Jeneratör ile ilgili garip bir soru

bobin ve mıknatısla üretiliyor elektrik öküz altında buzağı aramak dediğin mantıksız bişey.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Elektronlar yoktan var olamaz...Ve elektrikle çalışan aletler üzerinden akan elektriğin bir kısmını devre üzerinden kaybederler...Peki bu elektronları nerden temin ederiz..
Jeneretör yoktan elektron üretmez......Jeneretörü bir su pompasına benzetebiliriz....Ama dünyada elektronsuz hiç biryer olmadığı için bu sorun olmaz........

O zaman bir jeneratör uzayda (atıyorum) 10kw lık bir aleti sürekli çalıştıracak enerjiyi üretebilirmi.?
Ben emin değilim.
10KW lık bir güce direnebilecek bir DESTEK NOKTASI bulabilirsen.
10KW lık bir kinetik enerji ile jeneratörü döndürebilirsen.
10KW lık enerjiyi uzayda da jeneratörle üretebilirsin.

Jeneratörün uzay boşluğundaki başı boş elektronları toplamasından bahsediyorsanız sizde jeneratörün bir topraklama ihtiyacını kabul ediyorsunuz demektir.. Yanlız uzayda 1metre küpte ortalama 1 atom bulunduğu göz önüne alınarsa elektron toplamadaki sıkıntı ortaya çıkar bu durumda dünyada kullandığınız manyetik alan ve sarımla uzayda aynı performansı elde edemeye bilirsiniz... Çünkü bir amper akım elde etmek için saniyede 6,25*10^18 adet elektron geçmesi gerektiği kabul edilir....Saygılar
Bu bilgileri nereden edindin bilmiyorum ama biraz araştırmanı tavsiye ediyorum. :D
Uzay boşluğundaki başı boş elektronlardan bahsetmedim. Uzay boşluğunda bir manyetik alan oluşturulmasından ve bu manyetik alan içerisindeki iletkenlerin hareketi ile elektrik elde edilmesinden bahsettim.
Jeneratörlerin topraklanması ise dünyaya özgüdür. Konu ile ilgili değildir.
Eğer birşeyleri ifade etmek istiyorsan uzaydaki UYDU'ların ve haberleşme sistemlerinin topraklanmasını inceleyebilirsin :D
Elektronlar ve moleküller uzayda hareket edebilirler. Eğer böyle bir hareket mümkün olmasaydı mars görevine giden araçlarla bağlantı kurulamazdı. :D
Şimdi diyeceksin ki elektromanyetik alanlar :D
Bir elektromanyetik alan elektrik alanıdır. Yani bir vericiden çıkan dalgalar, uzaktaki bir bobinde indüklenerek bu bobin içerisinde bir gerilim yaratırlar. Bu bobin örneğini ANTEN olarak ta tahayyül edebiliriz. Sonuçta bir iletkendir.
Elektromanyetik alanlar ile mıknatıs alanı arasında ne fark vardır.?
Elektromanyetik alanlar frekansa göre değişken yoğunluk gösteren bir manyetik güç alanıdır. Değişken bir manyetik alan içerisindeki bir iletkende de değişken bir gerilim oluşmaktadır.
Mıknatısın manyetik alanı ise durağandır. Durağan bir manyetik alan içerisinde bulunan bir iletken üzerinde bir gerilim indüklenmez. Bu iletkeni hareket ettirmek gerekmektedir. (Ya da mıknatısı)
BİLİMSEL TEST:
Demir çekirdekli bir bobin temin ediniz. Bu bobine DC akım verip yakınına bir bobin daha koyarak bu bobin üzerindeki indüklenen gerilimi ölçünüz. V=0 olacaktır.
Aynı bobine belli genlikte AC gerilim uygulayınız. Yakındaki bobin uçlarında belli bir gerilim olduğunu rahatlıkla ölçebiliriz.
Aynı testi uzayda da yapsan, marsta veya bir başka gezegende de yapsan sonuç değişmeyecektir. Manyetik alan üreten bir üretecin manyetik alanları uzay boşluğunda da yayılmaktadır. Bu yayılma olmasaydı, gezegenler arası haberleşme asla mümkün olmazdı.

Elektronlar yoktan var olamaz...Ve elektrikle çalışan aletler üzerinden akan elektriğin bir kısmını devre üzerinden kaybederler...Peki bu elektronları nerden temin ederiz..
Jeneretör yoktan elektron üretmez......Jeneretörü bir su pompasına benzetebiliriz....Ama dünyada elektronsuz hiç biryer olmadığı için bu sorun olmaz........

Bakınız sorunun cevabını siz verdiniz. Jeneratörü bir pompaya benzettiniz.

Elektrik devresi bir kısa devre halkası gibi düşününüz. Mesela bir havuz düşününüz. Pompa bu havuzdan suyu alıp bir fıskiyeye pompalıyor. Fıskiye bunu yüzeyde püskürtüyor. Sonrasında dökülen su havuza dökülüyor.

Elektrik devreside bu şekilde çalışır. elektronlar jeneratörün devresinden çıkar alıcı almaç yükten geçer ve sonrasında jeneratöre döner. Bu devrede bir kopukluk olursa zaten elektron akışı olmayacağı için yük çalışmaz.

Bu devrede dünyanın görevi nedir?

Devrede akan akım elektron akışı jeneratör içindeki bakır yada iletkenin içindeki atomların son yörüngesindeki serbest elektronun kullanılması dır. Bakınız görsel...

bakir_atomu_elektron_modeli_Cu.jpg

"Açıklamak gayet basit.
Elektronlar serbest hareket eden parçacıklar veya yüklerdir.
Bu serbestlik bir manyetik alan tarafından bozulabilir ya da yönlendirilebilirler.
Yani uzayda serbest ve başı boş dolaşan elektronlar, bir manyetik alana rastlarlarsa yönlerini değiştirebilir veya manyetik akıya kapılıp aynı yönde hareket edebilirler.
Bir mıknatısın bir kutbundan diğer kutbuna bir kuvvet alanı vardır. Bu kuvvet alanı içerisine giren elektronlar kuvvet alanı doğrultusunda ilerler ve diğer kutba gitmeye çalışırlar."

Burada başı boş elektronlardan behsediyorsunuz..Bir metne bakıyorum bir yazdığınıza şaşırıyorum...Açıkça yazmışsınız.
mr.yamyam

sonra üksek gerilim hatları ile elektrik üretiliyor diyecen? onlar iletim sisteminin parçası...

Sayın serkan_48 siz elektriği kullanan makinanın hiç bir elektronun eksilmesine neden olmayacak kadar verimli olduğunumu söylemeye çalıştınız..
Ama mesela bir değirmene saniyede 1 metreküplük su girdiğinde suyun çıkıştaki debisi saniyede 1metreküp olmaz debisi azalır, ayrıca su miktar olarakta eksilir ..
Sizin dediğiniz gibi olsa 1 amper yük çeken bir çihaz çıkışında da 1 amper çıkış vermelidir. ama bilirsiniz ki seri bağlantılarda her yük çıkışında akım düşer.... Saygılar

sonra üksek gerilim hatları ile elektrik üretiliyor diyecen? onlar iletim sisteminin parçası...
Bu sonuca nasıl vardınız anlamadım.

Sayın serkan_48 siz elektriği kullanan makinanın hiç bir elektronun eksilmesine neden olmayacak kadar verimli olduğunumu söylemeye çalıştınız..
Ama mesela bir değirmene saniyede 1 metreküplük su girdiğinde suyun çıkıştaki debisi saniyede 1metreküp olmaz debisi azalır, ayrıca su miktar olarakta eksilir ..
Sizin dediğiniz gibi olsa 1 amper yük çeken bir çihaz çıkışında da 1 amper çıkış vermelidir. ama bilirsiniz ki seri bağlantılarda her yük çıkışında akım düşer.... Saygılar

Bu saviniza katilmiyorum.

Bir devrede giris akimi ne ise cikistada akim aynidir. Değişmez. 1 amper yuk çeken bir cihazin girisi cikisi 1 amperdir. Degisemez.

Aciklama icin ornekleyeyim. Mesela bir 12 volt akunuz var. Buna 1 amper guc harcayan lamba bağladınız. Bu lamba akiye baglandiginda isik yayacaktır. P = V x I dan 12x1= 12 watt iisik elde ediyoruz.

Mutlaka araba kullaniyorsunuzdur yada jenerator kullanmissinizdir. Akunuz kullandikca hafifliyormu kutlesinden kaybediyormu? Yada bir jenerator aldiniz 1 ton agirliginda bu jenerator kullandikcq hafifliyormu?

Anlatimimda verimden bahsetmedim elektrik nedir hakkinda temel bilgiyi veriyorum.

Degirmen örneği verdiniz. Bu degirmene saniyede 1 metrekup su giriyor. Peki cikistan neden 1 metrekup su alamıyoruz? Bu su atomlari nereye gidiyor? Burada nukleer bozulmaya ugratip proton ve notronlarina mi ayiriyoruz ayirsak bile cikan proton ve notronlari nerede saklayacağız?

Sanirim sizin akliniz bir elektrik devresi ve bu devreden aldigimiz is sonucu aciga cikan enerji konularinda kafaniz karismis.

Jeneratorler uretigi enerjiyi hareket enerjisini elektron akisina cevirir. Enerjiyi yoktan var etmez yada elektronlari baska bir olgu yada maddeye cevirmez. Ruzgar gulu olsun benzinli yada dizel jenerqtor olsun hepsi hareket enerjisini elektrik enerjisine çevirir.

Yasinizi ogrenebilirmiyim?

"

Burada başı boş elektronlardan behsediyorsunuz..Bir metne bakıyorum bir yazdığınıza şaşırıyorum...Açıkça yazmışsınız.
mr.yamyam
Tabii anlamayabilirsin :D Çünkü temel olarak bilgi birikimin yok.
Ben illa uzayda başı boş elektronlar bulunacak diye bir kavramdan bahsettim mi?
Ya da uzayda başı boş dolaşan bir kişi vardır dedim mi :D
Uzaya bir elektron gönderirsen başı boş dolaşabilir. Veya bu elektron bir manyetik alana rastlarsa yön değiştirebilir. Yani manyetik alanlardan etkilenebilir.
Haberleşme sistemlerini ele alalım.
Marstan bir telsiz sinyal gönderiyor. Ben o sinyalleri dünyadan alıyorum. Bir anten ile alıyorum. Yani bir iletken çubuk ile.
Peki aynı yayını AY'dan veya jüpiterden alamazmıyım.? Veya taaa OORT BULUTU'ndan bir yerlerden alamazmıyım?
Yani bu haberleşme mantığında marstan gelen şeyler böcükler mi? Akıl almaz yerlere gidebiliyor veya herhangi bir yerden alınabiliyor :D
Uzayda devasa bir mıknatıs var diyelim. Yakınında bir bobini uygun açı ile çevirirsek bobin üzerinde elektrik akımı oluşmaz mı? Mıknatısın manyetik alanı uzayda yok mu olacak :D

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri