Jeneratör - şebeke bağlantısı

Benim evimde sıfırlama var. Monofoze jeneratör aldım prize enerji versem direk olarak çalışır nı

Elektrikler gidince kullanmak için aldım zaten.aldığım yer sıfırlama var mi diye sormadı. Sigortaları indir dedi bi.prizden elektriği verirsin dedi hepsi bu. Ama evimde sıfırlama var onu iyi biliyorum
Yukarıda yazdıklarım aynen geçerli bu konuda ,ayrıntılar,sakıncalar belirtilmiştir konunun diğer cevaplarında ,monofaze jeneratörlerin çıkışının iki ucunda da kontrol kalemi yanar testini yapın ,yukarıda anlatılan sakıncalar bundan dolayıdır,kolay gelsin.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklı prizlerde sıfırlama denilen olayı kim icat etti bilmiyorum ama kulakları baya çınlıyordur eminim.
Jeneratör çıkışında nötr olmadığı için prizlerin nötr bağlı uçlarına elektrik gelecek,
Bu ELEKTRİK doğal olarak nötürle beraber sarılmış olan güzelim topraklama kablosuna da geçecek ve elektrikli cihazların gövdesine elektrik sızıntısı meydana gelecek.
Ondan sonra vay efendim bulaşık makinası beni çarpıyor, çamaşır makinası beni çarpıyor gibi söylemler ortaya çıkıyor.

Topraklı prizlerde sıfırlama denilen olayı kim icat etti bilmiyorum ama kulakları baya çınlıyordur eminim.
Jeneratör çıkışında nötr olmadığı için prizlerin nötr bağlı uçlarına elektrik gelecek,
Bu ELEKTRİK doğal olarak nötürle beraber sarılmış olan güzelim topraklama kablosuna da geçecek ve elektrikli cihazların gövdesine elektrik sızıntısı meydana gelecek.
Ondan sonra vay efendim bulaşık makinası beni çarpıyor, çamaşır makinası beni çarpıyor gibi söylemler ortaya çıkıyor.
Abi ben jeneratörün üstündeki prizden elektrik versem eve sıkıntı olur mu .. jeneratörde 2 çıkışta neden faz var ne yapmak lazım nasıl bağlantı kurmalıyım

Tüm alternatif akımlarda olduğu gibi jeneratörler de ac akım ürettiklerinden, topraklama yapılmamışsa iki uç da canlıdır. Uçlardan birini jeneratörün şasesine ve oradan da toprak hat kablosuna (mevcut topraklama da olur sanırım) bağlamak gerekiyor. Böylece o uç notür haline gelir. Evlerimize gelen kablolar da o şekilde notür haline geliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 14573Monofaze jeneratörü bir eve veya küçük bir işyerine bağlantı şeması aşağıda olduğu gibidir.
Sayaç çıkışından gelen faz ve nötr kabloları 2 kutuplu enversör pako şalterin girişine bağlanır. Jeneratörden gelen her iki kablo da şalterin diğer girişlerine bağlanır. Monofaze jeneratör çıkışında nötr bulunmaz. Her iki çıkışda elektrik vardır. Her iki çıkışın toplamı 220 v. olur.
Şalter çıkışları da sigorta dağıtım panosuna girer. Burada önemli bir nokta, nötr ve faz bağlantısıdır. Şalteri Şebeke konumuna aldığımız zaman nötr ve faz çıkışlarını iyi kontrol edip, öyle bağlamak lazım. Faz çıkışını sigortaların girişine, nötr ise tesisattan gelen nötr kablolarına bağlanmalıdır.

Topraklı prizlerde gerçek toprak yerine nötrden köprü yapılmışsa (sıfırlama) bu köprüler mutlaka ve mutlaka sökülmelidir. Jeneratör çalıştığı zaman nötr hattında da elektrik bulunacaktır. Bu durumda metal gövdeli cihazların gövdesinde elektrik olur.
Merhaba şefim Jenaretör ile ilgili sorunumuz vardı. Jenaretör devreden çıkınca şebeke elektriği geldiğinde binanın tms si atıyor teknisyenler baktı ama sorun devam etmekte sizin fikrinizi almak istedim sakıncası yoksa teşekkür ederim

3 fazlı jeneratör nötr çıkartıyor mu arkadaşlar?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri