Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
:) sayın analizör bunu benim için söylüyorsanız iyi bilin ki ben size dönük birşey söylemedim, yukarida biryerlerde kapasitif yükte aşırı ikaz oluşur diye bir şey söylenmis ve bunu aksadan büyük bir mühendis söylemis yillarin tecrübesi bir arkadas yani, ben de öyle bişey olmaz dedim durceylan arkadaşım imalarda bulunmus da yüceltici ve yerici türden, ayrica puck arkadasimdan da cevap bekliyorum ben kompanzasyonu bilmedigim icin ögretmesini 4x4 gözle bekliyorum:) analizör kardeşim senin yanlis bişey söyledigini görmedim, herkes senin gibi bilerek konuşsa keşke burada, bu işi bilmeyen yeni öğrenen insanlarin kafasini kariştirmasa, size saygim var o kadar başka bir sözüm yok, herkes ne dedigini bilsin yeter....

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Buda reaktif akımlar ısıya dönüşür diyenlere ispat...
Size istediğiniz şekilde yani formüllerle ispat yapacağım bu sefer;

Ia=U/R
Omik yüke gerilim uygulandığında aktif akım akar değil mi bu formülde akım nedir?
Ia yani aktif akımdır.

P=UxIsxcosfi
Peki bu formüldeki akım nedir? Is yani görünür akım. Şebekeden çekilen akım Is. Pekala Is akımını niye cosfi ile çarpıyoruz bunun cosinüs bileşeni nedir? Ia dır.
Formül ne oldu şimdi?
P=UxIa
Yani uygulanan gerilim ile çekilen aktif akım çarpılırsa aktif güç bulunur demekmiş.
Şimdi iki formülü yan yana getirelim…
U=IaxR diğeri neydi? P=UxIa
İkinci formülde U gerilim yerine birinci formüldeki U’nun karşılığını koyalım;
P=Ia²xR
Allah Allah bu formül bana hiç yabancı gelmedi şu ısıya dönüşen bakır kayıpları formülü değil mi? Evet peki reaktif akımdan eser yok nerede? Allah Allaaah.

sayın durceylan yazdıklarınızdan o yüce insanin ben olduguna karar verdim, iltifat buyurmussunuz eğer o bensem ama gene de teşşekür ederim hoş sözleriniz için, ikincisi aksa değil caterpillar mühendisi söylese beni ilgilendirmez, bir senkron jeneratör eğer kapasitif çalışıyorsa düşük uyartimlidir, ben aksaci arkadastan ögrenmedim bu isin profesöründen ögrendim sayın arkadasim, neyse puck arkadasimla aktif akım sizinle de bu konuda anlasmamiz ne kadar zaman alir bilmiyorum ama elbette hak gelince batil zail olacak:)...

___

sayın puck söyledkleriniz ile iddianiz arasindaki bağlantı inanin bana elma armutun çok ötesinde, siz "Zahiri akımın düşmesi kablo kayıplarını azaltmıyor. Zira hepimizin bildiği gibi kayıpları belirleyen I2 x R formülündeki akım, rezistif akımdır. Hani, marjinal bir azalma olsa dahi kompanzasyonun kendisi de kayıpsız değil zaten." demissiniz ben de diyorum ki böyle bişey yok siz de kalkmis bana iletim hatlarini tedaşı anlatiyorsunuz, insanlari yanlis bilgilendirmekten kacinalim diyorum siz hala tedaştasiniz.cok ilginc:)

"
Konunun ikili tartışmaya dönmesi forumlarda hiç hoşuma gitmeyen bir şeydir. Bu nedenle son bir defa yazıp bir daha cevap vermemeye gayret edeceğim.

Birincisi, Tedaş demedim, Teiaş dedim. Arada dağlar kadar fark var.

İkincisi, çok çok hassas aletlerle ölçerseniz 100 metre kablonun hem kapasitansı, hem de endüktansı olduğunu elbette görürsünüz. Ama, bu metrajda bir kablo için rezistif kaybı yanında reaktif kaybı ihmal edilebilir düzeyde olduğu gibi zaten sisteminizde o kablonun reaktif etkisi motorunuzun endüktif, falanca cihazın kapasitif etkisi yanında milyarda birdir. Ayrıca jeneratörünüz, bu reaktif etkiyi dikkate almaz. Ama rezistif akımı mutlaka dikkate alır. Çünkü rezistif akım ısıya dönüşür, kaybolur. Reaktif akım ısıya dönüşmez, enerjinizi tüketmez. Isıya veya işe dönüşen bir durum söz konusu olmadığı için enerjinin korunumu yasası gereği bir kayıp sözkonusu değildir.

Oysa Teiaş'a geldiğimizde durum değişir. Kilometrelerce kablonun kapasitansı ve endüktansı muazzam bir kayba yol açabilir. İşe dönüşmesi gereken katrilyonlarca elektronu havaya saçarsınız, havayı hem ısıtır, hem iyonize edersiniz (Korona etkisi). Bizim yük dediğimiz şey motor iken onlar için kablonun bizzat kendisidir. Ortada o etkiyi milyarda bire indirecek bir yük de yoktur. Tüketimi bizatihi kablonun kendisi yapar.

İşte bu nedenlerle iletim hatlarındaki kablo kayıplarıyla falanca fabrikadaki kablolardaki kayıplar kıyaslanamaz. Elmayla armuttan kastım budur.

Umarım anlatabilmişimdir :)

:) analizör hocam demek ki yanlis bişeyler iddia etmen için benimle karşılaşman lazimmiş.yazdiklarini tebessümle okudum, cok şey biliyorum iddiasinin normal hezeyanlari içindesiniz, reaktif akım bileşeni arttikça toplam kayip artar devrede zaten bu yüzden iletim hatlarinda kompanzasyon cok önemlidir, size ispat da getiririm isterseniz

___

hocam siz şimdi analizör beyle aynı şeyi iddia ediyorsunuz özetle, bir devrede resistif kayiplar akımın resistif bileşenine bağlıdır diyorsunuz ikinizde,simdi bir devre düşünün giriş gerilimi 5 volt direnç 3 ve endüktans da 4 ohm olsun, simdi akım 1 olacaktır akımın aktif bileşeni ise 0,6 A, sizin iddianiza göre aktif güç = 0,6 nın karesi x 3 = 1,08 watt, benim iddiam yani 1 in karesi x 3 = 3 watt olacaktır, peki cos fi kaç? cos fi = 0,6 güç formülü P= V.I.cos q = 5 .1.0,6 = 3 BAKIN BURADA NE YAZİYOR SAYIN ANALİZÖR TANİDİNİZ Mİ? cok tanidik değil mi:)

___

http://www.energymanagertraining.com/announcements/EE08_result/SanjivArora(A).pdf
burda bir arkadaş üşenmemiş anlatmış, ingilizceniz vardir sanirim mühendissiniz orada motorun çektiği akımın aktif bileşeni mi diyor yoksa motorun çektiği akım mı kayiplari yaratiyor deniyor ve hesap yapiliyor? eğer kani olmazsaniz ben her zaman hazirim örnekler getirmeye yeter ki yanlislarimizi düzeltelim

Moderatör tarafında düzenlendi:
electrics' Alıntı:
hocam siz şimdi analizör beyle aynı şeyi iddia ediyorsunuz özetle, bir devrede resistif kayiplar akımın resistif bileşenine bağlıdır diyorsunuz ikinizde,simdi bir devre düşünün giriş gerilimi 5 volt direnç 3 ve endüktans da 4 ohm olsun, simdi akım 1 olacaktır akımın aktif bileşeni ise 0,6 A, sizin iddianiza göre aktif güç = 0,6 nın karesi x 3 = 1,08 watt, benim iddiam yani 1 in karesi x 3 = 3 watt olacaktır, peki cos fi kaç? cos fi = 0,6 güç formülü P= V.I.cos q = 5 .1.0,6 = 3 BAKIN BURADA NE YAZİYOR SAYIN ANALİZÖR TANİDİNİZ Mİ? cok tanidik değil mi:)

Direnç üzerine 3V düşer arkadaşım.Seri devrede akımlar eşittir.Bana farklı örnekler gösterip elektroteknik dersi vermeye kalkmayın...
Ia=U/R
Ia=3/3
Ia=1A (Ia=Is )
P=Ia²xR
P=1²x3
P=3watt

Formülsayonda hata nerde onu söyleyin siz...

sayın analizör ne demek istediğinizi anlamadim, cünkü anlanabilecek bir aciklama olmadi, sizin Ia dediğiniz dikkat ederseniz aktif akım değil devre akımı:) bundan önceki örnekte Ia aktif akımdır diye yazan siz oldunuz ben de size sizin örneğinizle cevap veriyorum benim izahimin üzerine izah getirmeniz sadece zaman kaybidir bizim için kaldı ki bu sitede elektriği bilen başka insanlar da var.neyse herkes bilsin bir elektrik devresinde dirençte kaybolan enerji devre akımının karesiyle orantılıdır, bu akımın aktif kısmının karesi ile değil,sayın analizör bile bu konuda yanilabiliyorsa eminim yanlıs bilenler çoktur. yanıldıgını kabul etmek sizin gibi deneyimli bir mühendise zor geliyor olmali ama ne yapalim ki hayat böyle, hem deneyimsiz mühendisler de bazen doğru konusur:)

___

ayrıca benim açıklamami istemeden de olsa yüzde yüz doğru birşekilde şekille birlikte tekrar ettiginiz için teşekkür ederim, çok daha aciklayici oldu bizler için:)

:) analizör hocam demek ki yanlis bişeyler iddia etmen için benimle karşılaşman lazimmiş.yazdiklarini tebessümle okudum, cok şey biliyorum iddiasinin normal hezeyanlari içindesiniz, reaktif akım bileşeni arttikça toplam kayip artar devrede zaten bu yüzden iletim hatlarinda kompanzasyon cok önemlidir, size ispat da getiririm isterseniz

___

___

http://www.energymanagertraining.com/announcements/EE08_result/SanjivArora(A).pdf
burda bir arkadaş üşenmemiş anlatmış, ingilizceniz vardir sanirim mühendissiniz orada motorun çektiği akımın aktif bileşeni mi diyor yoksa motorun çektiği akım mı kayiplari yaratiyor deniyor ve hesap yapiliyor? eğer kani olmazsaniz ben her zaman hazirim örnekler getirmeye yeter ki yanlislarimizi düzeltelim
Sn electrics, eletrik eğitimini nereden aldınız bilmiyorum ama, bazı noktalarda ciddi yanlışlarınız var. Kusura bakmayın.

Elektrikte, benim iddiama göre, senin iddiana göre diye bir şey olmaz. Kuralları bellidir, kuantum seviyesine inmediğimiz sürece 100 yıldır bilinen, kabul edilen kanunlardır.

Koyu ile belirttiğim yazınız benim iddiam değil. Sizin bana itham ettiğiniz, doğru olmayan bir iddia. Daha doğrusu yalan. Benim söylemediğim bir şeyi "sizin iddianız" diye söyleme hakkını nereden buluyorsunuz?

İşin teknik kısmına gelirsek, sorun sizin kompleks sayı matematiği bilmemenizden (yani yine elmayla armutu karıştırmanızdan) kaynaklanıyor.

Devreden geçen akım: 5/3A + j5/4A 'dir. Yani sizin iddia ettiğiniz (yalan yere itham ettiğiniz!) gibi rezistans üzerinden 0.6A değil, 5/3A geçer. Bu nedenle de güç formülü:

5W + j6,25VA olur.

Bilmiyorsanız, "j" 180 derece faz farkını gösterir. Matematikte sanal sayının "i"sine karşılık gelir. Elektrikte "i" akıma karşılık geldiği için biz "j" kullanıyoruz :rolleyes:

Diğer konuya gelince: Verdiğiniz link, son derece basit bir master tezi. Özeti de: Cos fi'yi düzeltirseniz herkese yol, elektrik olarak geri gelir mealinde. Aksini iddia etmedik ki?

Size naçizane tavsiyem (umurunuzda olur mu bilmem): Daha az agresif olun. Biraz daha temel elektrik eğitimi alın. Deneyim ve teori, her ikisi de önemlidir. Ama deneyim, ancak teorik baza oturuyorsa değer ifade eder. Ben falanca ölçümü aldım deyip de o işin teorik altyapısını açıklayamıyorsanız laflarınız suya yazılır gider...

Son düzenleme:
:) ya puck kardeş siz ciddi ciddi ne dediğinizi bi türlü sabitleyemediniz, cok basit bir iddianiz var resistif kayiplari aktif akım oluşturur dediniz ben de bu devrede sizin dediğiniz gibi 1.0,6 =0,6 A karesi = 0,36 X3 ohm= 1,08 Watt GÜÇ TÜKETİLMEZ 3 watt tüketilir cünkü DEVRE AKIMI karesi x direnc = 3WATT güc tüketilir dedim, simdi neden iddianiza sahip cikmiyorsunuz? sayın punk siz konuyu takip etmiyorsunuz bence yoksa bu kadar basit bir mevzuda yanlıs ifade etmişiz AKTİF AKIM DEĞİL TOPLAM AKIMIN KARESİ İLE ORANTILIDIR KAYIPLAR deme dürüstlüğünü gösterebilirdiniz, bunca şeyi ben neye hizmet için yazdim bi düşünün yazdiklariniz yukarida duruyor bana ne dedigimi bilmiyor muamelesi yaparak elektriğin basit kanunlarini değiştiremezsiniz, sizden aa cok dogru yanlis biliyormussunuz diyebilmenizi beklerdim ama neyse artik yazmiyorum, cünkü cikmam lazim belli ki saatlerdir aciklama yapiyoruz ama beyhude, biz millet olarak kendimize asla toz konduramadik gitti, size yukarida yazanlari dikkatle okumanizi salık verir kimseyi manasiz bi şekilde itham etmediğimi aksine çok yanıltıcı olan bi yanlış üzerinde mutabik kalınmasi amaciyla 2 saattir yazi yazdigimi bilmenizi isterim, haaa eğer hala AKTİF AKIM karesi ile orantilidir diorsaniz bir devrede resistif kayiplar size zaten başka bişey yazmayacagim, selametle ....

___

Arkadaşim yazmiiim diyorum dayanamiyorum, siz elektrik eğitiminizi belli ki en fazla lisede birakmissiniz, neden mi ?
1- Bu devreden 1+j1 = KÖK 2 Amper akım geçmez ne yazdiiginizi bilmiyorsunuz bir kere
2- Ben yukariyi DOĞRU OKURSANİZ 0,6 A akım geçer diyenin siz oldugunuzu çünkü bu devreden 1 A geçerken direnç üzerinde sizin iddia ettiğiniz "Resistif kayiplari aktif akım bileşeni oluşturur" savi doğrultusunda güç hesaplarken P= 0,6 karesi x 3 = 1,08 WATT geçecektir sonucunun doğduğunu halbuki bu devreden basitçe 3 watt güç çekildiğini yazdim ama siz daha birakin hesabi okuma işlemini bile tam yapamamissiniz ne yazik ki,
3 -Ayrıca "3. Zahiri akımın düşmesi kablo kayıplarını azaltmıyor. Zira hepimizin bildiği gibi kayıpları belirleyen I2 x R formülündeki akım, rezistif akımdır. Hani, marjinal bir azalma olsa dahi kompanzasyonun kendisi de kayıpsız değil zaten." cümlesi zati alinize ait orada RESİSTİF AKIM diyorsunuz şimdi inkar etmeniz çok normal cünkü ne dediğinizi siz de pek bilmiyorsunuz....

Seri devrede akımlar eşittir, gerilimler vektörel toplanır. Paralel devrede de gerilimler eşittir akımlar vektörel toplanır. Bunu iyi bil elektrotekniğin temelidir.
Bir tesisten bahsediyorsak birbirine paralel bağlı empedanslardan bahsediyoruz demektir. Yükler birbirine seri değil paralel bağlıdır ve her empedansa(yüke) düşen gerilim aynıdır.
Beni yanılgıya düşürmeye çalıştın ama yemezler...
kendi tuzağına kendin düştün :D
Hadi iyi geceler... +pop'umuda unutma :D

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri