JAL ile PIC programlama

elektronikmuh

Yönetici
Yönetici
Yönetici

ya ben bunun kitabını aldım baktım bayağı kolay anlaşılır geldi bana ama istediğimiz her şeyi yazabilirmiyiz bunda bilmiyorum..konu 2007 den kalma ama jal le ilgili bilgisi olanlar biraz da beni ve ilgilemnenleri bilgilendirirlerse sevinirim

tabi ki de herşey yazılır da , C'den daha verimli , assembly den daha kullanışlı olabilir mi acaba?

kısa sürede benm bu işi yapabilmem lazım..dediğin gibi ne kdr verimli olabilir bilmiyorum diğerleri hakkında bilgim olmadığı için bişey diyemeyeceğim ancak bu proğramla ilgili bilgisi olan kullanan arkadaş yok mu onu merak ediyorum açıkcası

kısa sürede benm bu işi yapabilmem lazım..dediğin gibi ne kdr verimli olabilir bilmiyorum diğerleri hakkında bilgim olmadığı için bişey diyemeyeceğim ancak bu proğramla ilgili bilgisi olan kullanan arkadaş yok mu onu merak ediyorum açıkcası

S.A.
Sn. Arkadaşım o zaman sana protonu tavsiye ederim
nette uygulaması çok basic tabanlı gelişmiş bir programdır basic ile yazılmış bazı prog.ları derler yada ufak değişiklikler ile derler. Tavsiye ederim. Kolay gelsin.

Arkadaşlar bende JAL kullanıcısıyım.. ve emin olun basic ve protondan kat kat güzel.. Tabiki benim görüşüm bu sizinkilere saygım sonsuz.. jal üzerine sadece 1 kitap var ama oda eski jal derleyicisi üzerine kurulmuş..jalv2 derleyicisi yeniden sıfırdan yapılmış.. çok değişiklikler var ama jalv2 türkçe kaynak yok gibi birşey.. diyeceksiniz ki neden yeniden yazmışlar.. çünkü eski jal compilerda çalışma sırasında hatalar vardı.. ve değişken tipleri gelişmiş değildi.. Jalv2 kütüphanelere dayalı bir dil olduğu için kendiniz komut oluşturabilirsiniz.. ve çoğu cihaz veya eleman için kütüphane dosyası yazılmıştır..klullanımı pascal bazı komutları C diline benzer ama temel olarak pascala daha yakındır.. kimin ne dediğine bakmayın arkadaşlar gerçekten bu dil iş yapar.. ister profesiyonel isterseniz amatör.. hangi dili seçtiğiniz önemli değil.. önemli olan onu tam bir şekilde öğrenmeniz..

Kolay gelsin..

slm electro,
Bende jal kullanıyorum yani, okadar professionel degil ama işimi görüyorum . Yalnız gecen atelye hocam ödev verdi sayıcı ben pic ile yapmayı sectim, işin içinden cıkamadım umarım yardımın dokunur.
mesela;

pin_a1 devamlı high iken pin_b1 = high degilse low olsun ve a1 high olmasını beklesin
diyelimki a1 devamlı high iken yani b1 high da beklerken a1 low yaparsak b1 low tekrar high olursa b1 de high olacak sekilde döngü olacak ve b1 cıkısında sayıcı var ise high iken saymaya baslayacak b1 low oldugunda saymayı durdurup basa alacak saymaya bastan baslaması için a1 in high olmasını bekleyecek ödev böle bişi... ben döngüyü yapamıyorum jal ile procedure işte basit zman lama devreleri yapıyorum ama if sartı ile döngü nasıl yapılır bilmiyorum
yardım edersen sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri