Köy evi sayaç panosu sigorta

Şofben kablosunu boru içinde en az 4lük kullanman lazım, havada 2.5 nym kablo kurtarırdı ama boru içinde kablo yeterince soğuyamaz, 19 ampere düşüyor akım taşıma kapasitesi. 3. kademe 7bin Watt.
Bu kötü oldu. Çok zor geçirdim kabloları borudan. 6 kablonun ikisini geri çekip yerine 4 lük leri itmek imkansız. Kanalın dışından fırın ve bulaşıkta olduğu gibi 3 x 2.5 (veya 3x4) NYM mi geçirsem acaba?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu kötü oldu. Çok zor geçirdim kabloları borudan. 6 kablonun ikisini geri çekip yerine 4 lük leri itmek imkansız. Kanalın dışından fırın ve bulaşıkta olduğu gibi 3 x 2.5 (veya 3x4) NYM mi geçirsem acaba?
Önce bir test et istersen makinayı 90 derecede ve şofben 3. kademe aynı anda ısınma durumu ne olacak bir bak. Ana kolon hattın 4'lük olduğu için direk mesafesi uzunsa ve trafoya da uzaksan gerilim düşümü olacağından belki de kayda değer bir ısınma olmaz.

Aşırı ısınma oluyorsa dediğin gibi yapılabilir.

Önce bir test et istersen makinayı 90 derecede ve şofben 3. kademe aynı anda ısınma durumu ne olacak bir bak. Ana kolon hattın 4'lük olduğu için direk mesafesi uzunsa ve trafoya da uzaksan gerilim düşümü olacağından belki de kayda değer bir ısınma olmaz.

Aşırı ısınma oluyorsa dediğin gibi yapılabilir.
Halihazırda şofben vs yok. Ve anladım ki şofben ahşap eve çok uygun değil. 7000 watt normal konut için bile kritik rakam. Termosifon çok daha güvenli olacak. Ayrıca hidroforum da küçük ve belki debisi şofbene az gelebilirdi. Zaten ağırlıklı olarak güneş enerjisi kullanılacak. Ama kışın malum gerekebilir diye bir ısıtıcı koymalı.
Son karar bu inşallah. Hem kablo sorun çıkarmayacak hem de kafalar herdaim rahat olacak diye düşünüyorum.

Bugün önceden şofben için çektiğim kabloları iptal edip yerine 3x4 antigron kablo koydum. Artık sorun çıkmaz. Yetmedi klima ve buzdolabının hatlarını ortak borudan geçirme planımı da bozarak 30 m 3x2.5 nym kablo alarak 13 ve 17 m lik hatlar halinde döşedim. Böylece çamaşır mak. dışında tüm yüksek akımlı cihazların her biri ayrı nym kablo ile beslenir hale geldi. Camaşır mak. hattı 3x2.5 nya kablo olarak kaldı.
İki ayrı müstakil hattı aynı borudan geçirmek çok içime sinmedi, hem kapalı olacaklar hem belki birbirlerini ısıtma riskleri olacak.

Buzdolabı ve klimayı aynı borudan ayırmaya çokta gerek yoktu ama neyse yönetmeliğe uygun olmuş oldu. Demek ki aynı borudan istenmemesinin sebebi birbirlerini ısıtmaları ve sorun yaşandığında işin karmaşık hale gelmesine sebep olması. Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanmak nasip olsun. Klima kaçlıktı acaba, birde sigorta panosu vs. fotoğraf atma şansın var mı, nasıl olmuş merak ettim. Bayağı bir sigorta taktın herhalde :)

Buzdolabı ve klimayı aynı borudan ayırmaya çokta gerek yoktu ama neyse yönetmeliğe uygun olmuş oldu. Demek ki aynı borudan istenmemesinin sebebi birbirlerini ısıtmaları ve sorun yaşandığında işin karmaşık hale gelmesine sebep olması. Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanmak nasip olsun. Klima kaçlıktı acaba, birde sigorta panosu vs. fotoğraf atma şansın var mı, nasıl olmuş merak ettim. Bayağı bir sigorta taktın herhalde :)
Daha ortada net bitmiş kablolama yok ama 3-5 güne biter, aklımda resim koymak. Sigorta 12 idi en son, elimden gelse komodin prizlerine bile sigorta koyacağım 😁, ki cidden yapan var bu tip ahşap evlerde.
Klima 18000 lik, kışında ısıtmayı yapacak.
Bugün başka bir sorun daha vuku buldu, ben mizaç olarak hep limitlerde alıyorum malzemeleri. 1 m fazlayı hesap etmiyorum maalesef. 25 m lik 2x4 kolon kablosu muhtemelen 1.5-2 m kısa gelecek. Buna ek yapmanın (her ne kadar sakıncalı olsada) en akılcıl yolu nedir?

Kabloları birbirine burup üzerine lehim atabilirsin zaten kalıcı olacak veya lehim aleti yoksa yine burup U klemens takılabilir veya sıra klemens. Wago klemenste kullanılabilir sürekli 41A akıma dayanıklı bu linkteki, 6mm'lik kablo için ama 4mm kabloya da takılabiliyor. Elektrikçilerde bulunamayabilir ama aklında olsun, başka yerlerde de ihtiyaç olursa diye. Gerçekten dayanıklılar.

https://www.avfmarket.com/wago-2-li-yayli-tirnakli-klemens-6mm-221-612-1429
https://www.avfmarket.com/klemensler

https://www.google.com/search?q=u+k...hUKEwigpcv51K77AhVlhHMKHUv4BFkQ_AUoAHoECAEQAA

Biraz ara verdik ama bitmek üzere. Ayrıca elim değmişken tv ve telefon prizlerini de alttan halletmek istedim. Tempo düştü ama iç kablolama bitti sayılır. Topraklama çubuğunu da arada su akan bir yere ufak çukur açtıktan sonra çaktım. Tuz kömür vs dökmedim, umarım doğrudur.
Özellikle @yakuza283 e çok teşekkür ediyorum. Adam elimden tuttu resmen. 🙂🙏.
Fotolar yakında

Resim ya da dosya ekleyemiyorum boyut büyük diye, resize vs uğraşamayacağım dostlar, k. bakmayın. Tesisat bitti sayılır, saatten geken ana hattın (saat bahçe girişine yakın) kablosunu 2x2.5 Ttr den 2x4 nym ye çevirme ve kabloyu kangal borudan geçirip bazı yerlerde toprağın altına gömme işi kaldı.
Birde sorum olacak; topraklama çubuğunun üst bağlantı elemanı toprağın üstünde mi kalmalı yoksa o uç kısmı bile toprağın altına gömmek daha mı akıllıca? Toprağa temas anlamında ikinci seçenek daha doğru gibi ama ne bileyim, korozyon vs ye uğrar mı bakır kablo?

Resim ya da dosya ekleyemiyorum boyut büyük diye, resize vs uğraşamayacağım dostlar, k. bakmayın. Tesisat bitti sayılır, saatten geken ana hattın (saat bahçe girişine yakın) kablosunu 2x2.5 Ttr den 2x4 nym ye çevirme ve kabloyu kangal borudan geçirip bazı yerlerde toprağın altına gömme işi kaldı.
Birde sorum olacak; topraklama çubuğunun üst bağlantı elemanı toprağın üstünde mi kalmalı yoksa o uç kısmı bile toprağın altına gömmek daha mı akıllıca? Toprağa temas anlamında ikinci seçenek daha doğru gibi ama ne bileyim, korozyon vs ye uğrar mı bakır kablo?

Resim yükle sitelerinden yararlanmaniz ve link eklemeniz .

https://www.google.com/search?q=res...droid-samsung&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri