Jeneratör avr kart sorunu

akay989

Üye
Selam arkadaşlar dizel jeneratör avr sistem ile ilgili problemim var. 720 RPM’de 60hz 440V voltaj üretiyor ancak geçenlerde Voltaj 40V a düştü.. avr siemens tristör analog avr kartı.
-Rotor üzerindeki döner diyotlar ve varistörler sağlam
-steady state diyotları sağlam
-tristör sağlam
-Harici 15V dc uyartım voltajı verildiğimde 380V ac üretiyor
-dg exciter sargısı ile avr arası hat kontrolü normal
-harici uyartım verdiğimde exciter uçlarını söküp kontrol ettiğimde 24V dc görüyorum..
- referans voltaj pot u sağlam
E2ED3C01-6BF2-4DD4-B047-2A326894FEC5.jpg
IMG_8928.JPG

Yani garip bir sorunla karşı karşıyayım..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Selam arkadaşlar dizel jeneratör avr sistem ile ilgili problemim var. 720 RPM’de 60hz 440V voltaj üretiyor ancak geçenlerde Voltaj 40V a düştü.. avr siemens tristör analog avr kartı.
-Rotor üzerindeki döner diyotlar ve varistörler sağlam
-steady state diyotları sağlam
-tristör sağlam
-Harici 15V dc uyartım voltajı verildiğimde 380V ac üretiyor
-dg exciter sargısı ile avr arası hat kontrolü normal
-harici uyartım verdiğimde exciter uçlarını söküp kontrol ettiğimde 24V dc görüyorum..
- referans voltaj pot u sağlamEkli dosyayı görüntüle 56384Ekli dosyayı görüntüle 56385
Yani garip bir sorunla karşı karşıyayım..

Çözümlemeleriniz güzel genel olarak yapılabilecek şeyleri uygulamışsınız bazen mantıksız olan şeyler arızayı çözebilir.
Mesala; Avr kartı titreşimden etkilenmiş olabilir mi acaba zamanla sabitleme vidaları gevşeyebiliyor.

Çözümlemeleriniz güzel genel olarak yapılabilecek şeyleri uygulamışsınız bazen mantıksız olan şeyler arızayı çözebilir.
Mesala; Avr kartı titreşimden etkilenmiş olabilir mi acaba zamanla sabitleme vidaları gevşeyebiliyor.

Yenilediğim 6 rotary diyotlardan ikisi fabrikasyon kaynaklı kısa devreymiş ölçmeden takmamak gerekiyor:)

Rotary diyot döner diyot demektir. Döner diyot denmesinin sebebi alternatör rotoru üzerinde olmasındandır, rotorla birlikte döner.

1CE8ECA6-1010-4637-8F09-154A3AD34F74.jpeg

Arkadaşlar merhabalar sistemimizde iki adet 440 Volt çıkışlı diesel generator var , paylaşmış olduğum AVR 6GA2 492-1A ‘dir . AVR kartı üzerinden çıkış voltajını biraz düşürmem gerekiyor fakat üzerinde 5 adet potansiyometre var ve hangisinin neyi ayarladığını bulamadım, çok acil yardımlarınız gerekiyor ...

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri