Jog butonları ile motor hızı ayarlama ve ileri geri devresi ...

arkadaşlar sizden yardım istiyorum çizimini bulamadım hiçbir yerde böyle bir kumanda devresine ihtiyacım var yardımcı olabilen olursa çok teşekkür ederim..
"1.jog butonuna yarım basıldığında motor ileri yavaş dönecek butona tam basıldığında motor hızlı dönecek butondan elimizi çektiğimizde motor duracak.
2.jog butonuna tekrar yarım basıldığında motor bu sefer geri yavaş dönecek tam basıldığında hızlı dönecek elimizi çekincede duracak.." yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar sizden yardım istiyorum çizimini bulamadım hiçbir yerde böyle bir kumanda devresine ihtiyacım var yardımcı olabilen olursa çok teşekkür ederim..
"1.jog butonuna yarım basıldığında motor ileri yavaş dönecek butona tam basıldığında motor hızlı dönecek butondan elimizi çektiğimizde motor duracak.
2.jog butonuna tekrar yarım basıldığında motor bu sefer geri yavaş dönecek tam basıldığında hızlı dönecek elimizi çekincede duracak.." yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar..

Seve seve yardımcı olacaktır arkadaşlar ama..! sanırım bilgileriniz yetersiz, kaç volt enerji ile çalışacak, motor özellikleri nedir, netür bir kontrolör kullanılacak, devre diyorsunuz; bu kullanılacak motor, enerji ve kontrol elamanlarına göre küçük bir kart da olabilir, kocaman bir pano da olabilir... biraz açıklık getirir iseniz sanırım daha kolay yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır....saygılar..

sn.best_serdar,

motorunuzun ozelligine gore cizilecek sema ve yapilacak aciklama degisecektir. kullanacaginiz motor cift devirli dahlender motor olabilir, ya da sabit devirli bir asenkron motor olabilir, 3 ya da tek fazli olabilir, ac ya da dc olabilir, motorun gucu de onemlidir.

kolay gelsin...

motor dahlender motor olacak yalnız galiba jog butonuyla iki deviri ayarlayamıyoruz sanırım vinç sistemlerinde olduğu gibi olacak dahlender motor olduğu için 2 devir zaten kendisinden ayarlı olması lazım ben butonu kendim belirlemeliyim sanırım normal push buton kullanılması gerekiyor jog buton iki konumlu olduğu için yetmicek hiç basılmadığnda çalışmayacak az basınca düşük devir çok basınca yüksek devirde çalışacak motorun gücü belli değil...380 ile çalışacak 3 fazlı yani...benim yapmak istediğim ileri giderkende düşük devir yüksek devir- geri giderkende aynısını yapmak istiyorum ama toparlayamıyorum devreyi bir türlü inş. yardımcı olabilen çıkar...şimdiden teşekkürler

Push Buton en mantıklısı arkadaşım , Sana yardımcı olurum bana ö.m atarsan 7/24 Yardım için buralardayım :)

sn. best_serdar,

asagida iki yone yavas ve hizli olarak calisabilecek devreyi ekledim, calisma sinirlarini belirleyecek sivicler de emniyet olarak eklenmis durumda. umarim isinizi gorur.

kolay gelsin...

sn. cmess,
devre güzel gerçekten switchleride koymuş olman daha güzel teşekkür ederim yalnız ben 4 buton değil 2 buton kullanmak istiyorum bir butonda düşük devir ileri yüksek devir ileri çalışması lazm basmadığmzda ise hiç çalışmaması lazım geri butonuda aynı..vinç sistemi ama bir türlü ayarlayamadım 2 butonla devresini..

sn. best_serdar,

vinc kumanda konsollarindan bahsediyorsaniz eger; her yon icin mevcut iki adet normalde acik kontak kullanilmistir, kontaklar yanyana monteli pozisyondadir, siz butona bastiginizda butonun altinda bulunan biri kisa biri uzun cikinti sayesinde ilk once yavas hareketi saglayacak buton konum degistirir, basilmaya devam edilmesi halinde kisa olan cikinti da diger kontagi tetikleyerek hizli calisma moduna gecilmesini saglar, asagida aciklamaya calistim.

bunun disinda bazi vinc kumandalari vardir ki, sadece tek kontak mevcuttur, yavas ile hizli calisma gecisi otomatiktir. butona basarsiniz yavas devirle hareket baslar ve butona basili tutuldugunda, ornegin 3 saniye sonunda hizli calismaya baslar. bu iki yon icinde gecerlidir. bu tip sistemlerde hassas yaklasma durumlarinda surekli dusuk devir istenecegi icin, uygulamada 3 saniye altinda kesik kesik calistirma ile yavas hiz elde edilir.

kolay gelsin...

edit; bir onceki semada belirtilen 'lhz' ve 'rhz'; yon butonlarina basilmaya devam edildiginde tetiklenecek olan ikinci durum kontaklarini simgelemektedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri