Jeneratör ile ilgili garip bir soru

Çin ata sözü der ki çalışıyorsa kurcalama...
Mörfi kanunu:)

Bu saviniza katilmiyorum.

Bir devrede giris akimi ne ise cikistada akim aynidir. Değişmez. 1 amper yuk çeken bir cihazin girisi cikisi 1 amperdir. Degisemez.

Aciklama icin ornekleyeyim. Mesela bir 12 volt akunuz var. Buna 1 amper guc harcayan lamba bağladınız. Bu lamba akiye baglandiginda isik yayacaktır. P = V x I dan 12x1= 12 watt iisik elde ediyoruz.

Mutlaka araba kullaniyorsunuzdur yada jenerator kullanmissinizdir. Akunuz kullandikca hafifliyormu kutlesinden kaybediyormu? Yada bir jenerator aldiniz 1 ton agirliginda bu jenerator kullandikcq hafifliyormu?

Anlatimimda verimden bahsetmedim elektrik nedir hakkinda temel bilgiyi veriyorum.

Degirmen örneği verdiniz. Bu degirmene saniyede 1 metrekup su giriyor. Peki cikistan neden 1 metrekup su alamıyoruz? Bu su atomlari nereye gidiyor? Burada nukleer bozulmaya ugratip proton ve notronlarina mi ayiriyoruz ayirsak bile cikan proton ve notronlari nerede saklayacağız?

Sanirim sizin akliniz bir elektrik devresi ve bu devreden aldigimiz is sonucu aciga cikan enerji konularinda kafaniz karismis.

Jeneratorler uretigi enerjiyi hareket enerjisini elektron akisina cevirir. Enerjiyi yoktan var etmez yada elektronlari baska bir olgu yada maddeye cevirmez. Ruzgar gulu olsun benzinli yada dizel jenerqtor olsun hepsi hareket enerjisini elektrik enerjisine çevirir.

Yasinizi ogrenebilirmiyim?
Bi şeyleri yanlış anlıyoruz sanırım...Akü meselesini anlamadım.
Bende sizin savınıza katılmıyorum.12watlık lambanın çıkışına aynı lambadan seri bağlarsanız lambalar sırayla sönüklerşir.
Elektronlar ne oluyor sorusuna tabiki protona falan dönüşmez ama güç oluşumu sırasında artık devrede kalmaz ve serbest kalabilir ,çalıştırdığı sistemin bünyesinde sabit kalıp ordan toprağa akabilir v.s..ama muhakkak kayıp olacaktır..Burdaki kayıplar ölçülemeyecek kadar küçük olduğu için boşalan bir akünün kütlesini yada ağırlığını ölçemeyiz. 1ton abartı olmuş.
Ama bir sistemde güç oluşturan kuvvet sistem çıkışında aynı olamaz bu verimlilik kanunu yada termodinamik kanununda da böyledir.Saygılar.

Tabii anlamayabilirsin :D Çünkü temel olarak bilgi birikimin yok.
Ben illa uzayda başı boş elektronlar bulunacak diye bir kavramdan bahsettim mi?
Ya da uzayda başı boş dolaşan bir kişi vardır dedim mi :D
Uzaya bir elektron gönderirsen başı boş dolaşabilir. Veya bu elektron bir manyetik alana rastlarsa yön değiştirebilir. Yani manyetik alanlardan etkilenebilir.
Haberleşme sistemlerini ele alalım.
Marstan bir telsiz sinyal gönderiyor. Ben o sinyalleri dünyadan alıyorum. Bir anten ile alıyorum. Yani bir iletken çubuk ile.
Peki aynı yayını AY'dan veya jüpiterden alamazmıyım.? Veya taaa OORT BULUTU'ndan bir yerlerden alamazmıyım?
Yani bu haberleşme mantığında marstan gelen şeyler böcükler mi? Akıl almaz yerlere gidebiliyor veya herhangi bir yerden alınabiliyor :D
Uzayda devasa bir mıknatıs var diyelim. Yakınında bir bobini uygun açı ile çevirirsek bobin üzerinde elektrik akımı oluşmaz mı? Mıknatısın manyetik alanı uzayda yok mu olacak :D
Arkadaşım kurduğun cümleyi konumuz ile alakalı düşündüğümde ben o anlamı çıkardım ben öyle birşey demedim diyorsun bende aynen cümleni yazdım demişsin....Senin bilgi birikimin isığında mı böcüklerden bahsediyorsun? Ne alaka ne diye bu kadar abarttın? Katılmıyorum dersın olur biter....Yezaini açıklarsın bende katılmıyorum derim. Bir de adam aşağılıyorsun ayıp...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Konu takibimde.

Bakalim diger arkadaşlar ne yazacak nasil katkida bulunacaklar.

Fikir cesitliligi iyidir.

Konu takibimde.

Bakalim diger arkadaşlar ne yazacak nasil katkida bulunacaklar.

Fikir cesitliligi iyidir.
Teşekkür ederim.Bende kesin böyledir.Kafasında değilim.Sadece kafama takılan bir tez olarak söyledim.Kendimi daha iyi ifede etmek için bazı yerlerde tezle ilgili kesin ifadeler kullanmış olabilirim ama bu sadece tezimi savunmak içindi saygılar.

@sonsuzevren33 Demişsinizki;
"12watlık lambanın çıkışına aynı lambadan seri bağlarsanız lambalar sırayla sönüklerir."

Elektrik bilginizde hatalar var.

Seri bağlantıda lambalar sırayla sonuklesmez. Tek olma durumuna göre daha sönük yanmakla birlikte tümü ayni parlaklıkta yanar. Seri devrede 1 alıcıdan çıkan akim her alıcıda azalarak gitmez. Tümün de ayni akim vardır. Yazdıklarınızın birkaçında daha temel bilgi hataları var.

Nacizane fikrim; hatalı veya eksik olan temel elektrik bilgilerinizi düzeltip, tamamlayıp araştırmaya öyle devam edin. Bu durumda hem birçok sorunun cevabını bulmuş olacaksınız hemde tartışma sağlam bir zemine oturmuş olacak.

Arkadaşım kurduğun cümleyi konumuz ile alakalı düşündüğümde ben o anlamı çıkardım ...
Ben de dedim ki...
Anlam çıkartmak ile anlamaya çalışmak ayrıdır. Anlamaya çalışsaydın, anlayamadım demeliydin.
Ancak bir ibare daha var.
Çünkü temel olarak bilgi birikimin yok demiştim.
Bir insanın bilgi birikiminin olmaması ayıp değildir. Utanılacak birşey de değildir. Ancak öğrenmeye çalışması gerekmektedir.
Konu içeriğindeki şu cümlenden dolayı konu çıkmaza giriyor.
Jeneratör elektronları dünya üzerinden polarlayarak akım elde elden alettir.

Bu bir SAW değildir. Bilimle veya teknikle uzaktan yakından ilgisi yoktur.
Bu ibareyi nereden duydun bilmiyorum ama ben bilimsel gerçekleri anlatmaya çalışıyorum.
Eğer bu cümleyi unutursan o zaman doğru sonuca ulaşabiliriz belki.

Ya da uzayda başı boş dolaşan bir kişi vardır dedim mi :D
Uzaya bir elektron gönderirsen başı boş dolaşabilir. Veya bu elektron bir manyetik alana rastlarsa yön

bunu 00,00 da yazmıssın

Arkadaşım kurduğun cümleyi konumuz ile alakalı düşündüğümde ben o anlamı çıkardım ben öyle birşey demedim diyorsun bende aynen cümleni yazdım demişsin....Senin bilgi birikimin isığında mı böcüklerden bahsediyorsun? Ne alaka ne diye bu kadar abarttın? Katılmıyorum dersın olur biter....Yezaini açıklarsın bende katılmıyorum derim. Bir de adam aşağılıyorsun ayıp...
ben bunu 00,26 da yazmışım

Bende dedimki diyerek bana cevap varmiş olmuyorsun ben sana cevap veriyorum dikkatli bak ayrıca senin bilgi birikimin ne ki bir yazıyla insanları sınıflıyorsun...

"Jeneratör elektronları dünya üzerinden polarlayarak " bu cümlede mıknatıs var olan elektronları polarlar bu elektronlar dünya dan gelen elektronlar olabilir.... anlamında bu cümle tabiiki açıklama geretirir..Ama senin cünlen net olduğu halde ben uzayda başı boş elektron demedim diyorsun.
Fikirlere saygı duymasını öğren biryerlerden

Ben konuyu takibi bırakıyorum :D
Sizler görüşün görüşün.
Bekliyordum ki birisi uzayda elektronlar (veya atomlar) yoktur desin. Ben de aksini iddia edeyim.
Ya da birileri uzayda elektronlar vardır desin. Ben de ispat bekleyeyim :D
Tartışma ve bilgilenme için bazı temelleri bilmiyorsak anlamsız olacaktır.

Demekki ben açıklamaya çalıştıkça fikirlere saygısızlık etmekteyim.
O halde açıklama yapmayayım :D
Zaten en başta belirtmiş olduğum temel anlatım bile anlaşılamadı.
Uzayda bir jeneratörü nasıl döndürebileceksiniz. Destek noktası neresidir. Hangi kuvveti uygulayacaksınız?

Evet sanırım tartışma bitti.Anladığım kadarıyla birbirimizi anlamaya çalışma ve düşüncelere saygı duyma ile ilgili sorunlar yaşıyoruz..Halbuki benim bu konu ile ilgili bir kaç tane kafa karıştırıcı sorularım olacaktı.
Ama olmadı :(
...Saygılar

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular