Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Siz iyi niyetli değilsiniz. Size hayatta başarılar.

Niyet neticeyi değiştirmez puck arkadaşım sıkma sen canını. Ava giden avlanır. Atasözlerinin hepsinde bir keramet vardır...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
:) sayın analizör kafaniz karişti sanirim yoksa su ana kadar çoktan yukaridaki izahlardan anlatilmak istenen noktayi anlamistiniz, ben eğer bir devrede direnç üzerinde oluşan gücü akımın aktif bileşeni (sizin ikinizin iddia ettiği gibi ) oluştursaydi 1,08 watt güç oluşmasi lazim gelirdi dedim asla bu devreden 0,6 A akım geçer demedim, ben devre akımı 1 A dir dedim ve direncin üzerindeki güç bu akım karesi ile direncin carpimidir dedim, tekrar okursaniz herşey açık, size gelince puck , yukarida yazdiklarim sanirim sizin gibi 22 yillik deneyimi olan bir mühendise agir geldi, haksiz oldugunu kabul etmek sizin için çok zor olmali , bu yazilanlari yarin arkadaşlarimiz okuyacak ve bu işin eğitimini hakkiyla alan tarafa karar verecek, ben bilhassa yöneticilerin hakem olmasini talep ediyorum, burada gerçekler konuşulacak, gözgöre göre yanlis savlara müsaade edemem ben, hangi okuldan mezunsunuz bilmiyorum ama elektrik teori dersleriniz çok mesnetsiz ve sığ, eminim elektrik elektronik mezunusunuz ve 3 tane elektrik dersi almissinizdir burada yarim yamalak bilgilerle bana bu işin teorisinden bahsediyorsunuz, sizin iyi niyetli olmadiginiz hükmüne varacak kadar da gafil bir insan değilim, tek amacim burada çok basit bir gerçeği basit gösterimlerle ifade etmekti, ama sağolun ya cidden sonunda beni kötü niyetli de ettiniz, analizör arkadaşıma hakkını helal et diyorum bi saygisizlik etmişsem ama puck kardeş senden ricam bir daha benim yazdiklarima cevap verme senden gelen yardima güvenmem ve gerek de duymam artik. Yukarida ne yazdiysan duruyor akil insanlar okuyup senin elektrik bilgine hayran olsunlar....

Seri devrede akımlar eşittir, gerilimler vektörel toplanır. Paralel devrede de gerilimler eşittir akımlar vektörel toplanır. Bunu iyi bil elektrotekniğin temelidir.
Bir tesisten bahsediyorsak birbirine paralel bağlı empedanslardan bahsediyoruz demektir. Yükler birbirine seri değil paralel bağlıdır ve her empedansa(yüke) düşen gerilim aynıdır.
Beni yanılgıya düşürmeye çalıştın ama yemezler...
kendi tuzağına kendin düştün :D
Hadi iyi geceler... +pop'umuda unutma :D

Ben cevabımı verdim sn arkadaşım tabi bu işten anlayanlara. Hadi tekrar iyi geceler...

sayın analizör yukarida hala duruyor" REAKTİF AKIM nerede? bir dirençte oluşan gücü sadece aktif akım oluşturur " yaziniz, şimdi yaptiginiz tek şey hatanizi örtbas etmek için alakasiz konulardan bahsetmek, aynen puck arkadaşımın teiaş tedaş muhabbeti gibi, zannediyorum size çok ağir geliyor, "EVET BİR DEVREDE DİRENÇ ÜZERİNDE OLUŞAN AKTİF GÜÇ AKTİF AKIMIN DEĞİL DEVRE AKIMININ KARESİ İLE ORANTİLİDİR VE BUNUN NE TEİAŞ İLE NE DE DİRENCİN SERİ VEYA PARALEL BAĞLI OLMASİ İLE (Bu arada kompanzasyon söz konusu iken direnç kayiplari da yine yukaridaki örnekte oldugu gibi SERİDİR paralel değil devreye)" ALAKASİ YOKTUR BİZ YANLIS SÖYLEDİK KUSURA BAKMAYİN" demek, ee ne de olsa sizin gibi deneyimli insanlar bu işin KURDU insanlar asla yanilmazlar değil mi? yanilmak electrics arkadaşa mahsustur, neyse yukarida o komik iddialariniz duruyor, herkesi okumaya ve ders almaya davet ediyorum, bu kadar basit bir devrede bile ikna olamadiniz ya çok ilginç, hani desem ki ilkokul mezunu yooo alakasiz ikisi de deneyimli mühendis:) hem de çoookkk....

:) sayın analizör kafaniz karişti sanirim yoksa su ana kadar çoktan yukaridaki izahlardan anlatilmak istenen noktayi anlamistiniz, ben eğer bir devrede direnç üzerinde oluşan gücü akımın aktif bileşeni (sizin ikinizin iddia ettiği gibi ) oluştursaydi 1,08 watt güç oluşmasi lazim gelirdi dedim asla bu devreden 0,6 A akım geçer demedim, ben devre akımı 1 A dir dedim ve direncin üzerindeki güç bu akım karesi ile direncin carpimidir dedim, tekrar okursaniz herşey açık, size gelince puck , yukarida yazdiklarim sanirim sizin gibi 22 yillik deneyimi olan bir mühendise agir geldi, haksiz oldugunu kabul etmek sizin için çok zor olmali , bu yazilanlari yarin arkadaşlarimiz okuyacak ve bu işin eğitimini hakkiyla alan tarafa karar verecek, ben bilhassa yöneticilerin hakem olmasini talep ediyorum, burada gerçekler konuşulacak, gözgöre göre yanlis savlara müsaade edemem ben, hangi okuldan mezunsunuz bilmiyorum ama elektrik teori dersleriniz çok mesnetsiz ve sığ, eminim elektrik elektronik mezunusunuz ve 3 tane elektrik dersi almissinizdir burada yarim yamalak bilgilerle bana bu işin teorisinden bahsediyorsunuz, sizin iyi niyetli olmadiginiz hükmüne varacak kadar da gafil bir insan değilim, tek amacim burada çok basit bir gerçeği basit gösterimlerle ifade etmekti, ama sağolun ya cidden sonunda beni kötü niyetli de ettiniz, analizör arkadaşıma hakkını helal et diyorum bi saygisizlik etmişsem ama puck kardeş senden ricam bir daha benim yazdiklarima cevap verme senden gelen yardima güvenmem ve gerek de duymam artik. Yukarida ne yazdiysan duruyor akil insanlar okuyup senin elektrik bilgine hayran olsunlar....

1. "Bana cevap verme" deme hakkına sahip değilsiniz. Burası bir forum.
2. Bir devrede, bir sistemde, bir "dünyada", reaktif akımların sanal olduğunu, iş yapmadığını, enerji tüketmediğini, korunum yasalarını ihlal etmediğini, dolayısıyla varlıklarını aslında bizim "elektrik analizi" denen şeye borçlu olduklarını bir ara anlatırım. O zaman okullarda öğretmediklerini zannettiğiniz şeylerin insanlara aslında ne öğrettiğini de anlarsınız :rolleyes:
3. Yardımımı istemezseniz de canın sağolsun, ben de pek gönülden yapmazdım zaten :cool:

"reaktif akımlar iş yapmaz " işte 22 yillik büyük mühendis PUCK kardeşin hayat felsefesinin 4 kelime ile özeti, iş yapmayan reaktif güçtür, yukarida 50 kere izah ettim, aktif akım ile reaktif akımın vektörel toplamı olan devre akımı toplam resistif gücü belirler, size artik hiçbişey söylemiyorum, siz reaktif akımlarin neden yok edilmek istendiğini henüz kavrayamamissiniz, ne yazik ki ben size bir ara ders vermek istemiyorum, cünkü bundan sonra daha parlak ögrencilere ders verecegim, 22 yillik muhendissiniz hala basit bir izahi kavramaktan acizsiniz bir de hala aklınızca dalga gecmeye calisip komik duruma düsüyorsunuz....

Yanlış anlatmış olabilirim. Düzeltme ihtiyacı hissediyorum: Reaktif akım iş yapmaz derken, akımın reaktif yük üzerinden akan kısmı iş yapmaz diyorum. Sizinle anlaşamadığımız nokta şu: Ben pratik durumu anlatıyorum. Sizin verdiğiniz devre fabrikalardaki duruma değil, iletim hatlarındaki duruma uyuyor. Fabrikadaki duruma uyması için o devreye 1 MegaOhm'lık endüktans daha bağlamanız lazım. Bu durumda da 4 Ohm'luk endüktif empedansı ihmal edebiliriz diyorum. Dediklerimi tekrarlıyorum:

Sayın
Sayın electrics, kilometrelerce kablodan, trafoların aşırı yüklenmesinden, barajlardaki türbinlerden bahsetmiyoruz. Teiaş'ın durumuyla fabrikasında jeneratör kullanan kişinin durumu apayrıdır. Teiaş, 1 MVA trafoyla cos fi 1 iken 100kW'lık 10 tesis besleyebilecekken, 0.8 ile sadece 8 tesisi besleyebilir. Onların esas önceliği budur. Elbette yüzlerce kilometre kablonun hem kapasitansı, hem de endüktansı olur. Bu nedenle Teiaş için ideal olan, elektriği cos fi=1 ile tüketiciye dağıtmaktır. Böylece ne kapasitif, ne de endüktif kaybı olur.

Öte yandan, fabrika sahibinin 100-200 metrelik kablodaki endüktif/kapasitif akımla sorunu olmaz. O değeri ölçemezsiniz bile.

İkincisi, çok çok hassas aletlerle ölçerseniz 100 metre kablonun hem kapasitansı, hem de endüktansı olduğunu elbette görürsünüz. Ama, bu metrajda bir kablo için rezistif kaybı yanında reaktif kaybı ihmal edilebilir düzeyde olduğu gibi zaten sisteminizde o kablonun reaktif etkisi motorunuzun endüktif, falanca cihazın kapasitif etkisi yanında milyarda birdir.
Özetle, ben fabrikalardaki kompanzasyonda, kabloların endüktif etkisinin yükler dikkate alındığında önemsenmeyecek kadar küçük olduğunu söylüyorum.

Son olarak, diyelim ki ben haksızım, siz haklısınız. Olabilir, her insan hata yapabilir. Çok hatalar yaptığımı görecek ve bunu fark edecek kadar tecrübem var şükür. Bu yine de karşınızdakini aşağılar, hakaret eder tarzda konuşma hakkını vermez size. Allame-i cihan da olsanız, terbiye sınırları içinde kalmalısınız. Ne demiş hikayedeki kişi: Ben sana vezir olamazsın demedim, adam olamazsın dedim.

Son düzenleme:
Tüm hakaret içeren aşağılayıcı sözlerini sana iade ediyorum. Bir konuda tam bilgi sahibi olmadan yorum yapmamanı sana bir büyüğün olarak öneriyorum. Olaya son noktayıda koyuyorum.Çalışman gereken konuyu ekte bulabilirsin 82.sayfayıda iyi oku.

Ekli dosyalar

• Ders.rar
    258.1 KB · Görüntüleme: 58
arkadaşlar konuyu gayet seviyeli bi halden nasıl bu duruma getirdinizi bilmiyorum ama şu andan itibaren tek bi mesaj bile görürsem konu dahil hepsini silecem haberininiz olsun

teknik insanlara yakışan bicimde devam edin...

Konu hakkındaki bilgileriniz bir diğerinize göre daha fazla yada az olabilir ama bur platformun bir mesleki bir forum olduğunu unutmadan saygı ve forum kuralları içerisinde birbirinize hitab etmeniz gerektiğini Lütfen UNUTMAYINIZ!..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri