Jeneratör Fazı ile Toprak Arası Potansiyel Fark ?

ercanatnr

Üye
Merhaba arkadaşlar trifaze veya monofaze jeneratörün fazı ile toprak arasında potansiyel fark var mıdır yani herhangi bir faza dokunursak herhangi bir çarpılma olur mu?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bence bu şuna benziyor bir denizde yakaladığım balığı okyanusa salsam yaşar mı gibi bir soru :)

Merhaba arkadaşlar trifaze veya monofaze jeneratörün fazı ile toprak arasında potansiyel fark var mıdır yani herhangi bir faza dokunursak herhangi bir çarpılma olur mu?
denemek parayla değil dene istersen ama dikkat et dokunmadan önce iyi düşün ve elinin tersiyle dokun :)

jeneratörlerin gerilim farkı yoktur sadece yıldız noktası farklıdır
SAYGILAR

jeneratörlerin gerilim farkı yoktur sadece yıldız noktası farklıdır
SAYGILAR
Cevabınız için teşekkürler ancak gerilim farkı vs başka bişey sormuyorum sadece jeneratörün toprak ile herhangi bir elektriksel bağlantısı olmadığı için devresini insan vucudunu kullanarak topraktan tamamlarmı sormak istediğim bu yani çalışan bi jeneratör çarpar mı :) (sadece tek faza deymek şartı ile iki faza deyince neler olacağını bende biliyorum :)

bence bu şuna benziyor bir denizde yakaladığım balığı okyanusa salsam yaşar mı gibi bir soru :)
Sonuç olarak çarpar mı çarpmaz mı çarparsa neden çarpar çarpmazsa neden çarpmaz teknik liseye gidiyorum ve bu tür konular bende merak uyandırıyor yani denizden okyanustan anlamam :)

Eline bir adet avometre alıp bir ucunu toprağa diğer ucunu jenaratörün bir fazına temas ettir.Eğer gerilim görmüyorsan dokunmanda zarar yok.Yok eğer gerilim değeri okuyorsan,jenaratörün gövdesine iç elektrik devresiyle teması var.Uzak dur.Normal şartlarda topraklama yapmaz isen çarpılmazsın...

Eline bir adet avometre alıp bir ucunu toprağa diğer ucunu jenaratörün bir fazına temas ettir.Eğer gerilim görmüyorsan dokunmanda zarar yok.Yok eğer gerilim değeri okuyorsan,jenaratörün gövdesine iç elektrik devresiyle teması var.Uzak dur.Normal şartlarda topraklama yapmaz isen çarpılmazsın...

Aradığım cevap buydu teşekkürler...

Sonuç olarak çarpar mı çarpmaz mı çarparsa neden çarpar çarpmazsa neden çarpmaz teknik liseye gidiyorum ve bu tür konular bende merak uyandırıyor yani denizden okyanustan anlamam :)
* haraketli bir manyetik alan içersisnde sabit duran iletken üzerinde gerilim indüklenir
evet çarpar çarpmaz diye birşey yoktur piyasada bazı elektrikçilerin kendinden daha az bilgiye sahip birini test etme sorusuna dönüşmüştür artık bu soru ve tiksindirici hal alır bu soruları soranın ego ları jeneratörle bir sistem beslenirken faz toprak kısa devresinde K.A.K.R si atıyorsa eğer bu faz insanıda çarpar bu gibi şeyleri nerden bulurlar hiç anlamıyorum buu sorunun nerden çıktığınıda az çok tahmin edebiliyorum ki oda şöyle;
monofaze jeneratörlerde nötr yoktur her iki uctada faz görürsünüz kontrol kalemiyle bakınca
nötr yoksa eğer faz ucuna dokunursan jen carpmaz mantığı çok anlamsızdırr teknik lise okuyorsan bunu cok iyi bilmen gerekir 220 volt alıcı nın aldığı bir voltajla o alıcı çalışıyorsa o voltaj insanlar içinde tehlikeli seviyededir

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri