Köy Yerindeki Hisseli Arazimiz üzerindeki Binama Elektrik Bağlatma Talebi

veli1453

Üye
Köy yerinde bir arazimiz var. Bu arazinin tapu kaydı kardeşler arasında hisseli olarak kayıtlı. Köy yerindeki bu hisseli arazimizin bir kısmı üzerine şahsım adına bir bina yaptım. Bu binama elektrik sayaç aboneliği bağlatmak istediğimde, ben tedaşa gidip elektrik sayacı bağlatmak için başvurumu yaptığımda, tedaş benden hisseli arazimizin hisse sahiplerinin her birinin olur izni için imzalarını ister mi? Yoksa ben bu hissedarların imzalarına gerek kalmadan kendi başıma sayaç aboneliğimi binama bağlatabilir miyim?

Bilgisi olan arakadaşlar beni aydınlatabilirse sevinirim...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
tabu ve kardeşlerinin imzası oturma ruhsatı veya kardeşlerinden noter onaylı vekalet alman gerekir.slm

Evi Kendine düşen alan kadar yapıyorsan diğer hisselerden olur istemez Örneğin 500 m2 arsa beş hisse ise 100 m2 düşer hisse başına, yapacağın ev 90 m2 olduğunda tedaş senden diğerlerinin onayını istemez 100 ve daha yüksek m2 ev yaparsan o zaman diğer hisselerin onayı ister, 5 kişi ise senle bereber 2 kişi daha onay verdiği zaman yine 100 m2 üstü ev yapabilirsin, çoğunluk onay verdiğinde yeterlidir

arsa tapusu tek olduğundan dolayı her hissedarın oluru gerekirslm

Yapı kullanım belgesi almanız gerekli. Tapunun kimin üzerine olduğu dağıtım şirketi ilgilendirmez. Bulunduğunuz bölgenin dağıtım firması ile görüşürseniz daha sağlıklı bir bilgi alabilirsiniz. Dağıtım firması muhtarlıktan ya da valilikten yapı kullanımıyla ilgili belge isteyecektir. Muhtemelen de şantiye tarifesinden elektrik kullanmanıza izin vereceklerdir.

Yapı kullanım belgesi almanız gerekli. Tapunun kimin üzerine olduğu dağıtım şirketi ilgilendirmez. Bulunduğunuz bölgenin dağıtım firması ile görüşürseniz daha sağlıklı bir bilgi alabilirsiniz. Dağıtım firması muhtarlıktan ya da valilikten yapı kullanımıyla ilgili belge isteyecektir. Muhtemelen de şantiye tarifesinden elektrik kullanmanıza izin vereceklerdir.

sizin söylediğiniz işin ruhsat kısmı... arkadaş yer tahsisi/tapu ile ilgili kısımla ilgili soru soruyor... mümkünse hissedarların hepsinin imzası, mümkün değilse çoğunluğunun imzasının yeterli olacağı kanaatindeyim..

sizin söylediğiniz işin ruhsat kısmı... arkadaş yer tahsisi/tapu ile ilgili kısımla ilgili soru soruyor... mümkünse hissedarların hepsinin imzası, mümkün değilse çoğunluğunun imzasının yeterli olacağı kanaatindeyim..

Dağıtım firmasında çalıştığım için uygulamadan bahsediyorum. Tapunun kimin üzerine olduğu önemli değil. Ama muhtarlıktan yada il özel idaresinden yapıyla ilgili belge isterler. Ruhsat verirken kardeşlerin imzasını isterler mi bilemem ama yeni çıkan müşteri hizmetleri yönetmeliğine göre dağıtım firması için abonenin beyanı doğru kabul edilir. Yapının iskanı alınmazsa mesken abonesi olamaz sadece şantiye aboneliği olabilir. Ya da hobi amaçlı tarımsal faaliyet belgesi alırsa yine hobi bahçesi tarifesinden yararlanılabilir. Hem şantiye hem hobi bahçesi tarifesinde dağıtım firması sadece bina dışındaki panoya elektrik vermekle yükümlüdür. Dağıtım firmasından kaynaklı cihazlarınızın zarar görmesi durumunda tazminat hakkınız olmaz.

Dağıtım firmasında çalıştığım için uygulamadan bahsediyorum. Tapunun kimin üzerine olduğu önemli değil. Ama muhtarlıktan yada il özel idaresinden yapıyla ilgili belge isterler. Ruhsat verirken kardeşlerin imzasını isterler mi bilemem ama yeni çıkan müşteri hizmetleri yönetmeliğine göre dağıtım firması için abonenin beyanı doğru kabul edilir. Yapının iskanı alınmazsa mesken abonesi olamaz sadece şantiye aboneliği olabilir. Ya da hobi amaçlı tarımsal faaliyet belgesi alırsa yine hobi bahçesi tarifesinden yararlanılabilir. Hem şantiye hem hobi bahçesi tarifesinde dağıtım firması sadece bina dışındaki panoya elektrik vermekle yükümlüdür. Dağıtım firmasından kaynaklı cihazlarınızın zarar görmesi durumunda tazminat hakkınız olmaz.
merhaba,sizin bilginiz var sanırım bu konular hakkında benim köyde evim var fakat tapum yok daha doğrusu önceden vardı orda yaşamadığımızdan tapulaştırma geçtiğinde sülalemden iki kişi evimin altındaki tapuyu alıp hisseli bi tapuydu aldı hepsini bir araya topladı bnm evimin altınada hatalı hisse getirttirdi.o yüzden tapu yok hatalı hisse var şimdi evimi tadilat yaptırıyorum su elektrik aboneliği alıcam aslında vardı önceden kullanıyorduk ama dondurmuştuk babamın üstüneydi babamda vefat etti.kendi üstüme yada annemin üstüne çeviricez bizden tapu isterlermi napmalıyım hi bilmiyorum..yardım edin lütfen bilenler....

yapı kayıt belgesine başvurunuz. sonra bu belge ile dağıtım şirketi ile görüşerek (enerji müsadesi, proje) ile aboneliği alabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,842
Son üye
hpysu

Yeni konular

Geri