JENERATÖR ÇALIŞMASI HAKKINDA

Merhaba ;

Jeneratöre çekilen besleme kablosunun görevi jeneraörün ürettiği gücü sisteme bağlamak içinmidir jeneratörü ilk anda belemek içinmidir.Transfer panosuna çekilen besleme kabloları neden çekiliyor?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Trasfer panosuna şebekeden besleme çekilir. jeneratörden de, jeneratörün gücüne uygun kablo çekilir. Şebeke varken şebeke kontaktörü, şebeke yokken jeneratör devreye girince jeneratör kontaktörü devreye girerek çıkış enerjilenir.
Yani şebekeden çekilen besleme kablosu, yükün tamamı bu kablodan çekileceği için, toplam akıma uygun olmalıdır.

Tereddüt ettiğin nokta neresi?

Trasfer panosuna şebekeden besleme çekilir. jeneratörden de, jeneratörün gücüne uygun kablo çekilir. şebeke varken şebeke kontaktörü, şebeke yokken jeneratör devreye girince jeneratör kontaktörü devreye girerek çıkış enerjilenir.
Yani şebekeden çekilen besleme kablosu, yükün tamamı bu kablodan çekileceği için, toplam akıma uygun olmalıdır.

Tereddüt ettiğin nokta neresi?
Ben aslında jeneratör ve transfer panosu çalışma mantığını anlayamadım.

Ben aslında jeneratör ve transfer panosu çalışma mantığını anlayamadım.
Merhaba.
Transfer panosu nun amacı,
Şebeke elektriği kesildiği zaman jeneratör e bilgi verir ve jeneratör otomatik olarak çalışır.
Belirlenen bir zaman varsa şayet o zaman dolunca enerjiyi şebekeye göndermeye başlar.
Şebeke elektriği geldiği zaman da aynı şekilde jeneratör e komut verir ve jeneratör otomatik olarak stop eder.

jeneratör, elektrik kesildiğinde sisteme enerji verir.

Transfer panosu ise jeneratörün bu enerjinin sisteme vermesini kontrol eder. 8 li kablo bilgi kablosu olup, jeneratör kartına jebeke bilgisini verir. Aynı zamanda transfer panosu kontaklarına bilgi dönüşü verir..
Şebeke varken şebeke kontaktörü çeker. Jeneratör çalışmaz. şebeke gittiğinde, 8 li kablo ile bu bilgi jeneratöre iletilir. kontrol kartı jeneratörün devreye girmesini ve sonra jeneratör kontaktörünün çekmesini kontrol eder. jeneratör kontaktörü çekerek sisteme enerji verilir. Yani transfer panumuzda2 adet kontaktörümüz var, faz çakışmaması için elektriksel ve mekaniksel kitlemeleli olarak, şebeke ve jeneratörün durumujna göre bunlardan biri çekerek sisteme enerji verir

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye
Taylor Quinntin

Yeni konular

Geri