Küçük İcatlar

kaygısız

Usta Üye
Kendi kullanımım için yaptığım basit, pratik ve yararlı uygulamaları paylaşacağım böyle uygulamaları olanlar paylaşırsa herkes yararlanır. İcat denilince büyük şeyler akıla geliyor ama işe yarayan her uygulama bir icattır. Sizin olmasıda gerekmiyor çevrenizde başkalarından gördükleriniz de olabilir. Bilgi paylaştıkça çoğalır.
Bu yaptığım ile teknik bir sorunu da aşıyorum. Biliyorsunuz pil gerilimi 1,5 volttur iki pil ile 3 volt elde edilir. İki pil ile çalışan bir cihazda şarzlı pil kullanırsanız 2,4 volt vermiş olursunuz. Bu cihazı ya kısa süre çalıştırır ve ya hiç çalıştırmaz bunu aşmak için 3,6 voltluk lion pil ve bir de bitmiş normal pil kullandım. Bitik pili en yakın noktadan artı ve eksi ucunu lehim yaparak kısa devre ettim amaç boşluk doldurmak ve iletkenlik sağlamak. Lion pil ile yan yana kullandığınızda 2,4 yerine 3.6 volt ediyorum böylece hem şarzlı hemde uzun süreli kullanımı sağlamış oldum. Normal pil ve lion şarzlı pil ölçülerinin aynı olduğu tiplerde kullanabiliyorsunuz. Örneğin AAA pil yerine (kumanda pili de deniyor) 10450 kodlu, AA pil yerine (kalem pil de deniyor) 14500 kodlu lion pilleri kullanabilirsiniz. Cihazın aradaki maksimum toleranslara uygun olması yeterlidir. 3,6 volt şarz sonunda 4,2 volta çıkar ilk anda yaklaşık 1 volt fazlalık olur sorun çıkarmayanlarda işiniz görülür. Ben AA ebattaki 14500 pili fotoğraf makinalarında, AAA ebattaki 10450 pili de lazer işaretleyicide kullanıyorum. Umarım başkalarınında işine yarar.

İlk fırsatta atarım. Piller ile ilgili bir başka bir uygulamam daha var onu da resimlediğimde yazarım.

iyi niyetli ancak yanlis bir dusunce.
cunku gerilim bu pillerin kullanildigi devrelerde cok da onemli degil. cunku zaten bu pilleri kullanan makineler (mp3, kasetcalar, radyo) en dusuk pil seviyesinde bile calisir, ki bu pillerde normal kuru pile gore 10 kat daha fazla akim kapasitesi bulunur, 1.5 volt 250 mah bir pil nasil 1.2 volt 1250 mah ya da 3700 mah bir pilden fazla calistirsin makineyi?

Resimleri ekliyorum.
DSC00465.JPG

Diğer uygulamamda kalem pil boyutundaki pil ile orta boy pil kullanan cihazları çalıştırmak. Yıllar önce marangoz komşumun verdiğim ölçülere göre ahşap süpürge sapından yaptığı kılıflar. Komşum rahmetli olduğundan benim için ayrı bir hatıra değeri var kullanmasamda saklıyorum. Bu sistemle kalem pil ile ortaboy pil ihtiyacıda giderilmiş oluyor. İcatlar ihtiyaçlardan çıkar 90lı yıllarda hediye philips sensörlü radyo gelmişti orta boy pil ile çalışıyordu. Elimdeki şarjlı kalempilleri burada kullanabilmek için tasarlamıştım. Şimdi elimde her boy şarzlı pil ve şarz cihazı olduğundan gerekmiyor.

Resimleri eklememişim.
DSC00459.JPG

iyi niyetli ancak yanlis bir dusunce.
cunku gerilim bu pillerin kullanildigi devrelerde cok da onemli degil. cunku zaten bu pilleri kullanan makineler (mp3, kasetcalar, radyo) en dusuk pil seviyesinde bile calisir, ki bu pillerde normal kuru pile gore 10 kat daha fazla akim kapasitesi bulunur, 1.5 volt 250 mah bir pil nasil 1.2 volt 1250 mah ya da 3700 mah bir pilden fazla calistirsin makineyi?

Amaç kalem pil ile çalışan cihazları şarzlı pil ile çalıştırmak. 2,4 volt ile sorunsuz çalışıyorsa zaten buna gerek yok 3 volt isteyen cihazlar için bu yöntem kullanılabilir.

Şarj sistemi olmayan devrelerde aynı cins pilleri paralelleyerekte Ah yani kullanım ömrü uzatılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri