Jeneratör - şebeke bağlantısı

Baglantisini rica etsem atabilirmisiniz?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ustam bu şekilde olur sanki ama tek sorun,
Eve Şebeke elektriği geldiği zaman kontaktörü tetiklemesi için ana sigortanın girişinden faz almak gerekecek.
Tam olarak nasıl olacak benimde biraz kafam karıştı :)

Ekli dosyalar

• 15444664203748893446820965690543.jpg
    15444664203748893446820965690543.jpg
    232.7 KB · Görüntüleme: 63
Selamünaleyküm iyi geceler arkadaşlar bu statik kontaktörle ilgili bilgisi olan var mı varsa lütfen yardımcı olabilir misiniz ne işe yarar birde bağlantısı ile ilgili bilgi verir misiniz Teşekkür ederim

Ekli dosyayı görüntüle 14573Monofaze jeneratörü bir eve veya küçük bir işyerine bağlantı şeması aşağıda olduğu gibidir.
Sayaç çıkışından gelen faz ve nötr kabloları 2 kutuplu enversör pako şalterin girişine bağlanır. Jeneratörden gelen her iki kablo da şalterin diğer girişlerine bağlanır. Monofaze jeneratör çıkışında nötr bulunmaz. Her iki çıkışda elektrik vardır. Her iki çıkışın toplamı 220 v. olur.
Şalter çıkışları da sigorta dağıtım panosuna girer. Burada önemli bir nokta, nötr ve faz bağlantısıdır. Şalteri şebeke konumuna aldığımız zaman nötr ve faz çıkışlarını iyi kontrol edip, öyle bağlamak lazım. Faz çıkışını sigortaların girişine, nötr ise tesisattan gelen nötr kablolarına bağlanmalıdır.

Topraklı prizlerde gerçek toprak yerine nötrden köprü yapılmışsa (sıfırlama) bu köprüler mutlaka ve mutlaka sökülmelidir. Jeneratör çalıştığı zaman nötr hattında da elektrik bulunacaktır. Bu durumda metal gövdeli cihazların gövdesinde elektrik olur.
Benim evimde sıfırlama var. Monofoze jeneratör aldım prize enerji versem direk olarak çalışır mı

Benim evimde sıfırlama var. Monofoze jeneratör aldım prize enerji versem direk olarak çalışır mı
Sıfırlama yani nötr hattı ile prizleri toprak bağlantısı köprülenmiş, bu durumda monofaze jeneratörü prize bağlarsanız gövde toprak bağlantılı cihazların gövdesinde akım olacağı için tehlikeli bir durum oluşur ,öte yandan zaten şebeke ceryanını kesmeden böyle bir şey yaparsanız evdeki cihazlarınız ve jeneratörünüz arızalanır yukarıda açıklamaları okuyun ,jeneratörün üstündeki prizlerden istediğiniz gibi kullanabilirsiniz onda sıkıntı yok (hassas cihazları ufak güçlü jeneratörlerle çalıştırmayı tavsiye etmiyorum ,bunda yine kullanılan kablolarda yanlış bağlantı olmasın gövdeye kaçak durumu gibi),gerekirse profesyonel yardım alın elektrikli cihaz bağlantıları ehliyetli kişilerce usulüne uygun olarak yapılmalıdır.Kolay gelsin.

Sıfırlama yani nötr hattı ile prizleri toprak bağlantısı köprülenmiş, bu durumda monofaze jeneratörü prize bağlarsanız gövde toprak bağlantılı cihazların gövdesinde akım olacağı için tehlikeli bir durum oluşur ,öte yandan zaten şebeke ceryanını kesmeden böyle bir şey yaparsanız evdeki cihazlarınız ve jeneratörünüz arızalanır yukarıda açıklamaları okuyun ,jeneratörün üstündeki prizlerden istediğiniz gibi kullanabilirsiniz onda sıkıntı yok (hassas cihazları ufak güçlü jeneratörlerle çalıştırmayı tavsiye etmiyorum ,bunda yine kullanılan kablolarda yanlış bağlantı olmasın gövdeye kaçak durumu gibi),gerekirse profesyonel yardım alın elektrikli cihaz bağlantıları ehliyetli kişilerce
Elektrikler gidince kullanmak için aldım zaten.aldığım yer sıfırlama var mi diye sormadı. Sigortaları indir dedi bi.prizden elektriği verirsin dedi hepsi bu. Ama evimde sıfırlama var onu iyi biliyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri