Jenaratör Transfer Panosu

Gücüne göre seçilmiş iki kontaktör ve bir zaman rölesi ilede yapabilirsin bu devreyi,kontaktörler arasında yardımcı kontakları vasıtasıyla elektriksel kilitleme oluşturacaksın,zaman rölesinin kullanım sebebi ise jeneratörünü çalıştırdğında devrini toparlaması için jeneratör kontaktörünün kumanda voltajını geçirirsin zaman rölesinin no kontağından.kolaygelsin...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bunun baglantı şemasını nasıl buluruz acaba kontaktör ile

merhaba ark. bendede aynı dertten muzdarıp ım.elımde 60 kw kompanzasyonlu hazır 1 pano var .sebeke uzerınden sıkıntısız calısmakta.bu sıtemı komple jeneratörden besleyecektık.sımdı merkezı sıstemden bıze 20 kw yuk verıyorlar .bunu acıl yerlerı besleyerek calısstırmak ıstıyoruz.nasıl 1 altyapı ıle sağlayabılırım.ilginize tsk ederım sımdıden

ben elimdeki bağlantı şekillerini paylaşıyorum arkadaşlar eğer sn servetd mail gönderirse onu burada paylaşırım...

Ekli dosyalar

• ŞEBEKE-JEN OTO TRANSFER BAĞLANTI ŞEMASI.rar
    66.1 KB · Görüntüleme: 258
selam rica etsem yukarıda bahsi geçen panonun şemasını ban da gönderir misiniz. elimde 3tf47---3tf43---- bir adet saatli yol verici ve yol verici siwiç var.... şimdiden teşekkürler

Değerli arkadaşlar,Aksa Jeneratör Model A1 44 iveco motor 44 kw jeneratör. Kontrol için EAOM-9 kullanılmış.Jeneratör ve Şebeke giriş kontaktörleri sağlam.Kumanda Panosunda röle ve zaman rölesinin bağlantıları sökülmüş.Jeneratör kumandalarında deneyimim yok.
Açık şeması olan arkadaşlar paylaşmasını rica ediyorum.Şimdiden teşekkür eder kolaylıklar diliyorum.

Değerli arkadaşlar,Aksa Jeneratör Model A1 44 iveco motor 44 kw jeneratör. Kontrol için EAOM-9 kullanılmış.Jeneratör ve şebeke giriş kontaktörleri sağlam.Kumanda Panosunda röle ve zaman rölesinin bağlantıları sökülmüş.Jeneratör kumandalarında deneyimim yok.
Açık şeması olan arkadaşlar paylaşmasını rica ediyorum.Şimdiden teşekkür eder kolaylıklar diliyorum.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/jeneratör-otomatik-transfer-şeması.53902/

YKP 55 Arkadaşım,şema paylaşımın için teşekkür eder,çalışmalarında başarılar dilerim.

ok ozaman yapacağınız olay basit
1- 2 adet uygun güçte kontaktör alıp bunların bir taraflarını birbirlerine paralleleleyeceksiniz bir nevi enversör yapacaksınız

sonra jeneratör otomatik start modulunden gelen şebekek kontaktör ucunu jeneratör kapalı kontağından geçirip şebeke konakörünün bobin ucuna jeneratör kontaktör ucunu şbekenin kaaplı kontağından geçirip jeneratör kontaktörünün bobin ucuna bağlayacaksınız .. bu kadatr basit..

ha diyelimki jeneratörden öyle bir sinyal alamıyorsunuz yada uzak yada başka bir sıkıntı var kablo çekilemiyor

ozaman size şu malzemeler gerekli

1- 2 adet gerilim kontrol rölesi ucuzlarından
2- 2 adet zaman rölesi 0 60 sn
3-3 adet 220 volt röle

işlem basamakları
1-jeneratör uçlarına ve şebeke uçlarına gerilim kontrol rölelerini bağlıyorsun
2- şebeke fazından kumanda sinyali alıp gerilim kontrol rölesi açık kontağından geçirip jeneratör yardımcı rölesinin kapalısından şebeke zaman rölesinin bobinne bağlıyorsun aynı zamanda zaman rölesinin açık kontağından şebeke yardımcı rölesini çektiriyotrsun

böylece 3 faz var ise gerilim kontrol rölesi kontağını kapatıyor zaman rölesi 2 3 saniye sayıyor sonra kontaktörü çektiriyor.. eğer sistem ve kontaktörler aynı yerde ise yardımcı rölelere gerek yok direk kontaktörlerin kapalı kontağını kullanabilirsiniz .

3 bir adet 220 volt röleyi koşulsuz olarak şebeke gerilim rölesine bağlıyorsunuz ve jeneratör kumanda sinyalini bu rölenin kapalı kontağından geçirip daha sonra şebeke kontaktörünün kapalı kontağından geçirip jeneratör zaman rölesine giriyorsunuz

jeneratör zaman rölesi açık kontağından çıkıp jeneratör kontaktör kumanda sinyali oluyor onuda şebeke kontaktörünün kapalı kontağından geçirip jeneratör bobin ucuna giriyorsınız ...

sistem nasıl çalışıyor ? şöyle

diyelimki şebeke var gerilim kontrol rölesi kontrol etti uygun kontaağını kapattı zaman rölesi 3 san saydı şebeke kontaktörünü çektirdi

aynı zamanda bizizm koşulsuz bağladığımız röldede çekti

elektrik gitti diyelim röle bıraktı röleden jeneratöre çalış sinyali gitti jeneratör çalıştı gerilim kontrol rölesi ölçtü zaman rölesi uygun zamanda jeneratör kontaktörünü çektirdi

elektrik geri geldi diyelim o zaman şebekenin gerilim kontrol rölesi ölçtü enerji var röle çekti jeneratörün kumanda sinyali bu rölenin kapalısından geçtiği için bıraktı kontaklar uygun pozisyona geçti zaman rölesi saydı ve çekti
bu kadar basit
yada bir mail adresi verirsen mail atayım sanırım anlatamadım:)

bu şemayı bana gönderebilirmisiniz mail. ***@*** teşekkürler kolay gelsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba arkadaşlar,
Şebeke enerjisi kesildi ve jeneratör devreye girdi fakat jeneratör bir kaç dakika çalışıp tekrar duruyor. Bu durum şebeke enerjisi gelene sürekli tekrar etmiş.Transfer panosunda sıkıntı olduğu söyleniyor.
Transfer panosunda ne tür bir sıkıntı olabilir ki böyle bir arıza oluşmuştur?

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri