Jeneratör ve Kojenerasyon

SmoothBunz

Üye
Arkadaşlar herkese iyi forumlar. Şebeke yerine, start up için jeneratörden alacağımız enerjiyle bir kojenerasyon sistemi kurmak istiyoruz. Asıl amacımız iki tane 20 kW sistemini ada modunda(şebekeye ya da jeneratöre paralel bağlantı olmayacak şekilde), 1. çalışınca 2. duracak-1. durunca 2. çalışacak şekilde çalıştırmak. Böyle bir sistemi nasıl sağlayabiliriz?

Şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
SmoothBunz Merhabalar;

Dediğinizi tam anlayamadım ama iki jenerator ve iki kojen tesisi kuracaksanız ancak geçişleri mi kesintisiz istiyorsunuz eğer kesinti sıkıntı değil ise yük alma ve atma ile istediğiniz sistemi çalıştırabilirsiniz.

Kolay Gelsin

SmoothBunz Merhabalar;

Dediğinizi tam anlayamadım ama iki jenerator ve iki kojen tesisi kuracaksanız ancak geçişleri mi kesintisiz istiyorsunuz eğer kesinti sıkıntı değil ise yük alma ve atma ile istediğiniz sistemi çalıştırabilirsiniz.

Kolay Gelsin
Tam olarak şunu istiyoruz, hiçbir şekilde şebekeye bağlantı olmadan 2 tane kojen sistemimiz çalışsın, böyle bir şey mümkün mü acaba yapabilir miyiz, onu merak ediyorduk. Tam olarak nasıl bir sistem kurmam gerekiyor onu çözemedim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Tabii mümkün kojen gücünüz tüketiminizden büyükse şebekeye gerek olmadan çalıştırırsınız

Tabii mümkün kojen gücünüz tüketiminizden büyükse şebekeye gerek olmadan çalıştırırsınız
Bildiğim kadarıyla kojen sistemi, şebekeye paralel bağlantı olmadan çalışmıyor ve bunu için bazı yasal mevzuatlara ve standartlara uymak gerekiyor. Biz hiçbir paralel bağlantı olmadan, yasal mevzuatlarla uğraşmak istemediğimiz için böyle bir sorunla karşılaşıyoruz. Çünkü kojen içindeki motor, en başta şebekeden çektiği akımla start alıyor. Buradaki sorunumuz da şu: şebekeye paralel bağlantı yapsak en başta, daha sonra o hattı kessek kojen çalışmaya devam eder mi?
Biliyorum çok mantıklı gelmiyor böyle anlatınca ama şu anda sorunumuz bu :D

Sizin kojen sisteminden tam olarak kastınız ne kuracaksınız şebekeden start-up alan kojen de var direk kendi dahili sistemi ile (doğalgaz,mazot vb) çalışan sistemler vardır şebekeye bağlanacaksınız diye yasal mevzuat yok,ancak şebekeye enerji satacaksanız şebekeye bağlanmak zorundasınız.

Kolay Gelsin

Sizin kojen sisteminden tam olarak kastınız ne kuracaksınız şebekeden start-up alan kojen de var direk kendi dahili sistemi ile (doğalgaz,mazot vb) çalışan sistemler vardır şebekeye bağlanacaksınız diye yasal mevzuat yok,ancak şebekeye enerji satacaksanız şebekeye bağlanmak zorundasınız.

Kolay Gelsin
Anladım, teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri