelerseniz
onun bir trafo olduğu belli ve yapısı itibarıyla trafoya benziyor.primer ve sekonder
kısımları birbirinden ayrılmış,acaba siz testlerinizi kaç volt gerilimle yapıyorsunuz
birde motorlara yalıtkanlık testi yaparken kaç volt uyguluyorsunuz.2500 volt diye biliyorum ama.
birde diğer yandan çıkış akımıda ölçülüyor sanırım.

sanırım o üzerinde 120 yazan şey yüksek gerilim trafosu,eğer dikkatli incelerseniz
onun bir trafo olduğu belli ve yapısı itibarıyla trafoya benziyor.primer ve sekonder
kısımları birbirinden ayrılmış,acaba siz testlerinizi kaç volt gerilimle yapıyorsunuz
birde motorlara yalıtkanlık testi yaparken kaç volt uyguluyorsunuz.2500 volt diye biliyorum ama.
birde diğer yandan çıkış akımıda ölçülüyor sanırım.

Selam, evet o trafo benim de bahsettiğim. testlerimizi jeneratörün stator geriliminin 2 katı kadar yani 6300v üreten HES jeneratörün statorunu 14 kv ile test ediyoruz, bu cihazın en son verdiği gerilim değeri 200kv ama biz en son 20 kv a ihtiyaç duyduk şimdiye kadar. Tek sorun tesla çıkışından yüksek voltajı sağlıyoruz yani trafo arızalı değil ama çıkarılan voltaj değerini göstergeden okuyamıyoruz. göstergeye gelen sinyal ile ilgili sanırım tesla da oluşan elektriğin değerini nasıl algılıyor bilsem belki bulabilirim. bu konuda yardıma ihtiyacım var, verdiğim şekiller yeterli olur sanırım. yada böyle bir şeyi üreten bir firma varmı irtibata geçeyim.

şimdi siz çıkış gerilimini ayarlayabildiğinize göre demekki birinci yüksek gerilim trafosunun primerine uygulanan gerilimi azaltıp arttırarak çıkış gerilimini ayarlıyorsunuz.zaten gerilim ayar trimpotuda yüksek güçlü bir reostaya benziyor
siz çıkış akımının hangi sensörle tespit edildiğini bulun önce bence.sonra 1. yüksek gerilim trafosu ve giriş çıkış gerilim oranlarını.

şimdi siz çıkış gerilimini ayarlayabildiğinize göre demekki birinci yüksek gerilim trafosunun primerine uygulanan gerilimi azaltıp arttırarak çıkış gerilimini ayarlıyorsunuz.zaten gerilim ayar trimpotuda yüksek güçlü bir reostaya benziyor
siz çıkış akımının hangi sensörle tespit edildiğini bulun önce bence.sonra 1. yüksek gerilim trafosu ve giriş çıkış gerilim oranlarını.

Evet aynen dediğiniz gibi, primere 110 v luk beslemeyi reosta ile 0 dan yükselterek uyguluyoruz ancak bu reostanın verdiği voltajın elktronik kartla hiçbir bağlantısı yok göstergenin kablolarını resimde açıklamaya çalışmıştım. yani şöyle diyeyim reosta primere voltajı yolluyor yüksek gerilim çıkışından da voltaj alıyoruz o kadar; gösterge reostadan okuyarak orantı kurmuyor, göstergenin bir kablosu direk o presli dediğim trafonun içine gidiyor resimde var kahverengi kablo başka hiçbir yerden aralarında bağlantı yok bunu anlamıyorum, diyelimki trafonun içerisinde oluşan gerilime orantılı olarak göstergeye sinyal gönderen birde başka bir sargımı vardır? eğer öyle ise primer ve sekonder sağlam iken sadece bu sargımı arızalı? trafonun dış görüntüsüne bakınca bütün sargılar üst üste tek bir nüveye sarılı gibi gözüküyor. Valla kardeş eğer resimleri iyice incelerseniz belki aklınıza bir fikir gelir çünkü benim aklım kısır döngüye girdi bu gösterge değer göstermez ise gitti boşa emekler. Örnek bir stator resmini koymuştum 8 ayda tamamladık test edemiyoruz ki işi teslim edip paramızı alalım.:(

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,893
Son üye
bozwolf

Yeni konular

Geri