Jeneratörde nötr ve faz paradoksu

A_QUARIU_S

Üye
Değerli arkadaşlarım yıllardır jeneratör onarımı ve işletmenliği yaparım ancak çok ilginç bir olayla hatta duyunca inanamayacağınız bir olayla karşı karşıyayım. Sakın nasıl olur demeyin oluyor işte. Elimizde Aksanın 15Kva Dual TEK FAZLI Jeneratörü mevcut. Yani ayarlıyorsunuz o kadar 1. grup çalışıyor sonra süre bitecekken 2.grubu çalıştırıyor ısınınca senkron anını bekliyor ve oluncada 2.gruba geçiş yapıp 1.grubu soğuyuncaya kadar çalışmasına devam ettirip durduruyor bu işlem bu şekilde Şebeke gelinceye ya da operatör müdahale edinceye kadar devam eder. Bunların hiç birisinde sorun yok. Şu an kullandığımız sistemde faz ve nötrün yerleri önem arzetti belki sorunu şu an onun için farkettik hep vardı bilemiyorum. Önce gruplar değişince faz ve nötr uçlarının değiştiğini fark ettim. Baktım hep aynı bende 2. grubun alternatöründen gelen uçları çıkış kontaktörünün girişinde yer değiştirerek sorunu giderdim.test ettim sorun yok verdim. 1 hafta sonra kullanılması gerekmiş ve çalıştırdıklarında benim nötr diye ayırdığım uçlarda faz, faz diye ayırdığım uçlarda nötr görülmeye başlanmış. Bölgeye gittim yaklaşık 7 gündür buradayım hep nötürde faz fazda da nötr vardı üstelik her iki grup çalışırkende aynıydı. Sonra kayıt tutmaya başladım o da ne yaklaşık 3. gün falan dı ki 1. grup çalışırken sigortaların girişinde yine nötr oluşurken nötr klemensinde faz ancak 2. grup çalışmaya başlayınca tam tersi bu kez sigortaların girişinde faz nötr klemensinde nötr. Bu olay ilginç geldi ve takibe devam ettim ve yaklaşık 10dk önceki son kaydımda ise: 2. Grup çalışıyor ve her iki uçta da 120v + 100v voltajlar ölçüyorum (toprak referansına göre) sonra diğer gruba geçiş yaptım ama o da aynı şekilde uçların birisinden 120 diğerinden 100v civarında çıkış veriyordu. Sakın bana tek fazlı jeneratörde nötr olmaz falan filan demeyin bu ürünler 12 yaşında ve bunca sene nötr vardı da şimdi mi yok? Konu üzerinde Aksa fabrikayı aradım ilgili tasarım mühendisinin artık orada olmadığını ama beni bu ürünün tasarımında çalışmış başka bir mühendise yönlendireceklerini söylediler. Sonuçta görüştük ama böyle bir şeyin olamayacağını söyledi. Bende inanmak istemiyorum ama çilekli dondurmaya allerjisi olan Ferrarinin hikayesinde olduğu gibi kilit değişkenin ne olduğunu anlayamıyorum. Yükten kaynaklanma ihtimaline karşı 15 dağıtım sigortasını tek tek kapattım ancak sorun değişmedi. Alternatörün 110V + 110v stator sargılarından ortak buluşma noktasındaki ucun gövdeye temas edebileceği ihtimaline karşılık gövde kontrolü yaptım ama olumsuz. İnanmayanlar için cep:5062429222 :eek: Lütfen konuyu sulandırmadan başına gelmiş arkadaşlar varsa tecrübelerinden istifade edelim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bu konu ilgimi çekti. çok tecrübem olmamasına rağmen doğru soruları sorarak neticeye ulaşabiliriz diye düşünyorum. Sorular şunlar

1-1 fazlı bir jeneratör çalıştığında bir ucun toprağa göre gerilimi sıfır(nötür) ve diğer ucun toprağa göre gerilimi 220 V mudur?

2-1 fazlı jeneratörün nötür ucu varsa, trafolarda olduğu gibi nötr ucu topraklanır mı? yoksa 1 fazlı jeneratörler topraklanmaz mı?

bu konuda tecrübeli biri olarak bilgimizi artırmak ve eksiklerimizi tamamlamak için; elinizde konuyla ilgili döküman varsa paylaşırmısınız?

saygılar...

CEVAPLAR:
Benim sözkonusu ettiğim Jeneratörde evet yani fazın toprağa göre gerilimi 220v nötürün toprağa göre gerilimi 0V (normal şartlarda, en azından 2000 model olduğuna göre 10 yıldır öyleydi)

Jeneratör 1 fazlıysa da topraklanır. Ancak topraklamaktan kastınız çıkış uçlarından birisinin toprağa verilmesi değil de; gövdeye elektrik kaçağını önlemek için gövdenin topraklanması ise elbette topraklanır ve topraklanmalıdırda.

Ayrıca bütün alternatörler 110v + 110v =220v olacak şekilde bir şart yoktur bu tasarımla ilgili bir konu olup 220v faz ve 0v nötr alternatör yapılabilir.

Döküman paylaşımı elbette olabilir ama konuyu aydınlatacak bir döküman oldukça zor. Zira dokümanlara bakıyorum böyle bir şeyin olabilmesi için ancak 2 110v sargı ucunun toprağa verilmiş olması gerekir ki çıkış 110 + 110 olsun içini açıp hiç birimiz böyle bir bağlantı değişikliği yapmadığımıza göre olayı güç duruma sokanında bu olması zaten

CEVAPLAR:
Benim sözkonusu ettiğim Jeneratörde evet yani fazın toprağa göre gerilimi 220v nötürün toprağa göre gerilimi 0V (normal şartlarda, en azından 2000 model olduğuna göre 10 yıldır öyleydi)

Jeneratör 1 fazlıysa da topraklanır. Ancak topraklamaktan kastınız çıkış uçlarından birisinin toprağa verilmesi değil de; gövdeye elektrik kaçağını önlemek için gövdenin topraklanması ise elbette topraklanır ve topraklanmalıdırda.

Ayrıca bütün alternatörler 110v + 110v =220v olacak şekilde bir şart yoktur bu tasarımla ilgili bir konu olup 220v faz ve 0v nötr alternatör yapılabilir.

Bir soru daha. benim kastım gövdenin topraklanması değil. nötür ucunun topraklanması.

dağıtım trafolarının yıldız noktası nasıl topraklanıyorsa öylede ister 220 faz 0 nötür olan jeneratörün, ister 110, 110 olan jeneratörün sıfır noktaları topraklanıyor mu?

özel olarak topraklanmıyorsa bile üretim aşamasında toprağa karşı gerilimi 0 V olan yer gövde ile birleştiriliyor mu?

Hayır uçlardan birisi topraklanmıyor ayrıca gövde ile herhangi bir şekilde uçların teması yok.

Hayır uçlardan birisi topraklanmıyor ayrıca gövde ile herhangi bir şekilde uçların teması yok.

bu durumda faz-toprak kısa devresi diye bir şey bir fazlı jeneratörlerde olmuyor mu? faz-toprak temasında sigortanın atması için devrenin tamamlanması gerekir. eğer topraklama yoksa devre tamamlanmayacaktır. Fazın gövdeye temasında jeneratörün sigortası atmaz mı?

Hocam benim derdim başka, Amacım sorunu çözmek neyin nereye gittiği değil. Sigorta attırmazsa üzerindeki kart algılar atar vs. Her şey düşünülmüş kontrol panelinde ve yıllardırda sistem şıkır şıkır çalışıyor. Beni ademin hasanın ya da kamilin ürettiği jeneratör ilgilendirmiyor. Düne gelinceye kadar kuru fasulyeyi çok seven kedim bu gün yemem diyor. Tuna nehri düne kadar hep aktı ama bu gün akmam diyor bilmem anlatabildim mi bunun gibi bir şey işte. Benim derdim sorunumu çözmek bunun içinde yeterli bilgi sanırım uzun uzun verildi sisteme yönelik teori varsa alayım ...

Hocam benim derdim başka, Amacım sorunu çözmek neyin nereye gittiği değil. Sigorta attırmazsa üzerindeki kart algılar atar vs. Her şey düşünülmüş kontrol panelinde ve yıllardırda sistem şıkır şıkır çalışıyor. Beni ademin hasanın ya da kamilin ürettiği jeneratör ilgilendirmiyor. Düne gelinceye kadar kuru fasulyeyi çok seven kedim bu gün yemem diyor. Tuna nehri düne kadar hep aktı ama bu gün akmam diyor bilmem anlatabildim mi bunun gibi bir şey işte. Benim derdim sorunumu çözmek bunun içinde yeterli bilgi sanırım uzun uzun verildi sisteme yönelik teori varsa alayım ...

şimdi senin kedin kuru fasulye yiyor ama boğazına düğümlenen bir şey var.:) o yüzden yiyemiyor. nehrin önüne bir set çekilmiş fakat setin nerde olduğunu bilmediğiniz için nehir akmıyor diyorsun. düğümü çözmek ve seti yıkmak için sormuş olduğum soruları cevaplamanız ve tek fazlı jeneratörle ilgili bir kaç dökümanı(bağlantı şekli, tek hat şeması, hata durumlarında davranışını içeren) paylaşmanız gerekecek.

Konu ilgimi çektiğinden ve bazı kafamda oturmayan bilgilerin oturmasını sağlayacağını düşündüğümden, çok bilgi sahibi olmama rağmen konuyla ilgileniyorum. Fakat yeterli bilgi sahibi olmamam konuyla ilgili bazı öngörülerimin olmadığı anlamına gelmiyor. Bu öngörülerimi söylemem için biraz daha detay gerekli...

saygılar...

Kesinlikle sizi anlıyor ve niyetinizin farkındayım, hatta ilgili iki sayfanın cepten fotoğrafını çektim ancak gördüğüm kadarıyla burada resim yayımlama tam bir hikaye. Başka bir file servera upload etmem gerekiyor ama bildiğim öyle bir yer yok. Sorularınızla nereye varmaya çalıştığınızın farkındayım. Bildiğiniz bir file server varsa oraya gönderip buradan da link vereyim. ya da ben biraz daha file server aramaya devam edeyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri