KÖTEK meselesi ve bilimsel disiplin

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
Katılım
6 Ara 2017
Mesajlar
4,640
Puanları
1,506
Konum
ANGARA
Uzun süredir forumlarda sevdiğim arkadaşlarımı köteklemekteyim.
Köteğin amacı ŞİDDET olmayıp bazı bilimsel disiplinleri arkadaşlarıma usulünce aşılamak idi aslında.
Çoğu kişilerin aksine, ben bir arkadaşım için iyi ve yararlı olabilecek bilgileri kendisine öğretmek amacındayım. Beni tanıyan bazı arkadaşlar zaten bunu bilmektedirler.

İlki @ozgurece-TA3HGU (Tango Alfa 3 Hotel Golf Uniform)
Yıllar önce beni forumlardan buldu. İlla bana bir ampli yap dedi.
Yaf dedim benim imalatlarım ecik bahalıdır. İkinci ellerden daha ucuza uygun bir ampli bulabilirsin. Yoh dedi illa ben senin imalatın ampliden istiyorum. (Gudurukluk özelliği)
Bir miktar yazışmalardan sonra bir ampli imalatı için anlaştık. Kutu ve bazı aksamları temin etmesi koşulu ile kendisine bir ampli yapmaya koyuldum :p
Özgür kutu meselesini ve trafo meselesini halletti. Ben kartları hazırladım. Yanlış hatırlamıyorsam o yıllarda her kart için 100TL olmak üzere toplamda 8 kart için 800TL gibi bir ücretle kartları hazırladım. PPM , STK çıkış, tone control, pre ampli, loudness ünit vs.
Yanlış hatırlamıyorsam döviz bazında 400-500$ gibi idi.
Ampliyi yaptım tüm test ve ölçümlerden geçirdim, uzun süreli dayanıklılık testini de tamaladıktan sonra cihazı Özgüre teslim ettim. Şimdilerde keyfediyor.
Ayrıca Özgür radyo amatörü olmak istedi ve bu konuda da elimden geldiğince kendisini kötekledim.

İkinci arkadaşım ise @sasen1 idi.
Uzun yıllar önce DIYAUDIOTR sitesinde beni bulmuştu. O yıllarda Sasen'i ecik köteklemiştim. Çünkü basit ve kaliteden uzak bazı devrelerle uğraşmakta idi.
Olsun uğraşsın. kendince iyi bir şeyler yapmanın mutluluğunu elde edebilmesi kadar güzel bir şey olamaz.
Önce HACI MURAT arabayla idare etti. Sonra mercedes sınıfı bir üretimle uğraşırken beni yine buldu. Ben de fırsat bu fırsat diyerek sasen'i iyice bi kötekledim. Bir mercedes sınıfı ampli yapımındaki bilimsel disiplinleri ince ayrıntısına kadar tarif ettim.
Takdir edilecek bir sabır ve metanetle tüm bilimsel disiplinleri uyguladı. Ölçümler ve testler başta olmak üzere her disiplini harfiyen yerine getirmeye çalıştı. Gerektiğinde spesifik malzemelerin temini için çaba gösterip, bütçesi dahilinde harcamalardan çekinmedi.
Sonuçta garajında bir adet mercedes sınıfında bir ampli (LM1875) ve üst seviye (ferrari sınıfında) bir ampli bulunuyor.
Ayrıca PPM çalışmaları ile kendi bilgilerini de katarak profesyonel sayılabilecek birkaç PPM imalatı da yaptı. Böylece müzik için ölçüm parametrelerini kendi bilgileri ile kıyaslayarak doğru gidişatı buldu.
Bu projeleri yaparken benden çok KÖTEK yemiştir. Ancak yediği köteklerden sonra bana düşman olmak yerine yüzümü öpüp elimi yalamış olduğu da gerçektir. Çünkü benim öğrettiğim bu disiplinler literatürde kesin olarak var olan ve bilinmesi gereken disiplinlerden olduğunu zaten kendisi bizzat araştırıp gördü.
Ayrıca tamir ve ayar konusunda da bazı cihazları hallettiğimizi hatırlıyorum.
Özellikle radyo alıcıları.

Üçüncü olarak ise ciğer arkadaşımız @Yunusgr
Yunus'u uzun yıllar öncesi bir basit hoparlör yapımı için köteklemiş idim. Askerlik okul mokul derken yıllar sonra gelip yine beni buldu. Kendisi esasen PC oyunları konusunda uğraşmakta olsa da müzik ve ses sistemleri konusunda da ilgili idi.
Yunus'u da hoparlör ve ampli konusunda epey kötekledikden sonra, önce iyi kalite hoparlör yapımına giriştik.
2024-06-14-011720_1280x1024_scrot.png

Yunus tam bir eşeleyici olarak, ikinci el satışlarından tam amacına uygun malzeme bulmak konusunda tam bir uzman imiş :D
Herif nereden buluyorsa en uygun malzemeleri buluyor, anında kendi deposuna aktarıyordu. Ben de gereken köteklemelerle bilimsel disiplinlerle en ideal imalatı tarif ediyordum.
Namımı biliyor ki kötek yememek için her dediğimi harfiyen uygulayarak sonuca gitmeyi ve bazı ölçüm ve test prosedürlerini uygulamayı öğrenmişti.
Sonuçta kendisine en ideal ve hiçbir arkadaşımızda bulunmayan kabinlerden yapmayı da başarmıştı. (Gurur duyarım hala)
Sadece kabin yapmayı değil, üst sınıf iyi bir ampli yapmayı da başardı ve her iki üretimi ile şimdilerde keyfediyor olsa gerek.
Kabin yapımı için gerekli disiplinleri öğrenmiş olsa gerek ki hala kaliteli hoparlör arayışında olduğunu görebilmekteyiz :p

Bu gibi uğraşılar ve elde edilmiş sonuçlar bana gurur vermektedir. Herhangi bir arkadaşımıza bu gibi konularda yardımcı olabilmek benim prensibimdir.
Önemli olan bir kişinin teknik konularda belli başlı disiplini öğrenerek sonuç elde edebilmesidir.
Bu cihetle herhangi bir arkadaşa da yardımcı olmaktan memnun olurum.

Konu ile ilgili olarak yukarıda bahsetmiş olduğum arkadaşlar başta olmak üzere tüm herkesi bilgilendirebilmek tek amacımdır.
Kötek yemek isteyen arkadaşları beklerim.
Daha önce köteklediğim arkadaşlarımın bu konudaki yorumları da benim için daima önemlidir.
 
"Sözle uslanmayanın hakkı kötektir" Bu atasözü adeta sizin için söylenmiş olabilir sn Mr_ YAMYAM; bunu hak edenleri de köteklemekte çok haklısınız, "öğretmenin vurduğu yerde gül biter" boşuna dememişlerdir, bu sözlerin hiçbirisi boşuna değildir. sn. Serkan ŞAHİN'i de hak ettiğinde az köteklemediğinizi çok iyi biliyoruz. Şaka şaka. :):) Bayram arefesi esprisi olarak bunu kabul edin, bizde bu konularda hiçbir art niyet yoktur, dünya alem de bunu gayet iyi bilir. Saygılar.
 
Son düzenleme:
Genel olarak ele aldığımızda öğretmen atasözü son derece uygun.
Amaç bir şeyler öğretmek olduğu için, zaten beni tanıyan herkes KÖTEK mevzusunda bana teşekkür ediyorlar.
Yıllarca bazı forumlarda dolaştım. Amacım insanlara az da olsa bir şeyler öğretebilmek idi. Ancak takdir edersiniz ki söz ile bir şeyi ifade ederek öğretebilmek pek mümkün olmuyor. Hatta karşılıklı bilgi çarpışmaları doğrultusunda insanlar kendi bildiklerinden vaz geçemiyorlar, forum ortamında tatsız durumlar da oluşuyor.
Bu durumda bir şeyi gerçekten öğretebilmenin yolu, O kişinin bizzat deneyerek görmesi, ölçmesi, gerekli şartları oluşturabilmesidir. Elde ettiği sonuçlar doğrultusunda, bilimsel disiplinler daima sağlam olarak akıllarında kalacaktır.
İşte benim buradaki rolüm en son elde edilen sonuç hakkında, bilgilendirmek oluyor. Yani elde edilen sonuç yanlış mı doğru mu.
Köteklediğim tüm arkadaşlar zaten elde ettikleri sonuçlar doğrultusunda mutlaka bir fikir sahibi olmuşlardır.
 
Son zamanlarda,foruma dahil olup, bol laflı ,sorulara cevap vermek ye-
rine, diploma fetişizmi yaparak ! ve hayat hikayelerini anlatarak,göbek kaşıyıp kendisini öven, forumu iş bağlama ! yeri gören,mesleği katleden tiplerde ! bu ikramlarınız -
dan yararlansa memnun oluruz.
 
Son zamanlarda,foruma dahil olup, bol laflı ,sorulara cevap vermek ye-
rine, diploma fetişizmi yaparak ! ve hayat hikayelerini anlatarak,göbek kaşıyıp kendisini öven, forumu iş bağlama ! yeri gören,mesleği katleden tiplerde ! bu ikramlarınız -
dan yararlansa memnun oluruz.
Forumlar bilgi paylaşım platformudur. İş bağlama mekanları değildir.
Bununla birlikte gerçekten iyi ve kaliteli bir ürün tanıtımı yapılacaksa, forumları kullanabilirler diye düşünüyorum.
ANCAK:
İlk olarak foruma reklam vererek veya sponsorluk ile katkı sağlayabilirler.
İkinci olarak ise gerçekten uzmanlık gerektiren konularda ve özellikle kendi üretimleri dahilinde teknik detay verebilmeli ve gerçek değerleri sunabilmelidirler.
(mesleki sırlardan bahsetmiyorum)
Üretimlerin test ortamında elde edilmiş gerçek değerlerini ispatlı olarak sunmalıdırlar.
Bir önemli husus ise, eğer bir ürünü serbestçe forum ortamında tanıtacaksa, ilgili kişilere de bazı teknikleri öğretebilmeli, forumda gerekirse yardımcı ve paylaşımcı olabilmelidirler.
Eğer bir firma yetkilisi paylaşımcı değilse, zaten öyle bir firma güven unsurunu baştan kaybetmiştir.
Şimdiye kadar edinmiş olduğum kanaat doğrultusunda diyebilirim ki, çoğu kişilerin mesleki sır diye konuşmaktan çekindiği çoğu şeyler zaten daha önce bilimsel olarak ispatlanmış ve literatüre sunulmuş bilgilerdir. İlgili kişi bu bilgilerin başkalarının da öğrenmesinden yana çekinceleri bulunuyorsa, o kişinin bilgi düzeyi bana göre yok demektir.
ÖRNEK:
LM3886 ile üretilmiş bir ampli.
Bir firma bu entegrenin şemasını bile paylaşmaktan çekinebilir. Halbuki bu entegrenin şeması her yerde bulunmaktadır.
Aklıma bir forumda bir arkadaşımızın ara kablosu konusundaki sohbeti geldi.
Amplisi için iyi kalite CNCH ara kablosu soruşturmuş. Bir forumdan birisi de demiş ki bende var. 500$
Arkadaş ise o ne yaaf demiş ne özelliği var o kablonun. Tabii ki satıcı hiçbir bilgi verememiş.
Sonra bana geldi aabi dedi bir kablo 500$ eder mi sen ne dersin dedi.
Ben de gayet sakin, kapasitans etkisi 1000k da max 10-15pF ise o parayı hak eder.
Koştura koştura yine satıcı adama gitmiş. Bu kablonun kapasitans etkisi nedir diye sormuş. Aldığı yanıt..
''Ben nereden bileyim'' :D
Kendimden örnek vermem gerekirse.
STK465 ile yapmış olduğum projelerimi şu an forumumuzda iki arkadaşım keyifle kullanıyorlar. Hatta bu entegre ile ilgili olarak @ozgurece-TA3HGU ya başka bir forumda bu entegrenin tarih olduğunu bile söylemişler.
Üretim bana ait olmasına karşın, herhangi birisi kalkıp ta bu ampliden ben de yapmak istiyorum şemasını verirmisin dese memnuniyetle veririm. Zaten google amcada zibil gibi şema bulunuyor.
Ben bu üretimimi ticari olarak kullanıyor olsam da şema hiç bir şekilde sır değildir.
 
Ben yıllarca herkes gibi elektronik bilgimi ilerletmek, amatörce bir şeyler üretebilmek için, bir devre yaparken veya bir konuda bilgiye ihtiyaç duyduğumda bir çok forumda sorularıma cevap aramışımdır.Fakat şunu gördüm ki konusuna hakim ,bilgi tecrübe sahibi ve paylaşmayı seven forum üyelerinin sayısı çok değil.Kimileri bunu dene ,şunu dene diyerek bilimsel olmayan bir şekilde konuya yaklaşırken,kimileri de dalga geçercesine veya karşınındakini küçümcercesine yaklaşabiliyor.Tabi bu yaklaşımlar sorusunu soranların ciddiyeti ile de alakalı olabiliyor.
Bir zamanlar kendime TDA1554Q ampli devresi yapmak için uğraşıyorum.Ton kontrol devresi de LM1036 entegreli.Devreleri yaptım montajlarını yaptım ama boğuşuyorum bir türlü vınlamalar tıslamalar humlamalar düzelmiyor.
İşte bu sorunlarımı bir forumda dile getirmiştim ki karşıma @Mr_YAMYAM hocam çıktı.Kendisini ilk defa orada bana yazdıkları ile tanımış oldum.Bana dediği tek şey "OLMAZ".Ben bir anda çöktüm.:eek::eek::eek:Ama neden olmaz hepsini açıklamış.Eğer yapmam gerekenleri söylediğinde disiplinli bir şekilde yaparsam eli ayağı biraz düzelir ama çok bir şey bekleme dedi.Aynen öyle oldu.Ampli çok çok daha iyi oldu ama istediğim randımanı elde edemedim. @Mr_YAMYAM hocamın bana teklifi eğer iyi bir ampli yapmak istiyorsam ve onun KÖTEKLERİNE razıysam kendi tasarımı olan LM1875 ampliyi yapmamdı.İşte bu yolculuk böyle başladı.Yap dediği her şeyin bilimsel açıklamasını yaptı.Ölçüm tekniklerini öğretti ve testleri yaptırdı.Bu süreçte ben kendisinden çok bilgi öğrendim ve deneyim kazandım.Vu-meter ile PPM(Peak Program Meter) arasındaki farkın ne olduğunu öğrendim.Nasıl yapılacağını öğrendim.Ölçümler yaptım.
Sonra @Mr_YAMYAM hocamın önerisi ve yine yardımları ,yol göstermeleri ile Analog PPM yaptım.

Kendisinin eski forumlarda paylaşımlarını takip ederken AKAI AM-U55 amplinin modifiyeye çok uygun olduğunu söylediğini okumuştum.Tesadüfen ikinci el arızalı bu model AKAI ampliden buldum hemen aldım.İşte bu şekilde modifiye ampli yapımıda başladık. Yamyam hocamın üzerinde titizlikle çalışıp tasarladığı Loudness devresini de bu modifiye amplide kullanmış olduk.Ayrıca yaptığımız Yamyam hocamın tasarımı -50 dB PPM devresi çok hassas bir ölçüm yapıyordu.Tabi bu ampli ve PPM ile de bir sürü testler ölçümler yaptık.

Yamyam hocamla bunun dışında da bir çok çalışmalar yaptık.Yeri geldi KÖTEK yedim,yeri geldi beğendi.Ama bu çalışmalar her şeyden önce bana çok bilgi ve deneyim kazandırdı.Ölçüm tekniklerinin ne kadar önemli olduğunu öğretti.Sonuç olarak LM1875 ampli olsun, modifiye ampli olsun büyük bir keyifle dinlediğim ampliler oldu. Yamyam hocama bana bu kazanımları elde etmemi sağladığı için çok teşekkür ediyorum.Keşke başka arkadaşlar da imkan yaratsa ve bu çalışmaları yapabilse.
 
Yamyam hocamın tasarımı -50 dB PPM devresi çok hassas bir ölçüm yapıyordu.Tabi bu ampli ve PPM ile de bir sürü testler ölçümler yaptık.
KÖTEK emoji-hammer.gif
-50db değil cahal Sasen. -40db.
Normalde expandable skala yapılırken LM3916 nın ölçüm alanını biraz genişletebiliyorduk. Yani LM3916 nın alt seviyesi -10db değil de -12 veya -13db gibi değere çekebiliyorduk. Bunu Sanırım @ozgurece-TA3HGU ün PPM inde yapmıştım. (Yanlış hatırlamıyorsam)
Ancak LM3916 nın expand yapılabilmesi koşulları NATIONAL SEMICONDUCTOR APPLICATION HANDBOOK'ta yazılmıştı. Ben bu kitabı 25 sene kadar önce kaybettiğim için bu notları başka yerlerde de göremedim.
Tabii ki bu uygulamaları da uzun süredir yapmayınca eskiden yapmış olduğum uygulamaları unutmuşum. Haliyle sana yapmış olduğum PPM de -37db seviyesinden başlıyor.
Her ne kadar -37db olması önemli olmasa da eski bilgilerin aklımdan çıkmış olması beni gudurttu. Bundan birkaç hafta önce her nedense böyle bir uygulama olduğunu hatırladım. Ama ne yazık ki bu uygulama için gerekli bilgilere erişemedim.
Sonra LM3916 lar konusunda araştırma yaparken bu entegrelerin de sahte olduklarını öğrendim. Dolayısı ile expand yapılabilir olması konusunda da şüphelerim oldu. Böylece boşvermiş oldum.

HAA UNUTMADAN:
Ses kayıt teknolojileri konusunda da seni gudurtmak niyetindeyim. Durumun uygun olursa bu konuda da bol bol köteklemeye niyetim var.

EK NOT:
Aslında @serkan_48 i de yıllardır gudurtmaya çalışıyorum. Ama bir türlü ampli yapımına başlayamadı.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/stk465-ile-bir-ampli-projesi.146521/
 
Son düzenleme:
Aklıma Çırak olduğum zamanlar geldi. TV tamircisinde calisiyordum . Ozaman mahallenin ustası saygı duyulan sözüne güvenilir ağır abilerdi. Benim ustam da Mersin pirires Mahallesi'nde TV tamircisi Ayhan usta idi. Hayattaysa Allah uzun ömür versin .

Bir gün arızalı TV ile uğraşırken akıl verdim " Usta şunu şöyle yapsan olurmu ?" dedim. Gözlüğünü indirdi sandalyede doğruldu ve anlattı,

Adamın birisi denize girmiş ve sıçmış. Sonra bir bokuna bakmış bir kendine bakmış ve demiş ki " bokuma bak benden iyi yüzeceğini sanıyor "

Usta dedim bu ne demek? Büyüyünce anlarsın yavrum. Stir git bana çay getir demişti :)

Tabi büyüdük anladık. Sağlam sövmüş meğer .

Canı saolsun haklıydı sonuçta.

Yani sayın ustam , biz kötekle büyüyen nesiliz . Okulda evde askerde işte heryerde dayak yedik. Dayak arsızı olduk.

Sevgiler selamlar ...
 

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Mesajlar
920,878
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri
Üst