Iyonize alev dedektörü hk.

Selamlar uzun bir aradan sonra cevap gelmesine sevindim, hali hazırda kurduğum devre bu tip zaten pek bir fark yok eleman özellikleri farklı sadece.

Devremde şuanda sorun şu. Brulor toprağa temas etmiyorsa çalışıyor. Temas ediyorsa ateşin iyonları toprağa aktığı için okuma olmuyor. Diyeceksiniz ki ozaman toprağa temas ettirme. Bu seferde ateşleme trafosu topraklama istiyor 🤷‍♂️
1-İyonizasyonun çalışması için ana besleme devresinin 220V ve 110V alternatif akımdan beslenmesi lazım...
2-Topraklama yok ise iyonizasyon devresi çalışmaz.
3-Ana kartlar (+) şaselidir. Devreyi kontrol ederken bunu göz önünde bulundurmak gerek.
Eğer bütün kartların iyonizasyon kontrol devresini yapmak istiyorsanız çünkü kartlar arası farklılıklar göstermektedir. Her kartın iyon seviyesi bir değildir. Örneğin bazı kartlarda iyona seri direnç 22Mohmlar düzeyindeyken bazıların da bu değer tipik olarak 100K civarındadır hatta ben iki adet seri 22K kullanılanı bile gördüm. Eğer kartlar için genel iyon tutma devresi yapıyorsanız bunun için iyon tüpleri kullanılmıştır. Fidan Elektroniğin test cihazında bu kullanışmış deniyor fakat imkanım olmadığı için kapağı açıp bakamadım.
Buradaki şemaları takip ederseniz ne demek istediğimi anlarsınız bir de sizlere yardımcı olabilir.
https://www.mdpi.com/1424-8220/17/6/1387/htm bu sitede net bir şekilde anlatılmıştır takip edebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Alev Sümülasyon Devreleri.rar
    5.2 MB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular