jeneratörde topraklama

obi

Üye
selam arkadaşlar.4000kw'lık bir gücü jeneratörlerle (8-10)jeneratör gibi çalıştırmak istiyoruz. buna topraklama yapmak istiyoruz.nasıl bir çözüm önerirsiniz.kablo kesiti? çubuk?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
her jeneratör ayrı ayrı topraklamanız gerekır ( 16 mm2 som bakır) yada (Q20 mm lık CU cubuk )la topraga cakmanız yeterlı ama ılk once cakacagınız topragı megerle olcun 5 ohm gecmeyecek dirençi

50cm*100cm*3 milim kalveniz levha ile 3 santim eninde 3 milim kalınlıgında kalveniz şerit kullan baglantı yerlarine çift paslanmaz civata kullan her jen mustakil toprakla şeritleri uzun uzun dolaştırma en kısa yoldan jen gövdesi ile kalveniz levhaya ulaştır iyi çalışmalar

Ayrı ayrı topraklama hepsi bağımsız çalışacaksa geçerli sanırım.

Selamlar arkadaslar...bana 20 KW'dan 1 MW'a kadar olan alternatörlerin topraklamasının nasil yapilacagina dair bilgiler lazim...yardimci olursaniz sevinirim...simdiden tesekkurler...

alternatörlerde bagımsız calısacagı ıcın topraklamaları ayrı ayrı olması lazım

Tam anlayamadım.Paralel çalışacakları için mi topraklamalar ayrı olmalı?
Güç büyük olduğu için 8-10 adet jeneratörün senkronize çalışma durumu var. O nedenle topraklamalar bağımsız olmalı.

Tam anlayamadım.Paralel çalışacakları için mi topraklamalar ayrı olmalı?

Neticede jeneratörler birbirlerine senkron ve aynı anda çalışacaklar. Aynı anda çalışan farklı elektriksel sistemler(aynı özellikte dahi olsa) bağımsız topraklanmalıdır. Birinin gövdesinde oluşabilecek kaçak akım diğer jeneratörü etkilememelidir.

sekron çalışan jeneratörlerin tümünun toprağının biri birine bağlı olması gerekir aksi halde çalışmazlar senkronizasyon modulu haberleşemez yük payylaşmada sıkıtı olur
öle ahım şahım topraklamaya ihtiyaç yoktur ama tabiki üstün körüde geçmemek lazım

bahsettiğimiz topraklama koruma topraklaması ise

yok jeneratörlerde dengesiz yük çok ise Şebeke toprakalamsı dediğimiz yıldız noktasının topraklanması düşünülebilir 15 yıldır bu işi yapıyorum öyle bir sorunla nadiren karşılaştım sadece ksa devrede yıldız noktası kayıyor bunada pek gerek olacağını sanmıyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri