Jeneratör - şebeke bağlantısı

Ben de elektronik olarak gerçekleştirmek isteyenlere arayanlara şema paylaşayım. Grid Mains to Generator Changeover Relay Circuit | Homemade Circuit Designs Just for You
Daha önce bu siteyi tavsiye etmiştim ATS (Automatic Transfer Switch) Devresi
Automatic Transfer Switch (ATS) Circuit | Homemade Circuit Designs Just for You

Syn lent. Paylaşımın çokgüzel ama ben galiba şema okuyamıyorum.
Benim derdimde senin anlattığındır:)
Otomatik geçiş lazım banada. Ama generatör değil iki saatten aynı yere besleme yapacam. Trifaze olduğundan tereddüt ettim. Birini kestiklerinde diğeri nasıl otomatik girecek? Kullanmam gereken malzemeleri ve bağlantıyı bana yazabilirseniz size çok dua ederim

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ilk mesajdaki semayi okuyamiyorsaniz nasil trifaze otomatik yuk transferi yapmayi dusunuyorsunuz ?

Otomatik geçiş lazım banada. Ama generatör değil iki saatten aynı yere besleme yapacam. Trifaze olduğundan tereddüt ettim. Birini kestiklerinde diğeri nasıl otomatik girecek? Kullanmam gereken malzemeleri ve bağlantıyı bana yazabilirseniz size çok dua ederim

Motor koruma rolesi ile 3 faz ayri ayri okunulabilir. 3 fazdan biri kesildiginde, dengesiz faz gerilimlerinde veya tamamen kesildiginde roleden kontak alarak transfer islemi yapilabilir.

Sen dua edersin de duanın bana faydası olur mu....? Nasıl bi iş ki bu aynı bölgede 2 noktadan (jen değil) trifaze geliyor biri kesiliyor biri kesilmiyor, kaçak köçek ise baştan söyle...!

Ekli dosyayı görüntüle 14573Monofaze jeneratörü bir eve veya küçük bir işyerine bağlantı şeması aşağıda olduğu gibidir.
Sayaç çıkışından gelen faz ve nötr kabloları 2 kutuplu enversör pako şalterin girişine bağlanır. Jeneratörden gelen her iki kablo da şalterin diğer girişlerine bağlanır. Monofaze jeneratör çıkışında nötr bulunmaz. Her iki çıkışda elektrik vardır. Her iki çıkışın toplamı 220 v. olur.
Şalter çıkışları da sigorta dağıtım panosuna girer. Burada önemli bir nokta, nötr ve faz bağlantısıdır. Şalteri Şebeke konumuna aldığımız zaman nötr ve faz çıkışlarını iyi kontrol edip, öyle bağlamak lazım. Faz çıkışını sigortaların girişine, nötr ise tesisattan gelen nötr kablolarına bağlanmalıdır.

Topraklı prizlerde gerçek toprak yerine nötrden köprü yapılmışsa (sıfırlama) bu köprüler mutlaka ve mutlaka sökülmelidir. Jeneratör çalıştığı zaman nötr hattında da elektrik bulunacaktır. Bu durumda metal gövdeli cihazların gövdesinde elektrik olur.

arkadaslar iyi günler jeneratörüm 380 elektrık verırken 3 fazdan 2 faza 220 volt elektrık vermeye basladı. sebebi nedir, neden olabılır. kabloları saglam ???

selamun aleyküm abi bu 2 uçlu pako şalterle şebeke fazı- jeneratör fazı ve pirizden gelen faz
1-0-2 de iken yani tek kablo bağlayıp diğer taraftan nötrler birleştirilebilirmi yardım

yani sayaçtan geleni 2 ye jenaratörden geleni 4 e tesisata gideni 6 tek kablo yapsamolurmu

Selamaleykum arkadaslar 5.5 kva 1 fazli jenarotor aldim fakat baglanti aksaminda kullanilan enversor salter uclari 1-0-2 olacak enversorun yapisi baglayacagimiz uclari nasil girmemiz lazim
Tesekkurler kolay gelsin

Selamaleykum arkadaslar 5.5 kva 1 fazli jenarotor aldim fakat baglanti aksaminda kullanilan enversor salter uclari 1-0-2 olacak enversorun yapisi baglayacagimiz uclari nasil girmemiz lazim
Tesekkurler kolay gelsin[/QUOT

Ve aleyküm selam.
Enversörün 0 ucunu eve giden faza bağlayın,
1 ucuna sayaçtan çıkan fazı bağlayın,
2 ucuna ise jeneratör den geleni bağlayın.
Bildiğim kadarıyla

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri