Jeneratör YAKLAŞIK gücü hesabı xls dosya

Analizör

Üye
Jeneratör gücü hesabı xls dosya jeneratör continuous gücünün belirlenmesi
TEKSAN'dan aldığım verilerle oluşturduğum excel tablo ile jeneratör gücünün otomatik olarak belirlenmesi;

Ekli dosyalar

• jeneratörhesabı.rar
    5.5 KB · Görüntüleme: 4,510
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tesekkurler sayın Analizör...
Acaba kVA degeri belli olan bir jeneratör icin yaklasık KW degerini soyleyebilir miyiz? yani , standart_tutarlı varsayımda bulunarak_ bir cosQ alabilir miyiz jeneratörler icin?

Saygılarımla...

KW değeri,alıcının Cosq değerine göre değişen bir büyüklüktür.Jeneratör üzerinde,genelde,
Cosq=0,8 gibi bir ifade bulunur ve bu Cosq değerine göre kw değeri tarif edilir.Yükünüz,
daha değişik Cosq değerli ise,ona göre kw değerini hesaplamanız gerekir.Jeneratör için,"tu-
tarlı" bir Cosq değerinden bahsedilemez.Jeneratörün Cosq si olmaz.Cosq,alıcı ile ilgili bir
kavramdır.

KW değeri,alıcının Cosq değerine göre değişen bir büyüklüktür.Jeneratör üzerinde,genelde,
Cosq=0,8 gibi bir ifade bulunur ve bu Cosq değerine göre kw değeri tarif edilir.Yükünüz,
daha değişik Cosq değerli ise,ona göre kw değerini hesaplamanız gerekir.Jeneratör için,"tu-
tarlı" bir Cosq değerinden bahsedilemez.Jeneratörün Cosq si olmaz.Cosq,alıcı ile ilgili bir
kavramdır.

Oncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim sayın fahri yetiş
Lakin sanırsam yanlıs anlasıldım , cos Q 'nin yuke ait oldugunu herkes bilir...Hatta S-Q-P ucgeninde aktif guc olan P ye Rekatif guc olan Q nun vektorel olarak binmesinden oturu kaynaklandıgını yani P ve S arası acı oldugunu ve de pisagor geregi S / P = cosQ oldugunu da...
Lakin benim sorum musteriye meseleyi anlatmak yani adam diyor ki benim su kadar KW'a ihtiyacım var kac kVA bir jeneratör önerirsiniz diye .....

Umarım kendimi ifade etmisidir Sayın Fahri Yetis...

SAYGILARIMLA

slm amper bellıyse amper bölü 1.15=kva bulursun ama çalışma yapacağın ortamdaki
ani kalkışlı cihazları yani demarajlı makinaların 3 misli güç ( amper )cekecegini unutma
hesabını buna göre yapmalısın

Son düzenleme:
Tesekkurler Sayın Abdullah K bey...lakin esitlikteki 1.15 2in mantıgını acmanız mumkun mu? Ayrıca bilgidim kadarıyla kalkıstaki yuksek akıma karsı kompanentler duyarlı yani bir sure gormemezlikten gelip dayanabiliyorlar sanırsam...
calısmalarınızda kolaylıklar dilerim...

SAYGILARIMLA

Son düzenleme:
Sayın Abdullah Bey sanırsam cosQ 'yi 0.8 kabul ettiniz...
tesekkurler bilgiler icin

SAYGILARIMLA

Moderatör tarafında düzenlendi:
rica ederim bende yıllardır zamanında istanbul teksan jeneratöre eğitime gittiğimde almış olduğum bır tablo var ben halen bu formulle çalışıyorum bayağıda makına sattım hiçbir problem cıkmadı ve tam değerler cıkıyor bu formullerden tavsıye ederım sızede
kva çarpı 1.44=amp
amp bölü 1.15 = kva
kva bölü 1.25 =kw
kw bölü 0.8 = kva
kva çarpı 0.8 =kw kw x 1.36/1 = hp
watt bölü 1000 = kw hp x 0.736/1 = kw

rica ederim bende yıllardır zamanında istanbul teksan jeneratöre eğitime gittiğimde almış olduğum bır tablo var ben halen bu formulle çalışıyorum bayağıda makına sattım hiçbir problem cıkmadı ve tam değerler cıkıyor bu formullerden tavsıye ederım sızede
kva çarpı 1.44=amp
amp bölü 1.15 = kva
kva bölü 1.25 =kw
kw bölü 0.8 = kva
kva çarpı 0.8 =kw kw x 1.36/1 = hp
watt bölü 1000 = kw hp x 0.736/1 = kw

Sayın Abdullah K.,
Tesekkur ederim oncelikle,
Verdiginiz bilgide, ilk iki formulde , bir sıkıntı yok mu sizce de ? Zira 2 formul birbirinin tersi yani her 2 formulde Amper'i tek bırakırsak esit cıkmıyor...soyle ki; amp = 1.15*kvA ve amp = 1.44*kvA lakin bu 2 esitlik esit degil...
Sizden ricam tekrar gozden gecirmeniz ve mumkunse dogrusunu eklemenizdir...
Calısmalarınızda basarılar dilerim.
Saygılarımla

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri