Küçük amperli punta kaynak

cerdinc

Üye
Merhaba, ben de çok küçük bir noktada punta kaynak kullanmak istiyorum. Bir dolmakalem ucunun en ucundaki 0.5 mm maksimum 1 mm çapındaki bir iridyum topu, çelik ya da altın metale punta ile kaynatmak ya da sökmek istediğim. Bunun için bir kaynak makinasını punta düzeneğine bağlayarak denedim ve en düşük ayar olan 25 amperde bile çelik ucu eritti. Tahminen 3-4 amperlik bir güçle kaynak yapmam lazım, volt aynı kalsa bile. Ya da voltu düşük örneğin 12 volt bir transformatörü kullanmam işe yarar mı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Teşekkür ederim bunları izledim zaten. Benim asıl sorum 5 ampere düşürmek için nasıl bir sargı yapmak gerektiği... Trafonun gücüne göre sekonderi ne kadar sarmak gerekiyor, bu deneme yanılmayla mı bulunacak bir şey.

Deneme yanılma yöntemi ile kondansatörü tespit edip deşarzı ile puntalamayı düşünebilirsiniz. 12 voltluk tansformotor doğrultup kondansatör ilavesi ile kullanılabilir. 5 amperlik akım ve gerilim ayarlı güç kaynağı ile daha kolay olur.

Teşekkür ederim bunları izledim zaten. Benim asıl sorum 5 ampere düşürmek için nasıl bir sargı yapmak gerektiği... Trafonun gücüne göre sekonderi ne kadar sarmak gerekiyor, bu deneme yanılmayla mı bulunacak bir şey.
o kadar az akımla punta zor olur kaynak makinasının kablosunu 1,2 tur at zaten trafoya o kadar sığar...

Aliexpresten bir punto kaynak kontrol devresi almıştım fakat kullanmaya fırsat olmadı. Puntolama akımı veya süresini düşürerek düşük akımda kaynak yapabiliyorsunuz. Oradan bakın, trafonun primer (220V) tarafını anahtarlayarak sekonderden çıkan akım ile kaynak yapılmasını sağlıyor. Kaynak süresini ms bazında ayarlayabiliyorsunuz.

çok teşekkür ederim deneyeceğim bütün önerileri.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri