Jeneratör voltajındaki oynama?

murat53

Üye
arkadaslar jeneratörun voltazında oynama vardı 380 v ile 300v arası bende voltaz regulatorunu degıştırdım 420v tu 386 volta ayarladım ama jeneratore yuk binince voltaj 382 volta dusuyor yuk azalınca voltaz duzelıyor 2 jeneratoru çifleyince kosunus fi leresit olmuyor ikisinin voltazı aynı ama cos fi leri esitleyemiyorum devirde düsme olmuyor birde sitebilize diye bir ayar var ne demek ve ne işe yarıyor sitebilize yardımcı olursanız sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
anlamadım nasıl yani
2 jenaretörü nasıl çiftliyorsun ? senkronmu jeneratörler ?
şu soruların cevabını verirsen yardımcı olabilirim
1- jeneratörler kaç kva?
2- jeneratörler senkronmu çalışıyor
3- yük kaç amper demeraj kaç amper
4- yükün karekteristiği ne ?
5 avrnin markası ne?
6- alternatörlerin marksaı ne

ayrıca biz jeneratörde cos fi dikkate almıyoruz nasıl görüyorsun nereden ölçüyorsun ?
sanırım yükün karekteristiğinde endüktif bişi var bilemiyorum
afaki konuşmakla olmaz biraz daha bilgi verebilirsen yardımcı olmaya çalışırım arkadaşaım

stabilize ayarı ile voltaj düşmeşinin bir alakası yok
stabilize ayarı AVR nin tepkisel gecikme veya hızlı olmasını voltajın bir düeyde stabil olmasını sağlar
yani değişmeyen 400 değerinde salınım yapmamasını engellmek için yapılır
ama szin sorununuz stabilite değil sanırım
ha o pot bozuksa o hadise olur ama sanırım yeni AVR TAKMIŞSINIZ
boşta ile yükte arasındaki farkı droop ile ayarlamanız lazım deyecem ama türkiyede de öyle avr ler yok türkiyeye gelen jeneratörlerde arep sargılı basit alternatörler
eğer verileri tam verirsen

yani 1 jeneratör kaç KWA
YÜK KAÇ AMPER ?
6YÜKÜN KAREKTERİSTİĞİ NE?

benim söylemek istediğim gemi jenarötörü cos fi yi göstergeden göruyoruz 1 nolu zeneratörde voltaz dusumu vardı avr kartını değiştirdik v 386 ya ayarladık bosta iken hersey normal yuke binince voltaj 380 kadar dusuyor devirde duşme yok 1500 de sabit tutuyoruz iki jeneratörü çifleme yani paralelleyince cos fi ler sapıtıyor normalde 0.8 olması lazım cosfi lerin amperlerde esit deyil biri diğerinden fazla amper gösteriyormesela 1 jeneratör 150 amperken diğer jeneratör 200 amper gösteriyor voltajlar aynı ama birtürlü amperi ve cos fiyi eşitleyemiyoruz cos filer esit olmayınca amperlerde varklı oluyor buda bize sikıntı yaratıyor jeneratörler 250 kw lık yukun amperi yeri geldimi devamlı degişiyor biz bu yeni taktığımız avr yi ya ayarlayamıyoruz yada alternatördemi bi sorun var yani bizim stabilize ayarıyla bi işimiz yok anldığım kadarıy jener.senkron çalışıyo gerektiğinde jen.tek çalışırken sorun yok parallelleyince sorun ortaya çıkıyo 2 jen.arasında dengesizlik var avr markası kutaı alternator simens

Moderatör tarafında düzenlendi:
benim söylemek istediğim gemi jenarötörü cos fi yi göstergeden göruyoruz 1 nolu zeneratörde voltaz dusumu vardı avr kartını değiştirdik v 386 ya ayarladık bosta iken hersey normal yuke binince voltaj 380 kadar dusuyor devirde duşme yok 1500 de sabit tutuyoruz iki jeneratörü çifleme yani paralelleyince cos fi ler sapıtıyor normalde 0.8 olması lazım cosfi lerin amperlerde esit deyil biri diğerinden fazla amper gösteriyormesela 1 jeneratör 150 amperken diğer jeneratör 200 amper gösteriyor voltajlar aynı ama birtürlü amperi ve cos fiyi eşitleyemiyoruz cos filer esit olmayınca amperlerde varklı oluyor buda bize sikıntı yaratıyor jeneratörler 250 kw lık yukun amperi yeri geldimi devamlı degişiyor biz bu yeni taktığımız avr yi ya ayarlayamıyoruz yada alternatördemi bi sorun var yani bizim stabilize ayarıyla bi işimiz yok anldığım kadarıy jener.senkron çalışıyo gerektiğinde jen.tek çalışırken sorun yok parallelleyince sorun ortaya çıkıyo 2 jen.arasında dengesizlik var avr markası kutaı alternator simens

kullandığın senkron cihazı+yük paylaşım modülünün marka ve modeli nedir,jeneratörler yük paylaşımını düzgün yapyor ama buyuk jeneratorlerde bukadar yuk paylaşımı farkı norlmal saylır.AVR ye gelince sen senkrona girdiğin gerilimler baranın gerilimidir senin zaten cosfi değişim var buda senkrona girdikten sonra gerilim ayarı değil cosfi ayarı yapman gerekir senin yapman gereken diğer jeneratörün avr sini kontrol etmendir.avr nin marka modelini yazarsan sevinirim.

drop ayarların bozuk...

diğer avr markası da aynı cosfi ayarı ddin nasıl yapmalıyız birde dropvayarını neye göre yapacaz suan jeneratorler biraz duzeldı çünkü 2 gün önce aynı sorunu yasadık kreyınler çalışınca jeneratörler devre dışı kaldı yani çöktük jeneratörlere baktığımızda avr sını değıştırdığımız jeneratörun voltajı 320 v düştü bende tekrar voltaj ayarı yaptım şuan jeneratorler tam eşit olmasada pek sorun çıkarmıyor bana yapabileceğim şeyler hakkında bilgi verirsen sevinirim jeneratörler çin de monte edilmiş yani gemi çin yapımı drop ayarları bozuk demissin ferit kardeş biraz açarmısın konuyu yani drop ayarlarını neye göre ayarlıyacaz

şöle açıklayayım
şimdi jeneratörlerde bulunan yük paylaştırıcı bunu yapar nasıl yapar devirle yapar
yük alıp alma işlemleri devirle yapılır ozaman motorum governorunde bir sıkıntı var alternatörden değil
şimdi senin kullandığın load sherer (yük paylaştırııcı) markası wood wardmı , deifmi , deep seamı , ne ise onun gain ayararında bir sıkıntı olabilir . cos fi tamamen motorla alakalı
ayrıca ben cos finin neden gözlendiğinide anlamış değilim . acaba başka bir şejkil jeneratörden mi bahsediyoruz ?

yük payşlaştırıcı iki motorun devrini anynı tutarak yükü eşit oranda almalarını sağlar
zaten voltaj sabittir ne zamanki yük atılacak motorun devrini kısar ne zamanki yük alınacak motorun devrini arttırır.
avr ile yükün bir alakası yok AVR sadece voltajın sabit kalması içindir.
eğer voltaj düşüyorsa
1- avrye sinyal gönderen senkronizasyon cihazı arızalıdır?
2-kablo bağlantılarında sorun vardır avrnin potuna giden kabloda sıkıntı olabilir
eğer single çalıştığında her hangi bir sorun yok ise buda bize gösteriyorki senkron çalışmada sıkıntı var .

ozaman yük paylaştırıcı kontrol edilmeli bunlarda ne olabilir ?
1- yük paylaştırıcıda senkronizasyon cihazında yani her iki cihazın tanımı doğru yapılmışmı yani 500 kw 400 kw gibi
2- yük paylaştırıcıda yükü kendi aralrında nasıl paylaştırmalrı gerekliği doğru ayarlanmışmı
3-yük paylaştırıcıda gain kpr derivate tv gibi ayarlar hassa yapılmışmı
4- yük paylaştırıcda voltaj ve frekans adımları uygunmu ? büyük adımmı atıyor küçük adımmı atıyor
burda oda olabilir avr ve govrnoru ayaralamak için büyük adımlar atıyor atabilir onu küçültmek gerekebilir

bunu ayarlamanın yolu ve işlem basamakları şudur

1- her iki jenerarörü önce single çalıştır
2- nominal volataj yani sistemin varsayılan voltajını önce 5- 10 volt yukarı ayarla jenrratörün o voltaja çıktığını gör
3- nominal voltajın ayarlarını sistemin altına ayarla düştüğünü gör
4- frekans ayarlarını da aynı önce artır arttırdığını gör sora düşür düşürdüğünü gör

bu işlemler olduktan sonra bir sıkıntı yok ise artık avr ve governorumzun sağlam olduğundan eminiz
sonra cihazları single yüke ver yükte ne olduğunu gör
gerisi( kazanç ) - gain ayrları ve adım ayarları ile alakalı

eğer yükü eşit paylaşmıyorsa bunun tek sebebi governor dür motor uygun devre gelemediği için üzerine yük alamıyordur . bütün yük diğer jeneratöre gittiği için akım kaynağına dönüşüyordur oda cos finin düşmesine ebeep oluyordur
afaki olarak söyliyebileceklerim bnlar arkadaşım ..

bu işlemleri uygula teşhisi yapalım tdavisi kolay
kolay gelsin

arkadaslar jeneratörun voltazında oynama vardı 380 v ile 300v arası bende voltaz regulatorunu degıştırdım 420v tu 386 volta ayarladım ama jeneratore yuk binince voltaj 382 volta dusuyor yuk azalınca voltaz duzelıyor 2 jeneratoru çifleyince kosunus fi leresit olmuyor ikisinin voltazı aynı ama cos fi leri esitleyemiyorum devirde düsme olmuyor birde sitebilize diye bir ayar var ne demek ve ne işe yarıyor sitebilize yardımcı olursanız sevinirim

merhaba cemil.sağlam grup paralelde iken sorun yok,ama çift grup palalele girince akımlarda sapmalar görülüyo.doğrumu anladım.sadece arıza olan grup'a devreye aldınmı gene amperlerde sapma oluyomu.daha önce çift grup paralelde çalıştımı.iki generatör üde boşta beraber çalıştırınca değerler nasıl?

Son düzenleme:
ıkı jeneratorude ayrı ayrı yanı tek tek caıstır once bosta calıstır olması gereken voltajın yaklasık 3-5 volt uzerınde tut sonra yukle jen.tek basına bunu nasıl yapıcan gemıyı cokert o halde voltajı ayarla ve devreye al sabıt yukle komp.fılan manual yap devreye bısey gırmesın sonra onun voltajını once droptan dene olmuyorsa gaın den voltajı yukselt ama volt potuna dokunma ıkısınıde bu sekılde yap.drop potları hemen hemen aynı olmalı sonra paralele al cos f bakma sen once akımlara bak paralele alınca voltajlar nerdeyse olması gereken duruma gelır ama amperler farklı olabılır hangısının amperı fazla ıse paraleldeyken opnun drop potunu cok ama cok az bır sekılde dusurmeye basla goreceksın amperlerde esıtlenecek voltajları dengesız yapma sakın dıkkat et bu arada bende gemıde calısıyrum

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri