jenaratör girdiğinde herşey yanıyor

eraylive

Üye
slm arkadaşlarbende bir plazada teknikçiyim asıl işim soğutma ama binanın elektirk arızalarınada el atıyorum . sorun şu Şebeke elektriği varken herşey normal ama elektrikler gidip jeneratör devreye girdiğinde binanın ortak kulla nımnda olanherşeyin trafoları yanıyor varistörleri patlıyor kısaca nötre faz geliyor
ortak kullanımının dışında olan herşey çalışıyor ama ortak kullanımdakiler yanıyor
. buyüzden kaçak akım rölesi yani sigortası atıyor
sizce jeneratörden panoya gelen hattamı birşey vardır yada kaçak akımn bağlantısındamı br problem vardır
bu arada elektrik panosunuda açamıyorum mühür var mühürümkopartıp içne bakamadım ama bçöyle giderse mühürü koparıp gerekeni yapıcam :))

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Jeneratör çıkışını bir ölçü aleti ile ölç, nötr hattında bir sorun olabilir.

Bu tip sorunlarda jeneratör faz yönlerinin şebeke faz yönleri ile aynı olmaması durumları ile sıkça karşılaşılıyor. 3 fazlı cihazlar yoğun olarak etkilenir. Monofaze cihazlarda etkisini göremezsiniz. Sorununuz bu durum sanırım.
Jeneratör çıkış bağlantılarında faz sırası değişikliği çözüm olabilir.

jeneratör gerilimlerini mutlaka ölçün.
3 fazın gelip gelmediğini kontrol edin.
Bence en önemlisi de, jeneratör çıkış frekansını kontrol edin.

düzeltme:mesajınızı daha dikkatli okuduğumda aşağıdaki konuya dikkat ettim.

Nötüre de faz geliyor diyorsunuz. O zaman transfer panosunda, transfer şalterinin bir kontağından faz yerine nötr geçirilmiş olabilir. efekentlihp arkadaşımızın dediği gibi, nötr de gelmiyor olabilir.

jeneratör çıkış bağlantılarında sorun vardır. faz nötr arası olan 220 volt degil, nötüre fazın verilmesi veya teması sonucu 380 volt gidiyordur. 3 fazlı şebekelerde faz -nört yerine faz faz ile beslenen cihazlar, çalışır gibi görünmekle birlikte aslında tam çalışamaz. ve yanar.

şehir şebekesini şalterden kapatın, yükleri besleyen tüm sigortaları kapatın ve jenaratörü çalıştırıp faz nört arasını ölçün derim.

slm arkadaşlarbende bir plazada teknikçiyim asıl işim soğutma ama binanın elektirk arızalarınada el atıyorum . sorun şu şebeke elektriği varken herşey normal ama elektrikler gidip jeneratör devreye girdiğinde binanın ortak kulla nımnda olanherşeyin trafoları yanıyor varistörleri patlıyor kısaca nötre faz geliyor
ortak kullanımının dışında olan herşey çalışıyor ama ortak kullanımdakiler yanıyor
. buyüzden kaçak akım rölesi yani sigortası atıyor
sizce jeneratörden panoya gelen hattamı birşey vardır yada kaçak akımn bağlantısındamı br problem vardır
bu arada elektrik panosunuda açamıyorum mühür var mühürümkopartıp içne bakamadım ama bçöyle giderse mühürü koparıp gerekeni yapıcam :))
Böyle bir oLayla bende karşılaştım evin bütün elekronikleri yandı Trifaz olduğu için nötr kesintisi oluyordur büyük bir ihtimal üç faz nerde çakışıyorsa yakıyordur : ) nötr hatını iyi incele mesela kaçak akımı iptal edip direk bağla hiç sorun olmaz ama nötür olmak kaydıyla

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri