Jeneratör etiket değerindeki cos phi nedir?

sn. ali4592518 size jeneratör gürünür gücüne eşdeğer güç çekemessiniz dediğimde itiraz etmiştiniz araştırıp haklı olduğumu kendiniz gördünüz

alıntı yaptığınız 2 yorumum arasında çelişki yoktur. Etiket değeri 50KVA olan jeneratörden 50KVA çekilemez diye bişey görmedim. Yeter ki yükün cos fi si 0,8 olsun.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hocam valla araştırmadan önce ben de sizin söylediğiniz gibi biliyordum. Kritik bir güce göre jeneratör seçmem gerekti ve araştırdım. Malesef o şekilde değilmiş.
"400kva 320kw 0,8 577A 400V" yazan jeneratörden "400kw lık ısıtıcı Cos1" beslenemiyormuş. Cos fi 1 de olsa maximum 320kW alınabiliyormuş.
Daha önce de dediğim gibi jeneratörlerde hem akım sınırı, hem de kW sınırı varmışşşş.

Jeneratörlerin etiket gücü bize verdiği güçtür? 50 kVA jeneratörün ,stand by gücü 50kVA dır,yani 50kVA güç verebilir.

şimdi bu iki mesaj arasında çelişki yok diyorsunuz görünür gücün formülü malum Akımxgerilim değilmi 50 KVA cosifisi 0.8 olana jeneratör en fazla 40 KVA görünür güç ve 40 kw aktif güç verir anlamına gelir siz bu jeneratöre omik yük toplamı 40 kw cosfisi 1 olan yük bağlayabilirsiniz cosfisi 1 in altında yük bağlayacaksanız buda 40kw altında olmak şartıyla yükü bağlarsınız mesela gücü 24 kw cosfisi 0.60 olan bir yük bağlayabilirsiniz 24/0.60= 40 kw yada gücü 34 kw cosfisi 0.85 olan bir yükde bağlayabilirsiniz 34/0.85= 40 kw yani sonuçda ne yaparsanız yapın alacağınız güç ister aktif ister görünür güç olsun 40 Kw'tı geçemez itiraz ettiğim nokta siz 50 KVA jeneratör 50 KVA omik yükü besler diyorsunuz ben bunun hiç bir şekilde mümkün olmayacağını iddia ediyorum

eğer söylediklerinizde hala ısrar ediyorsanız masrafsız olması açısından söylüyorum bir jeneratöre 1kw lık ısıtıcı bağlayın bir deneyin ne olduğunuda bizimle paylaşın nerede yanıldığımızı yada neyi yanlış yaptığımız öğrenelim

şimdi bu iki mesaj arasında çelişki yok diyorsunuz görünür gücün formülü malum Akımxgerilim değilmi 50 KVA cosifisi 0.8 olana jeneratör en fazla 40 KVA görünür güç ve 40 kw aktif güç verir anlamına gelir siz bu jeneratöre omik yük toplamı 40 kw cosfisi 1 olan yük bağlayabilirsiniz cosfisi 1 in altında yük bağlayacaksanız buda 40kw altında olmak şartıyla yükü bağlarsınız mesela gücü 24 kw cosfisi 0.60 olan bir yük bağlayabilirsiniz 24/0.60= 40 kw yada gücü 34 kw cosfisi 0.85 olan bir yükde bağlayabilirsiniz 34/0.85= 40 kw yani sonuçda ne yaparsanız yapın alacağınız güç ister aktif ister görünür güç olsun 40 Kw'tı geçemez itiraz ettiğim nokta siz 50 KVA jeneratör 50 KVA omik yükü besler diyorsunuz ben bunun hiç bir şekilde mümkün olmayacağını iddia ediyorum

eğer söylediklerinizde hala ısrar ediyorsanız masrafsız olması açısından söylüyorum bir jeneratöre 1kw lık ısıtıcı bağlayın bir deneyin ne olduğunuda bizimle paylaşın nerede yanıldığımızı yada neyi yanlış yaptığımız öğrenelim

Ben o mesajlarda 50KVA ohmik yükü mü besler demişim? Ben 50kVA cos fi si 0,8 olan yükü besleye bilir diyorum. Bir de 1kW lık ısıtıcıyı nereye bağladığımızda sıkıntı olacağını düşünüyorsunuz?
(Bu arada cümlelerinizin arasına nokta koyabilir misiniz? Bu haliyle anlamak çok zor oluyor)

50 KVA cosfisi 0.8 olan bir yük denilemez kullandığınız terim yanlış bir kere 50kw cosfisi 0.8 yük denilebilir buda buda 50KVA nın üstü bir yükü ifade eder 50/0.8 =62 Kw eder bende soruyorum şimdi 50 KVA jeneratörün 62Kw güç vereceğinide iddia ediyormusunuz

diğer konuya gelince malum siz diyorsunuz ki jeneratör etiket değerindeki KVA cinsinden görünen gücü kadar jeneratöre yük bağlayabiliriz omik yük olmak şartıyla. Ben bunada itiraz ediyorum ve diyorumki etiket değerindeki KVA cinsinden görünür gücü hiç birzaman alamassınız.50 KVA jeneratörden 40 KVA güç çekebilirsiniz en fazla yükünüz omik olursa 40 KW aktif güç çekebilirsiniz maximum

1 kw lık ısıtıcı meselesine gelincede 1KVA jeneratörden 1kw lık ısıtıcıyı besleyebilirmisiniz bunu soruyorum özetle

KVA teriminde cosfi yoktur zaten cosfisi 1 olan yüklerde KVA= KW onun haricinde bir eşitlik söz konusu değildir

Son düzenleme:
Bir yük ile ilgili bilgi ister kW cinsinden verilsin, ister kVA cinsinden verilsin cosfiye ihtiyaç vardır.

kVA cinsinden verilen bir yükün aktif ve reaktif bileşenlerini bulmak için cosfiye ihtiyaç vardır.

kW cinsinden verilen bir yükün görünür gücünü bulmak için cosfiye ihtiyaç vardır.

akımı bulmak için kVA cinsinden verilen bir yükte cosfiye gerek yoktur. Çünkü Güç formülü S=V.I . Ancak bu yükün aktif ve reaktif bileşenlerinin ne olduğunu cosfi olmadan nasıl bulacaksınız. ?

Diğer taraftan jeneratör için verilen güç bilgisi çıkış(elektriksel) bilgisi. verilen güçten alternatör kayıpları tekrar çıkarılmayacak zaten verilen bilgi kayıplar sonrasındaki bilgi.

Alternatörde yazan elektriksel gücü verime bölecez. bulduğumuz güce fan kayıplarını ilave edecez. ve sonuçta kullanılan dizel motorun gücünü bulacaz. (sn ali'nin vermiş olduğu dökümanda da bunun hesabı var. okuyunuz.)

Elektrik motorlarında nasılki verilen güç mil gücü(mekanik güç) ve mil gücünden elektriksel güce geçiş yaparken verime bölüyoruz. Burda ise verilen elektriksel güç ve mekanik güce geçiş yaparken yine verime bölüyoruz.

Jeneratör 750 kVA, cosfi=0,8 olsun. bu durumda jeneratör aktif olarak üzerine 600 kW yük alabilir. Daha fazlasını alamaz. Çünkü dizel motor 600 kW'ı kaldırabilecek özellikte. Daha fazla yükü üzerine alamayan jeneratör stop eder.

600 kW aktif yükü olan her yükü jeneratör üzerine alabilir mi? hayır cosfisi 0,8'den az olan yükü alamaz. Çünkü bu seferde akım sınırlayıcı olmaktadır. Mesela 600 kW cosfi=0,6 bir yük 1000 kVA dır. jeneratör 750 kVA olduğundan buda olmaz.

Yani netice olarak jeneratörde hem aktif güç sınırlaması hemde akım sınırlaması var.

saygılar...

50 KVA cosfisi 0.8 olan bir yük denilemez kullandığınız terim yanlış bir kere 50kw cosfisi 0.8 yük denilebilir

Neden denilemezmiş anlamadım. 50kVA cos fisi 0,8 olan yük = 40kW+30kVAR dır.
Sn. Hemmuhmehtek in bütün söylediklerine katılıyorum.

50 KVA cosfisi 0.8 olan bir yük denilemez kullandığınız terim yanlış bir kere 50kw cosfisi 0.8 yük denilebilir buda buda 50KVA nın üstü bir yükü ifade eder 50/0.8 =62 Kw eder bende soruyorum şimdi 50 KVA jeneratörün 62Kw güç vereceğinide iddia ediyormusunuz
50 kVA cosfisi 0.8 olan bir yük denir. 50 eğer kW değeriniz ise 50/0.8=62 kVA eder, kW değil.

Jeneratör 750 kVA, cosfi=0,8 olsun. bu durumda jeneratör aktif olarak üzerine 600 kW yük alabilir. Daha fazlasını alamaz. Çünkü dizel motor 600 kW'ı kaldırabilecek özellikte. Daha fazla yükü üzerine alamayan jeneratör stop eder.

600 kW aktif yükü olan her yükü jeneratör üzerine alabilir mi? hayır cosfisi 0,8'den az olan yükü alamaz. Çünkü bu seferde akım sınırlayıcı olmaktadır. Mesela 600 kW cosfi=0,6 bir yük 1000 kVA dır. jeneratör 750 kVA olduğundan buda olmaz.

Yani netice olarak jeneratörde hem aktif güç sınırlaması hemde akım sınırlaması var.

saygılar...
Olayın özeti budur. +

50 kVA cosfisi 0.8 olan bir yük denir. 50 eğer kW değeriniz ise 50/0.8=62 kVA eder, kW değil.

sn. uvwxyz tanımalama yanlış olmuş yeni farkına vardım KVA olacak

Sn. ali4592518 konuyu ismini vermek istemediğim piyasada bayağı yaygın olarak kullanılan

bir jeneratör firmasının teknik servis kısmına mail olarak sordum sorum aynen şöyle;

dedimki 50 KVA jeneratörden çekebileceğimiz güç KVA cinsinden nekadardır yada 50 KVA

jeneratörün verebiliceği maximum akım nekadardır bu jeneratörün elektiriksel gücü

jeneratör kayıpları düşüldükten sonra kalan güçmüdür, yoksa jeneratör kayıpları cosfisi

vs. bu güce dahilmidir. gelen cevap aynen şöyle
------------------------------------------------------------------------------------
jeneratörlerin gücü çalıştırma şeklinize göre değişmektedir.Jeneratörde çalıştırma

şeklinize göre alabileceğiniz güç 3'e ayrılır

1- Stand by: 50KVAx0.80 = 40 KW = 12 saatte 1 saat alabileceğiniz yük

2-Prime : 45KVAx0.80 = 36 KW = 12 saat boyunca alabileceğiniz yük

3-Costinuous: 40 KVAx0.80 = 32 Kw = 24 saat boyunca alabileceğiniz yük

-------------------------------------------------------------------------------------sonuç olarak hiçbir şekilde 50 KVA jeneratörden 50 KVA güç çekilmesi 1 saatin üstüne
çıkmıyor hatta sürekli çalışmada 32 KW lara kadar düşüyor kalitesiz markalarda bu güç dahada aşağılardadır

En son 29 mayısta yorumlanan konuyu biraz ısıtmanın uygun olacağını düşünmakteyim.
Zira jeneratör etiket bilgilerinden yola çıkılarak yapılan tartışma kişisel tecrübe farklılıkları dolayısyla sonuca ulaşmamış görünmektedir.
Kişisel araştırmalarım sonucu vardığım sonuçlar aşağıdadır.Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

A)Yükün cosq değeri 0,8 den düşükse jeneratör KW değerine kadar ulaşamaktadır.(bunun için kapasitife geçmeyecek şekilde kompanzasyon yapılabilir)
B)Yükün cosq değeri ne kadar yüksekse etiket değerine o denli yakın çalıştırılabilir.(KVA=KW eşitliğine kadar)

Jeneratörün etiket değerlerine yakın yükleri çalıştıramaması:
A)yükün cosq değeri düşük
B)jeneratör motoru alternatör için küçük seçilmiş
C)Jeneratörün ''ilk yükü karşılama oranı ''düşük
(en muhtemel sebep, motorun küçük seçilmesi)
Ç)motor ayarları sorunlu
D)Jeneratörün çalıştığı râkımın yüksekliği
E) kullanılan yakıtın kalitesi ve sıcaklığı
F) ortam sıcaklığı
G)başta AVR olmak üzere alternatör kaynaklı sorunlar.

Yukarıdaki sorunların bulunmaması durumunda jeneratör etiket değerlerine kadar yüklenebilmektedir.Genellikle alternatör ve motor üreticilerinin aynı olmadığı durumlarda yeterli yüklenme yapılamamaktadır.Bu durum doğası gereği değil tasarım uygunsuzluğundandır.
Jeneratör yüklenme deneyini BİZZAT yapan arkadaşların cevapları(sodalı su ile yüklenme deneyidir ki cosq 1 kabul etmek gerekir) jeneratörün etiket AKIMINA kadar yüklendiği bu anda gerilimde ve devirde düşme olmaması gerektiği şeklindedir.
Gerek forum üyelerinden ,gerekse jeneratör servis elemanlarından aldığım bilgiler yukarıdaki sonuçlara ulaşmamı sağlamıştır.
Katkı sağlayan arkadaşlara teşekkürü borç bilirim

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri