jenaratör dengesiz voltaj üretiyor

fatihanar2

Üye
merhaba arkadaşlar benim sorunum bir tesisde jenaratör bağladım jenaratör 24 kw 1960 model mauel voltaj ayarı üzerindeki voltaj reğülatörüyle yapılıyor voltajı ölçtüğümüz zaman faz faz 385 faz nötr 230 volt sisteme elektiriği verdiğimiz zaman voltaj faz faz 350 390 arası değişiyor faz nötr 230 250 volt arası değişiyor sistemde servo reğülatör olduğu için bazı bazı alıcılar çalışmıyor dirak bağlı olan alıcılar çalışıyor alıcıları zarar verebilirmi reğülatörle bu sorunu çöze bilirmiyim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşım voltaj regülatöründe problem olabilir.ayrıca uyartım devresinde bulunan diyodlardada problem olabilir.
tabiki voltaj bu şekil raks ederse beslediğin cihazlara zarar verebilir.

iyi çalışmalar...

arkadaşlar acilen yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla

Hocam jeneratorunuz yuklere gore devır sayısını degıstıren bır governor sıstemı var ıse regulatorden bunu halledebılırsınız.Yada regulator arızalı olabılır.Sayet regulator yok ıse ve yuke gore bır governor sıstemı yok ıse frekansı bıraz yuksek degere ayarlıyabılırınız.Generatorde ılk basda gerılım goruyorsanız dıyodlarda problem yok gıbı gorunuyor.

Iyı Calısmalar

jenaratörde sadece voltaj reğülatörü var fırçalı tip yani kömürlü voltaj reğülatörünü denedim sağlam boşta jenaratörde problem yok şalteri açtığın zaman 15 volt gibi dalgalanma oluyor.

JeneratÖrÜn voltajindakİ salinim voltaj regÜlatÖrÜnden kaynaklniyor alternatÖr firÇali İse voltaj regÜlatÖrÜnÜn besleme aldiĞi fazi deĞİŞtİrİn kÖmÜrler ve bİlezİkler aŞinmiŞsa yapabİlİr eger yİnede olmuyorsa sanirim sİzİn dİnamo mez yada fİmak olmali voltaj regÜlatÖrÜnÜz 220 volt r-n beslemelİ İse 380 volt r-s faz faz beslemelİ regÜlatÖr kullanmalisin regÜlatÖrÜn markasi nedİr bİlgİ verİrsen daha ayrintili yardimci olurum

Fatih bey, jenerator bosta iken gerilim 400 - 410 volt frekans ise 51-52 hz arasi iyidir...Yani bostaki degerleri bilhassa frekansi biraz yuksek tutabilirsiniz...Yuke bindikce bu degerler nominale yaklasacaktir...saygilar

Sorun regülatör'ün servo devresindedir servo devresinin üstteki ayarı kaba ayardır alttaki ayarrı hassasiyet ayarıdır , sen hassasiyet ayarı ile oynayacaksın ama oynarken cihazın çıkışında voltaj değişikliği görmeyeceksin ama voltaj dalgalanınca motorlar daha yavaş haraket edecektir üstteki ile oynarsan voltaj değişir o zamanda cihazın çıkışında bir ac voltmetren olsun

selam,arkadaşım bahsettigin arıza sebebi iki nedenle olur bunun biri diyotlar iyice kontrol et gerekiyorsa değişmeni tavsiye ederim ikinci neden ise bilmiyorum eski jeneratörlerin çoğunda mevcut küçük dağıtım panosu varmı. pano var ise içinde üç adet küçük sargılar var bu sargılarda problem vardır ve ya kısa devre yapıyordur

regulatör ve govarnor ayarının yapılması lazım

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri