Jeneratörle beslemede sayaç ölçümü sorunu.

Elinize sağlık.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu konuda anlatmaya çalışdığım sistemi, çiğzerek aşağıda ekledim, buyrun.

Ekli dosyalar

• SEBEKE-GEN.TRANS..pdf
    74.8 KB · Görüntüleme: 114
Benim çizdiğim devrede eğer aboneler 1 fazlı ise 6 daire ye 1 kontaktör ve sonraki artan her 3 daireye 1 kontaktör le yol verilebiliyor.Eğer 3 fazlı ise her daireye 1 kontaktörle sorun çözülüyor.Buda bence maliyet yönünden çok ciddi bir kazanımdır.

Sayın arkadaşım, çizimde not yazdım, tesısat tek veya 3 fazlı ise ona göre sayaç sıgorta, kontaktör seçimi yapılacak diye. Günümüzde, artık daıreler 3 fazlı da olabılmekde, tercıh kullanaım yerıne göre bırakılmıs olup, bu bir zihin fırtınasıdır. Sizin çiziminizi yermek vs gibi bir düşüncem asla olmaz.
Ve, hu verdiğim çizim, bir müddet teknık srv. elemanı olarak çalısdıgım lux bır rezısdansda uygulanmısdır,

Sayın arkadaşım, çizimde not yazdım, tesısat tek veya 3 fazlı ise ona göre sayaç sıgorta, kontaktör seçimi yapılacak diye. Günümüzde, artık daıreler 3 fazlı da olabılmekde, tercıh kullanaım yerıne göre bırakılmıs olup, bu bir zihin fırtınasıdır. Sizin çiziminizi yermek vs gibi bir düşüncem asla olmaz.
Ve, hu verdiğim çizim, bir müddet teknık srv. elemanı olarak çalısdıgım lux bır rezısdansda uygulanmısdır,

Sn. zeybek beni yanlış anladınız bende sizin çiziminizi eleştirmek yada yermek için söylemedim dikkat çekmek istediğim konu şudur.Bir veya birkaç abone için sizin çiziminiz uygulanabilir, fakat sayaç sayısı artıkça maliyet çok yükselmekte ve bazı abonlerde jeneratörle sayaç arası çok uzak olduğu için çok bu iş çok masraflı olmaktadır.Sadece bununla ilgili pratik çözüm diye konuyu açtım başka bir maksadım yok

Hangi sistem uygulanırsa uygulansın, sayaclar, bir arada ana panodadır, Dairelere kadar sebeke ve generatör için ayrı ayrı hat gıtmemektedır. Bunu belirttim.
Bahsettiğim sistem luks bır sıtede uygulandıgından, buyuk daıre fıatlarının içinde (600 kva generatör var) bırer kontaktör maliyetı ne tutar.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri