jenaratör hesap yardım

erkanG

Üye
Selamlar;

elimde üc adet chiller cihazı var bu üç cihazın ayrı ayrı çektiği güçler şöyledir

106 amper nominal güç kalkış akımı 273,2 A bu cihazdan 2 adet

155 amper nominal güç kalkış akımı ise 363 A bu cihazdan ise 1 adet

3 cihazımı yanlızca jenaratör üzerinden besleyeceğim kullanmam gereken jenaratör gücünün kaç kva ve nasıl hesaplandığı konusunda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
cihazları hepsini aynı anda devreye sokmamak şartıyla 400kVA jeneratör işinizi görmektedir.
hesap için
106A çeken cihazlar devredeyken 155A çeken cihaz devreye girmesi durumunda şebekden çekilecek akım
(106*2)A+363A=575Adir.
güç olarak hesaplarsak
575*380*1,73*0,8=302,45kW
jeneratör güç hesabı ise
302,45kW/0,8=375kVA
400kVA trafo işini görmektedir.
ancak bazı jeneratörlerin maksimum çıkış akımı düşük olabiliyor.
400kVA jeneratörler arasında 575nominal akım üreten bir jeneratör bulmanız gerekir yoksa 630kVA jeneratör kullanılır.

düşündüğünüz motor markasını söylerseniz ona göre önerebilirim bu hesaplara göre 400 kva yeter gibi görünüyor ama bazı motorlar ilk adımda %50 den fazla yük alamazlar .. bu nedenle sıkıntı olabilir .cummins nta 855 yada cat 330.. serisi motor bulursanız işinizi görür diğer motor seçeneklerinid üşünmek lazım ama çilleri solf starterle kaldırabilirseniz sıkıntı olacağını düşünmüyorum jeneratörde bu işler kalemle formulle olacak işler değil . çillerin markası fanları kondanserleri gibi bir sürü etken var şimdi anladığım kadarı ile siz jeneratörden sürekli besleyeceksiniz buda sürekli aynı gücü çekeceksiniz anlamına geliyor .
o halde siz contunus 400 kva alacaksınız buda standbyda 520 kva yapar o halde sizin 550 600 arası bişi almanız gerekli . birde soru yanlış sorulmuş diye düşünüyorum doğru sorulsa belki daha makul cevap verebileceğim ama anlamadım .. sorulşarıma cevap verebilirseniz daha açıklayıcı bilgi verebileceğim kanısındayım

1- mevcutta Şebeke varmı acil enerji içinmi alınıyor bu jeneratör yoksa hep devredemi kalacak?
2- bu çillerlerin soğuttuğu alan da depolanan malzeme kaç derecede depolanacak depo soğğuması kaç dakikada 1 olacak çillerlerin devreye girip çıkması kaç dakikada bir olur tahmini
3- çillerlerin 3 üde aynı anda çalışıyormu ?
4 - çillerlerin kompresörleri sıralımı giriyor devreye yoksa tek motormu ?
5- çillerlerin bulunduğu tesiste elektrik enerji ihtiyacı ( lambalar kapı motorları bürolar hidroforlar su pompaları vs ) nasıl karşılanıyor bu jeneratördenmi karşılanacak yoksa kendi jeneratörümü var ?

bu bilgiler eşiğinde sağlıklı bilgi verilebilir . ama sizin deyişinize göre 550- 600 alın der geçerim

ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri