Jeneratörle beslemede sayaç ölçümü sorunu.

sdag

Üye
arkadaşlar öncelikle herkese mrb,
şimdi sizlere şöyle bir sorum olacak:

bır apartmanımız var 150 daıre lık. ornegın toplam guc 300kW sımdı burada 400kVA trafo var ve daırelerde %100 jenerator olacak
yanı 400kVA da jeneratör var. şimdi soru şu:

bu bınada oturan vatandaş şebekeden çektiği enerjiye zaten para ödüyor ama elektrıkler gıttı trafo devreden cıktı jenerator
devreye gırdı ve bu adamların sayacı tekrar yazmaya basladı. bu mumkunmudur? yanı adamlar jeneratorden gelen enerjıye neden para odesın bu konu ıle yonetmelık ne der? bılgı
veren olursa cok sevınırım veya bu tur bır calısması olan arkadas dan paylasım beklıyorum....
tesekkurler....

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar öncelikle herkese mrb,
şimdi sizlere şöyle bir sorum olacak:

bır apartmanımız var 150 daıre lık. ornegın toplam guc 300kW sımdı burada 400kVA trafo var ve daırelerde %100 jenerator olacak
yanı 400kVA da jeneratör var. şimdi soru şu:

bu bınada oturan vatandaş şebekeden çektiği enerjiye zaten para ödüyor ama elektrıkler gıttı trafo devreden cıktı jenerator
devreye gırdı ve bu adamların sayacı tekrar yazmaya basladı. bu mumkunmudur? yanı adamlar jeneratorden gelen enerjıye neden para odesın bu konu ıle yonetmelık ne der? bılgı
veren olursa cok sevınırım veya bu tur bır calısması olan arkadas dan paylasım beklıyorum....
tesekkurler....

Bütün jeneratörle desteklenen sistemler gibi , bu sistemde şebekeden gelen hat ile jeneratörden gelen hat sayaç ile yük (yani burada daire) arasında birleştirilir. Bu birleşme için bir çok teknik kullanılabilir. Yani jeneratörden çekilen enerji sayaçlardan geçirilmez.

Bütün jeneratörle desteklenen sistemler gibi , bu sistemde şebekeden gelen hat ile jeneratörden gelen hat sayaç ile yük (yani burada daire) arasında birleştirilir. Bu birleşme için bir çok teknik kullanılabilir. Yani jeneratörden çekilen enerji sayaçlardan geçirilmez.

malesef ali bey özel durum söz konusu olan yerlerde jenaratör tüketimi sayaçlara yansımaktadır yanlış okumadınız örnek vermek gerekirse tatil köyleri yazlıklar cok lüx apartmanlar niye böyle derseniz cok geniş alanda sayaçlar oldugunu düşünün bu yerlere kadar jen.hattı cekmeniz gerek ve sayaç yakınında transfer yapmanız gerekeçek Şebeke yatırımından 2 katı masraf demek bu haliyle bu tarz yerlerde jearatör trafo merkezi yakınına konur şeb.jen.transferi yapılır bu evlere 200.000 dolar verende elektrik faturasınada otomatik ödeme talimatı vermiştir zaten :D:D:D:D:D:D:D:D

malesef ali bey özel durum söz konusu olan yerlerde jenaratör tüketimi sayaçlara yansımaktadır yanlış okumadınız örnek vermek gerekirse tatil köyleri yazlıklar cok lüx apartmanlar niye böyle derseniz cok geniş alanda sayaçlar oldugunu düşünün bu yerlere kadar jen.hattı cekmeniz gerek ve sayaç yakınında transfer yapmanız gerekeçek şebeke yatırımından 2 katı masraf demek bu haliyle bu tarz yerlerde jearatör trafo merkezi yakınına konur şeb.jen.transferi yapılır bu evlere 200.000 dolar verende elektrik faturasınada otomatik ödeme talimatı vermiştir zaten :D:D:D:D:D:D:D:D

Gerçekten ben şimdiye kadar hiç rastlamadım. Ama böyle birşey yapmak zorunda kalsam elim titrerdi galiba :) Hem mazot parası, hem elektrik faturası adil değil.

arkadaşım bina girişlerine normal ve jeneratör arasına jeneratör transfer sistemi kurmanız gerekiyor basit bir şekildede yapabilirsiniz detaylıda. yani şebeke gittiği zaman jeneratör otomatik girer ve sistemden ayrılır sadece binayı veya katı..... besler şebeke geldiği zaman jeneratör devrden çıkar bunun için özel rölelrerde var int. karıştırırsanız bulabirsiniz.

Gerçekten ben şimdiye kadar hiç rastlamadım. Ama böyle birşey yapmak zorunda kalsam elim titrerdi galiba :) Hem mazot parası, hem elektrik faturası adil değil.

çok sık rastlanılan bir durumdur bu. Özellikle eski yapılarda tesisat uygun olmadığından jeneratör direk kofreye bağlanır ve sayaçlar yazar. Bunun önüne geçmek istiyorsanız arkadaşın da bahsettiği gibi yeni bir tesisat çekmeniz gerekir ki bu da çok masraflı olur. Yeni yapılan binlarda daire saatleri bina girişinde olduğundan buralarda bir dağıtım panosu yapılarak daireler sayaçtan sonra beslenebilir. Normalde olması gereken de budur. Yönetmeliğe göre dağıtım panosunun yanı sıra birde jeneratöre sayaç bağlamanız gerekmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi tedaştan alabilirsiniz. Jeneratörüme ruhsat alacağım dediğinizde neler yapmanız gerektiğini söylerler.

saygılarımla.

Sözkonusu durum ;sanılanın aksine sıklıkla karşılaşılan bir sorundur.Maalesef iktisadilik burada da devreye girer.
Merkezi jeneratör, müstakil besleme uygulamalarında sorun ya katlanma(sıklıkla)yâhutta her dairaye ayrı ayrı 2 kapalı-2açık güç kontağı olan kontaktörlerle besleme yoluyla çözülebilir.
Bunun için:
Dairelerin sayacından sonra şebeke enerjisini kontaktörün kapalı kontaklarından geçireceksiniz.Jeneratörünkünü ise açık kontak üzerinden .Çıkışları paraleleleyeceksiniz.
kontaktör jeneratör üzerinden kumandasını alacak.Yani jeneratör çalışıyorsa kontaktör çekecek.Bunun için ayrı kumandaya gerek yok .Kontaktör besleme enerjisi sinyal olarak alınabilir.
Trafo-jeneratör arasında zaten transfer panosu olmak zorunda olduğundan o konuyu atlıyorum.
Her apartman bloğu,müstakil daire için merkezi bir jeneratör besleme hattı maliyetinin olacağı aşikârdır

Burdaki sorunlardan biride jeneratörün yakıt masrafını dairelerin hangi oranda paylaşacağı. Birisi daha fazla elektrik tüketirken diğeri daha az tüketebilecektir. Acaba şöyle bir uygulama sorunu çözer mi? ve buna yasalar izin verir mi?

Şebeke ve jeneratör çıkışına 2 adet sayaç takılacak.

Şebeke için TEDAŞ'a tek bir abonelik olacak.

TEDAŞ'ın gelen faturasından kwh birim fiyat ile jeneratörün tükettiği kwh birim fiyatı toplanacak.

Bu birim fiyatla her dairenin sayacındaki tüketimi çarpılırsa ne fazla ne eksik ödeme yapılmış olur. Hiç bir hak geçme söz konusu olmaz.!

Bu benimkisi biraz akıl yürütme ve acaba olabilir mi diye düşünmektir. Olabilir mi acaba??

saygılar...

Burdaki sorunlardan biride jeneratörün yakıt masrafını dairelerin hangi oranda paylaşacağı. Birisi daha fazla elektrik tüketirken diğeri daha az tüketebilecektir. Acaba şöyle bir uygulama sorunu çözer mi? ve buna yasalar izin verir mi?

TEDAŞ'ın gelen faturasından kwh birim fiyat ile jeneratörün tükettiği kwh birim fiyatı toplanacak.

Bu birim fiyatla her dairenin sayacındaki tüketimi çarpılırsa ne fazla ne eksik ödeme yapılmış olur. Hiç bir hak geçme söz konusu olmaz.!

Bu benimkisi biraz akıl yürütme ve acaba olabilir mi diye düşünmektir. Olabilir mi acaba??

saygılar...

Kendi ürettiğiniz elektriğin parasını tedaşa ödememek adına olabilir( kanunen kısmını bilmiyorum, mantıken den bahsediyorum)
Ancak bu durumda da, jeneratörü hangi daire, ne kadar kulanmış, tesbit etmek mümkün olmaz ki

saygılar...

söylediğiniz şey tabiki uygulanabilir. Ancak bunu uygulamak ne kadar fayda sağlar o tartışılır. Burada meskenlerden bahsediyoruz. Bir daire bütün herşeyi çalıştırsa dahi diğer dairelere kıyasla 1 kva fazla güç çeker ki burada da harcadığı mazot için sayaca para vermek maliyet açısından çok mantıklı olmaz. Atıyorum bir daire diğerlerineden 1 lira fazla ödeyecek diye 10 liralık sayaç almak çok mantıklı değil.
saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri