Jeneratoru ev prizine bagliyarak tum evi beslemek

Yapacağınız tesisatta ! Şebeke devresi üzerine,0,5 amp. lik sigorta üzerinden sinyal lambası bağlayabilirsiniz.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yapacağınız tesisatta ! şebeke devresi üzerine,0,5 amp. lik sigorta üzerinden sinyal lambası bağlayabilirsiniz.

desteğiniz için teşekkür ederim. kontrolüm üzerine sigorta kutumda boş yer olduğunu fark ettim ben buraya uygun amperde 2p (faz+nötr kesmeli) bir sigorta ekleyip saatten gelen faz nötr kablolarını klemenslerinden söküp sigortaya bağlayıp çıkışlarıda eski klemenslerine bağlayıp 220v buzzer yada ikaz lambasınıda sigortanın saate bağlı olduğu taraftan bağlasam ikaz elemanı içinde küçük bir aç-kapa anahtarı bağlasam nasıl olur ?

işleyiş ise şöyle olucak

şebeke elektriği kesildikten sonra 2p(faz+nötr) sigorta kapanır, ikaz lambasının düğmesi açılır, jeneratör devreye alınır. Şebeke elektriği geldiği zaman ikaz verilir ,jeneratör devreden çıkartılır ,ikaz düğmesinden kapatılır , 2p sigorta açılır.

Merhaba.Bu transfer işlemini manuel (elle) yaptığınız için hem görsel hem sesli (Buzzer) uyarısı çok daha iyi olur.
Görsel uyarı için neon 220 volt ac’ye direk dirençle bağlanan gösterge lambası ışığı direk faz üzerine sigortalardan önce fazda devamlı yanacak şekliyle (Evimde aynisi vardır) bağlanabilir.

Sesli uyarı için buzzer devresine anahtar seri bağlanıp elektrik geri geldiğinde anahtar açılıp da kurulan bu durum iptal edilip tam kapatılmış olur.Buzzer 220 vac ile değil 6-9 volt dc. ile çalışıyorsa 2-3 watt’lık bir besleme adaptörüyle bu buzzer bağlantısı indirekt yoldan da yapılabilir (Son günlerde kesintilerde bir kolaylık amacı için bu uyarıyı ilave edeceğim) ve adaptörün 220 vac tarafına bir anahtar seri olarak kurulumdan önceki açma,bu kesintiden sonraki kapama işlemi için yine bağlanabilir.Kolay gelsin.

desteğiniz için teşekkür ederim.
Pazar günü ilk iş bunlarla ilgilenmek olucak :)

Merhaba arkadaslar herkeze iyi forumlar dilerim

Evimin balkonuna aksa 3kw jenerator aldim.
Elektrik kesildiginde dis kapidaki faz korumayi kapatiyorum balkondaki jeneratoru calistirip balkon prizine elektrigi verdigimde tum eve elektrik yayilmis oluyor. Elektrik geldiginde ise jeneratoru devre disi birakip faz korumayi aciyorum.

Kullandigim bu yontem ile herhangi bir arizaya mahal verirmiyim ?

Jenerator ile besleme esnasinda calisanlar

Buzdolabi
2 ad. Led tv biri kucuk boy biri 55"
2ad. Masaustu pc
Telsiz telefon
2 ad. Modem
6ad. 24w tasarruf ampul
Arkadaşlar bende aldım bugün. Denemek amaçlı led ampul taktim çalıştı ama eve verdim balkondan çalışmadı

Merhaba arkadaslar herkeze iyi forumlar dilerim

Evimin balkonuna aksa 3kw jenerator aldim.
Elektrik kesildiginde dis kapidaki faz korumayi kapatiyorum balkondaki jeneratoru calistirip balkon prizine elektrigi verdigimde tum eve elektrik yayilmis oluyor. Elektrik geldiginde ise jeneratoru devre disi birakip faz korumayi aciyorum.

Kullandigim bu yontem ile herhangi bir arizaya mahal verirmiyim ?

Jenerator ile besleme esnasinda calisanlar

Buzdolabi
2 ad. Led tv biri kucuk boy biri 55"
2ad. Masaustu pc
Telsiz telefon
2 ad. Modem
6ad. 24w tasarruf ampul
yanlış düşünüyorsam düzeltin. baya bi yükü 2.5 mm² kablo üzerine verilmiş. bunların hepsi aynı anda çalışırsa kablo ısınacak bir süre sonra izalasyonu zarar görecek ve haberlerde sıkça gördüğümüz, yangın elektrik kontağından çıktı şeklinde ifadelerle karşılaşacağız. Bi uzatma kablosuna bir sürü cihaz bağlıyoruz sonra yangın çıkıyor. bu da bence aynı durum.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri