Jeneratör - şebeke bağlantısı

ŞEF

Onursal Üye
Onursal Üye
şalter bağlantısı 002.jpgMonofaze jeneratörü bir eve veya küçük bir işyerine bağlantı şeması aşağıda olduğu gibidir.
Sayaç çıkışından gelen faz ve nötr kabloları 2 kutuplu enversör pako şalterin girişine bağlanır. Jeneratörden gelen her iki kablo da şalterin diğer girişlerine bağlanır. Monofaze jeneratör çıkışında nötr bulunmaz. Her iki çıkışda elektrik vardır. Her iki çıkışın toplamı 220 v. olur.
Şalter çıkışları da sigorta dağıtım panosuna girer. Burada önemli bir nokta, nötr ve faz bağlantısıdır. Şalteri Şebeke konumuna aldığımız zaman nötr ve faz çıkışlarını iyi kontrol edip, öyle bağlamak lazım. Faz çıkışını sigortaların girişine, nötr ise tesisattan gelen nötr kablolarına bağlanmalıdır.

Topraklı prizlerde gerçek toprak yerine nötrden köprü yapılmışsa (sıfırlama) bu köprüler mutlaka ve mutlaka sökülmelidir. Jeneratör çalıştığı zaman nötr hattında da elektrik bulunacaktır. Bu durumda metal gövdeli cihazların gövdesinde elektrik olur.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Şef eline saglik tamda aradigim buydu Teşekkürler
Birsey sormak istiyorum sayactan gelen faz notr arasina bir lamba baglasak sebeke elektrigin geldigini anlamak icin nasil olur.
Birde jen.lerde notr bulunmaz demissiniz jenden gelen uclari saltere girerken sigortadan gelen faz notre geldigi kısım farkedermi
Sent from my GT-I9300 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben teşekkür ederim sayın bahadır67, sağolun. İşinize yaramasına sevindim.
Elbette, sayaçtan gelen faz ve nötr arasına bir lamba veya zil filan bağlanabilir. Yalnız arada bir de anahtar koymalı ki gerektiğinde kapatılabilmeli.

Jeneratörden nötr gelmiyor. Her iki uçta elektrik vardır. Onun için hangi ucun nötr, hangi ucun faz olması farketmez.

Tekrar teşekkür ederim sayın şef iyi akşamlar...

Sayın şef kusura bakmayin ama aklima birsey takildi yine jenden çıkışı üzerindeki prizler ile yapiyoruz dimi yani herhangi biryerinde klemens baglantisi filan varmidir.

Gövde üzerinde bulunan monofaze prizden bir erkek fiş ile çıkış alıyoruz.

Sn. Şef yukarıdaki izahları okudum bu konuda bir şey sormak istiyorum (şantiye geçmişim olmadığı için canlandıramadım masa başı mühendisim )bu pako şalter de hem sayaçtan hem jeneratörden hemde sigorataya giden çıkışlar için bukadar bağlantı noktası mevcutmudur.

Sn.Şef soruma bu konu ile ilgili diğer konu başlıklarındaki cevaplarınızdan kısımlar buldum teşekkür ederim zamanınızı harcamayın

Sn. Şef yukarıdaki izahları okudum bu konuda bir şey sormak istiyorum (şantiye geçmişim olmadığı için canlandıramadım masa başı mühendisim )bu pako şalter de hem sayaçtan hem jeneratörden hemde sigorataya giden çıkışlar için bukadar bağlantı noktası mevcutmudur.
Evet çift kutup kutup değiştirici pako şalter ile bu bağlantı gerçekleştirilir.Pako bağlantılarından biri ortak çıkış, diğeri şebeke, diğeri jeneratör geçişlerin hepsi 2 kutuplu gerçekleşir.

http://www.megisan.com.tr/imagess/Resimler/salter/KR015.PDF

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri