Jeneratör arızası

munkho

Üye
merhaba ustalar. benim jenerator calismiyor. mars aliyor 10sn sonra stop ediyor. gen under voltage not reached electrical trip veya gen under frekans gibi hata veriyor ne yapmam gerek. dse 8610 paneli. volvo motoru

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Cukirovadan alinmis volvo penta. Ben mogolistanda kullaniyorum. Servis bulmaktan zorlanuyorum. Yeterli kadar guc uretemyor anladigim kadarila. Ne yapmam gerekiyor

Ekli dosyalar

• IMG_20190904_111814.jpg
    IMG_20190904_111814.jpg
    194.7 KB · Görüntüleme: 75
  • IMG_20190904_111812.jpg
    IMG_20190904_111812.jpg
    218.6 KB · Görüntüleme: 52
  • IMG_20190904_111818.jpg
    IMG_20190904_111818.jpg
    158.5 KB · Görüntüleme: 51
  • IMG_20190904_111817.jpg
    IMG_20190904_111817.jpg
    157.2 KB · Görüntüleme: 47
  • IMG_20190904_155041.jpg
    IMG_20190904_155041.jpg
    284.2 KB · Görüntüleme: 41
Sorununuzu izah ederken yapılabilinecek basit işlemleri yaptıktan sonra sonucu belirterek yardım talebinde bulunmanız doğru olandır.
Jeneratörü yükte mi? Boşta mı? Çalıştırıyorsunuz. Bu bilgi önemli, bu soruya vereceğiniz cevaba göre arıza bulma rotanız değişir. Jeneratörü öncelikle boşta çalıştırıp deneyiniz.
Bilgi:
Jeneratörlerin marka ve modeline göre ilk yüklenme yüzdeleri farklıdır bu değer genellikle %40 ile %80 arasında değişir ve hesaplamada enaz %50 kabul edilir.
Örnek verirsek jeneratör gücünüz demeraj akımına göre hesap edilen gücün enaz 2 kati olmalıdır (Standby güç)
Meslektaşlarımın çoğu bu konuyu bilmediği için uygulamada sorun yaşamaktadır.

Öncelikli olarak gen. çalıştırdığınızda istenilen devire erişiyormu onu kontrol etmeniz lazım. Üzerinde speed metre varmı ? Generatör çalışmaya başladığında gerilim,frekans ürettiğini görüyormusunuz ?

Elektrik çizimleri varmı elinizde?

Yakıt,yağ varsa hava filtrelerini kontrol edin.

Sorununuzu izah ederken yapılabilinecek basit işlemleri yaptıktan sonra sonucu belirterek yardım talebinde bulunmanız doğru olandır.
Jeneratörü yükte mi? Boşta mı? Çalıştırıyorsunuz. Bu bilgi önemli, bu soruya vereceğiniz cevaba göre arıza bulma rotanız değişir. Jeneratörü öncelikle boşta çalıştırıp deneyiniz.
Bilgi:
Jeneratörlerin marka ve modeline göre ilk yüklenme yüzdeleri farklıdır bu değer genellikle %40 ile %80 arasında değişir ve hesaplamada enaz %50 kabul edilir.
Örnek verirsek jeneratör gücünüz demeraj akımına göre hesap edilen gücün enaz 2 kati olmalıdır (Standby güç)
Meslektaşlarımın çoğu bu konuyu bilmediği için uygulamada sorun yaşamaktadır.
jeneratoru bosta iken calistirmaya calisıyorum. sebeke kesilince zaten jeneratore gecmiyor. yakitta sorun olabilir diye yakıtını bosaltıp temizledik. yeni yakıt koyduk.volt ve frakans yetmezligi diye stop ediliyor. dse 8610 kontrol panelinden mi ayari yapmak lazım. nasıl yapılır. tesekkurler
4 senedir sıkıntısız calişmakta idi. zamaninda servisi yapıldı. gecenler eliktrik kesilme oldu ard arda bir kac kez. elektrik geldi gitti geldi gitti oldu. jenerator tam calişmaya baslarken elektrik geldi falan olmus. o gunden beri jenerator calişmiyor.
vee. guc ve frekansi nasıl ayarlayabilirim. kumanda panelinde yapabilir miyim.frekans ve guc ayari kac olmalidir. yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler...
Öncelikli olarak gen. çalıştırdığınızda istenilen devire erişiyormu onu kontrol etmeniz lazım. Üzerinde speed metre varmı ? Generatör çalışmaya başladığında gerilim,frekans ürettiğini görüyormusunuz ?

Elektrik çizimleri varmı elinizde?

Yakıt,yağ varsa hava filtrelerini kontrol edin.
merhaba. generator mars alırken bu deger (asagida
L-N 0V 0A
L-N 0V 0.0Hz
. 0.0kW --pf
calişirken hic bir deger almiyor.10sn sonra duryor

bu durumda benim ne yapmam gereecektir. panelden baktigimda under frekans 26,7hz. under voltage 196v. nominal frekans 50hz. nominal voltage 230. gorunmekte.verdigi alarm da under voltage ve under frekans olduguna gore jenerator calistigi zaman en az 26,7hz ve 196v uretemıyor demek oluyor mu.yakıtı degistirdik. yagi falan yeni. sorunu nasil cozebiliriz simdiden tesekkurler

Moderatör tarafında düzenlendi:
bilgisi olan var mı. ne yapmam lazım.

arkadaşım benzer sorunları olan jeneratör kartları geliyor. aklıma gelen kart üzrindeki röleler arıza yapmış olabilir, nasıl temin edebilirsin bilmiyorum ama röleleri değiştirp denemek lazım bence ve kart üzerinde arıza yapan bileşen varsa kontrol edip değiştirmek lazım. bir kart tamircisi bulup kartı göstermek lazım , üzerinden bakıp şu arıza bu arıza demek hatalı olur. umarım moğolistanda kart tamiri yapabilen elektronik tamircisi vardı.(mutlaka vardır)

Forum istatistikleri

Konular
128,106
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri