jenaratör + akü + günlük kullanım

antalya dan selamlar saygılarımı sunuyorum. bu kadar bilgilendirici ve faydalı bir forumun bizlere ulaşmasında ve bilgilerini bizlerle paylaşan bilgi sahibi emeği geçen herkese öncelikle teşekkür etmek istiyorum... naçizane sizlerden öğrenmek istediğim bir kaç konu hakkında sorularım olacak yardımcı olursanız çok sevinirim ...

* bahçemde kurulu evimin günlük elektirik tüketiminin 6 kW olduğunu saptadım.
* elektrik idaresine yaptığım başvurunun sonuçlanmasını beklerken, sürekli aklımın bir kenarlarında yazılı alternatif enerji üretme teknikleri konusunda araştırma yapıyorum.
* rüzgar türbinlerini araştırdım yeterli rüzgar alamamaktan dolayı eledim
* güneş panellerini araştırdım şu an için çok pahalı
* son olarak jeneratör yardımıyla bir sonuca ulaşabilir miyim diye düşünüyorum.

ilk sorularım şunlar ;

1 - 8 kvA jeneratörden ürettiğim 6,4 kW enerji bir saatte ulaşılan bir değer midir ?
2 - bir saatte üretilen bir enerji ise bu bana bir günlük tüketimimden daha fazla yeteceği için bu enerjiyi depolayabilir miyim ?
3 - buradaki maksadım jeneratörü bir saat çalıştırıp, günlük tüketimimi depoladığım birimden kullanmak.

çok mu cahilce bilmiyorum. hiç bilmediğim konular. yardımlarınızı bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Cevap1) 8kVA-6,4kw'lık etiketli bir jeneratör için bu değerler continuous yani sürekli güçtür. Nominal güç - Limit Güç arası yüklenmeler için yarım saatten fazla çalıştırılmaması gerekir.

Cevap2) "Enerji = Güç x zaman "'dır. 6kw'lık bir yük bağlarsanız 1 saatte 6kwh 2 saatte 12kwh enerji harcamış olursunuz.

Cevap3) Jeneratörden elektrik üretirim depolarım ordan kullanırım diyorsunuz. Bende size taşıma suyuyla değirmen dönmez Atasözünü hatırlatıyorum.

antalya dan selamlar saygılarımı sunuyorum. bu kadar bilgilendirici ve faydalı bir forumun bizlere ulaşmasında ve bilgilerini bizlerle paylaşan bilgi sahibi emeği geçen herkese öncelikle teşekkür etmek istiyorum... naçizane sizlerden öğrenmek istediğim bir kaç konu hakkında sorularım olacak yardımcı olursanız çok sevinirim ...

* elektrik idaresine yaptığım başvurunun sonuçlanmasını beklerken, sürekli aklımın bir kenarlarında yazılı alternatif enerji üretme teknikleri konusunda araştırma yapıyorum.

ilk sorularım şunlar ;

1 - 8 kvA jeneratörden ürettiğim 6,4 kW enerji bir saatte ulaşılan bir değer midir ?
2 - bir saatte üretilen bir enerji ise bu bana bir günlük tüketimimden daha fazla yeteceği için bu enerjiyi depolayabilir miyim ?
3 - buradaki maksadım jeneratörü bir saat çalıştırıp, günlük tüketimimi depoladığım birimden kullanmak.

1) 6.4 kW maksimum değerdir yani alabileceğiniz maksimum güç. Bu güç sürekli üretilmez kısacası jenaratör çalışırken enerji boşa gitmiyor 10 Wattlık ampul bağlarsanız ona göre benzin harcarsınız 2500 Wattlık ısıtıcı bağlarsanız ona göre. Tüketime bağlı.

2) 1. Sorunun cevabında yazıyor.

3) 1. Sorunun cevabında yazıyor. İsterseniz daha ayrıntılı yazabilirim.

"3 - buradaki maksadım jeneratörü bir saat çalıştırıp, günlük tüketimimi depoladığım birimden kullanmak."

Sayın YaşlıUzman gerekli açıklamayı yapmış.

Bir hatırlatma ve öneride bulunmam gerekirse;

Öncelikle depolama konusunda akü kullanma zorunluluğunuz olacak ve bu aküleri 1 saat içinde , günlük kullanım için şarj etmeniz mümkün görünmüyor.
Anladığım kadarı ile sürekli gücünüz 6Kw değil , özel bir şey yapmıyorsanız çok da mantıklı değil zaten.Sürekli çalışacak 1-Buzdolabı 2-aydınlatma 3-TV vb.. olsun bunlarda maksimum 1,5Kw olsun.Bu sebeple sadece jeneratör ile besleme yapmak istediğinizde ki günlük en az 6-7 saat çalışacağını varsayıyorum (12 veya 24 saat derseniz boşa gidecek yakıtı hayal edin ) , saatte yaklaşık 1,5 ila 2 Lt arasında yakıt sarfiyatınız olacak.

Bunun yerine , elektriksiz bir ortamda lüks sayılabilecek cihazları çıkarıp sadece aydınlatmam olsun derseniz işiniz kolay.

12 volt 60 Amper bir akü (Amper değeri size kalmış kullanıma göre değişir), 50Watt güneş paneli ve şarj kontrol ünitesi ve 12 volt'luk led aydınlatmalar ile Jeneratör veya İnvertör gibi herhangi bir enerji çevrimine girip kayıp vermeden, sadece aydınlatma ihtiyacınızı karşılamanızın mantıklı olacağını düşünüyorum.Tabi karar sizin.

Cevap1) 8kVA-6,4kw'lık etiketli bir jeneratör için bu değerler continuous yani sürekli güçtür. Nominal güç - Limit Güç arası yüklenmeler için yarım saatten fazla çalıştırılmaması gerekir.

Cevap2) "Enerji = Güç x zaman "'dır. 6kw'lık bir yük bağlarsanız 1 saatte 6kwh 2 saatte 12kwh enerji harcamış olursunuz.

Cevap3) Jeneratörden elektrik üretirim depolarım ordan kullanırım diyorsunuz. Bende size taşıma suyuyla değirmen dönmez Atasözünü hatırlatıyorum.

1) 6.4 kW maksimum değerdir yani alabileceğiniz maksimum güç. Bu güç sürekli üretilmez kısacası jenaratör çalışırken enerji boşa gitmiyor 10 Wattlık ampul bağlarsanız ona göre benzin harcarsınız 2500 Wattlık ısıtıcı bağlarsanız ona göre. Tüketime bağlı.

2) 1. Sorunun cevabında yazıyor.

3) 1. Sorunun cevabında yazıyor. İsterseniz daha ayrıntılı yazabilirim.

"3 - buradaki maksadım jeneratörü bir saat çalıştırıp, günlük tüketimimi depoladığım birimden kullanmak."

Sayın YaşlıUzman gerekli açıklamayı yapmış.

Bir hatırlatma ve öneride bulunmam gerekirse;

Öncelikle depolama konusunda akü kullanma zorunluluğunuz olacak ve bu aküleri 1 saat içinde , günlük kullanım için şarj etmeniz mümkün görünmüyor.
Anladığım kadarı ile sürekli gücünüz 6Kw değil , özel bir şey yapmıyorsanız çok da mantıklı değil zaten.Sürekli çalışacak 1-Buzdolabı 2-aydınlatma 3-TV vb.. olsun bunlarda maksimum 1,5Kw olsun.Bu sebeple sadece jeneratör ile besleme yapmak istediğinizde ki günlük en az 6-7 saat çalışacağını varsayıyorum (12 veya 24 saat derseniz boşa gidecek yakıtı hayal edin ) , saatte yaklaşık 1,5 ila 2 Lt arasında yakıt sarfiyatınız olacak.

Bunun yerine , elektriksiz bir ortamda lüks sayılabilecek cihazları çıkarıp sadece aydınlatmam olsun derseniz işiniz kolay.

12 volt 60 Amper bir akü (Amper değeri size kalmış kullanıma göre değişir), 50Watt güneş paneli ve şarj kontrol ünitesi ve 12 volt'luk led aydınlatmalar ile Jeneratör veya İnvertör gibi herhangi bir enerji çevrimine girip kayıp vermeden, sadece aydınlatma ihtiyacınızı karşılamanızın mantıklı olacağını düşünüyorum.Tabi karar sizin.

mükemmel bilgiler.. nasıl teşekkür etsem az.
düşündüm de şu "taşıma su ile değirmen dönmez" atasözü..
aklıma jeneratörü su gücü ile çalıştırmak fikri geldi. su problemim yok.
bu sefer de galiba karşıma RPM (anladığım kadarıyla dakikada ki devir sayısı) çıkacak.
bu konuda da bilgilerinizi paylaşırmısınız. meselenin akaryakıttan kaçmak olduğu apaçık ortaya çıktı.

ilk sorularım şunlar ;

Merhaba.Bakın,isterseniz cahilce demiyelim de “elektrik üretimi/depolanması,enerji dönüşümü” konusunda yeteri kadar tecrübeniz veya birikiminiz de olamadığı,bunları yaşamadığınız için bu sorularınızın çok normal olabileceğini en baştan da kabul edelim.Forum hakkında en başta sözünü ettiğiniz temenni ve bu düşünceleriniz için ayrıca teşekkür ederiz.

İlk iki soru diğer üyelerimiz tarafından çok doğru olarak da açıklanmıştır,ben yalnızca 3. sorunuzu ele alıyorum.Fazla olan elektrik üretimini geleneksel olarak sadece akülerde (Hem motorun,hem de jeneratörün birlikte yer alarak çalıştığı sistemlerde,fazla elektrik,bir elektrik motoru çalıştırılıp,bunun akuple olduğu bir su pompasıyla,deniz seviyesinden yüksekte bir su deposuna su rezervi oluşturacak şekilde basılır,yani elektriğin fazlası suyun potansiyel enerjisi şeklinde biriktirilir.Elektrik az olduğunda ise bu depodan alınan su,bu defa bir francis veya pelton türbinle bir jeneratörün milini çevirerek elektrik en çok ihtiyaç duyulan (Kritik,pik) zamanlarında da üretilebilir.Bunun büyük ölçekte uygulanarak çalıştırılan halihazırdaki uygulamaları vardır.)dc. olarak kimyasal güç olarak depolamak,daha sonra bunu inverterlerle dc/ac güç elektroniğinden de yararlanarak Şebeke elektriği şekline çevirme durumu olabilir.Ancak tasarruf yaparak bu enerjiyi depolama ve geri alma,dönüştürme sırasında oluşan çok fazla olan enerji kayıpları,belki bu tasarruf edilen elektriğin kendisi kadar veya daha fazlası da olabilir.Çünkü ac/dc ve dc/ac dönüşümlerinde elektronik devre elemanlarında,yarıiletkenlerin içinde ısı şeklinde büyük kayıplar olur,% 100 randımanlı olarak ac/dc > dc/ac dönüşümü olabilmesi imkansızdır.

Antalya gibi güneşi bol ve verimli olarak alan bir şehrimizde güneş panellerinin,belki ilk kuruluş maliyetlerinin çok yüksek olmasına karşın,kurulum sonrasındaki amortisman payını da gözeterek,bu türden temiz ve alternatif enerji kaynaklarıyla enerji depolamanızı ve sonrasında ihtiyaç dahilinde de bunun kullanılmasını ben şahsen yine tavsiye ederim.Kolay gelsin Saygılarımla.

Yeterli su debiniz var ise en ucuz üretim yolunu buldunuz demektir. Akülü sistemler ile şebekeden ucuza mal edemezsiniz. Su gücüne yoğunlaşın bence boşa akan kaynakları değerlendirin. Debiniz yeterli ise devir ayarı sorunu çözülür.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri