Iyonize alev dedektörü hk.

Afedersiniz ben sonuna kadar yardım edemeyeceğim ama gördüğüm iki hata var.

Röle bobinine paralel tıkama yönünde bir diyot bağlamalısınız.

Sonra röleyi BC327'nin kollektörüne bağlarsanız daha iyi olur bence.

Devre nasıl çalışıyor tam olarak ne yapıyor ben tam anlamadım. Anlasaydım daha fazla yardım edebilirdim.

Kolay gelsin.
alev dedektör devresi yapmaya çalışıyorum çözümü buldum.

alev dedektörü.png

sistem bu şekilde çalışıyor. lakin toplamda 3adet prob kullanmak zorunda kalıyorum. çakmak trafosunun birini toprağa verdiğimde Q1 transistörü anında bozuluyor. şebekede de dalgalanma oluyor. çakmak her vurduğunda ışıklar gidip geliyor, pcnin monitöründen görüntü gidip geliyor, ses sisteminden cızırtılar geliyor. bc237 yerine tic106 taktığımda dayanıyor ancak çok kısa süreli. beyz ucuna direnç taktığımda dayanıklılık artıyor ama yeterli değil. ancak resimdeki devrede asla sorun olmuyor.

aklıma birde şu çözüm geldi, akım tespiti yapmak.. kablo üzerinden akım geçmeye başladığında role çektirebileceğim bir devre var mıdır bu mümkün mü ?

Hani bir veya iki transistörlü, ısıl dirençli röle açtırma kapatma devreleri var ya başlangıç seviyesindekiler için. NTC'ye ısı veriyorsun transistörü tetikliyor transistör de röleyi sürüyor. Ama alevin NTC'yi ısıtması birkaç saniye alacaktır, anlık ikaz vermez. Ayrıca NTC'nin yanmaması için korumalı birşeyin içinde olması da lazım. Mesela kola tenekesini keser içine sararsın, alevi gördü mü ısı yavaş yavaş NTC'yi etkiler, transistörle röle attırırsın. Böylece yok tüpün çakmağı transistörü yaktı yok şöyle oldu yok böyle oldu sıkıntısı kalmamış olur. Devrenin çalışması için tabiki aleve ihtiyaç var. Daha doğrusu alevin bir müddet yanmasına ihtiyaç var. Bakınız örnek devre:
https://320volt.com/iki-transistor-ve-ntcli-isiya-duyarli-devre/

Hani bir veya iki transistörlü, ısıl dirençli röle açtırma kapatma devreleri var ya başlangıç seviyesindekiler için. NTC'ye ısı veriyorsun transistörü tetikliyor transistör de röleyi sürüyor. Ama alevin NTC'yi ısıtması birkaç saniye alacaktır, anlık ikaz vermez. Ayrıca NTC'nin yanmaması için korumalı birşeyin içinde olması da lazım. Mesela kola tenekesini keser içine sararsın, alevi gördü mü ısı yavaş yavaş NTC'yi etkiler, transistörle röle attırırsın. Böylece yok tüpün çakmağı transistörü yaktı yok şöyle oldu yok böyle oldu sıkıntısı kalmamış olur. Devrenin çalışması için tabiki aleve ihtiyaç var. Daha doğrusu alevin bir müddet yanmasına ihtiyaç var. Bakınız örnek devre:
https://320volt.com/iki-transistor-ve-ntcli-isiya-duyarli-devre/
anladım bu tip bi çözümü denedim kızılötesi alev sensörü ile istediğim gibi olmadı ayrıca ntc yi korumak meşakkatli görünüyor. ayrıca uzun süre aleve maruz kalacak saatlerce yandığını düşünürsek problem olabilir.

acs712 entegresi kullanarak denemeyi düşünüyorum, bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilir mi ?

acs712 bir akım algılayıcıdır. Ne amaçlı kullanacaksınız? Termokupl kullanmayı düşündünüz mü?

Alevin ışık yayan birşey olduğunu düşünerek fotodirenç (LDR) de kullanılabilirdi ama gündüz ışığında işe yaramaz. Benden buraya kadar. Bilgim kısıtlı maalesef.

acs712 bir akım algılayıcıdır. Ne amaçlı kullanacaksınız? Termokupl kullanmayı düşündünüz mü?
alev dedektör devresi yapmaya çalışıyorum çözümü buldum.

Ekli dosyayı görüntüle 61267

sistem bu şekilde çalışıyor. lakin toplamda 3adet prob kullanmak zorunda kalıyorum. çakmak trafosunun birini toprağa verdiğimde Q1 transistörü anında bozuluyor. şebekede de dalgalanma oluyor. çakmak her vurduğunda ışıklar gidip geliyor, pcnin monitöründen görüntü gidip geliyor, ses sisteminden cızırtılar geliyor. bc237 yerine tic106 taktığımda dayanıyor ancak çok kısa süreli. beyz ucuna direnç taktığımda dayanıklılık artıyor ama yeterli değil. ancak resimdeki devrede asla sorun olmuyor.

aklıma birde şu çözüm geldi, akım tespiti yapmak.. kablo üzerinden akım geçmeye başladığında role çektirebileceğim bir devre var mıdır bu mümkün mü ?
B1 e bağlı buji probu ateş yandığında diyot gibi davranıyor. bende zaten Q1 transistöründen bunu okuyorum. burada da belirttiğim gibi çakmak trafosunun bir ucunu toprağa verdiğimde Q1 transistörü bozuluyor. acs712 yi kullanırsam akım geçmeye başladığında çıkış verecektir. bende bu çıkışı ölçebilir miyim onu merak ediyorum deneyeceğim. amacım çakmak trafosunun bir ucunu toprağa bağlayabilmek ve devrenin hatasız çalışması. yani 2 probla çalışabilmek.

bu arada termokupl vs çözümler kararlı çalışmıyor. örneğin ateş söndüğünü varsayın termokupl kendi soğuyana kadar ateşi var kabul edecek ve gaz çıkışı devam edecek. ya da ilk yandığında belli bir değere gelene kadar ateşi yok kabul edecek. bu istemediğim bir durum.

Alev simülasyon devresi
Takıldığınız noktalar olursa bilgim ve dökümanlarım doğrultusunda cevaplaya bilirim. İyi günler dilerim.

Ekli dosyalar

• 5b09a143b6377_.gif.d0bc128e9e34e5fbb6707b5dec88a091.gif
    5b09a143b6377_.gif.d0bc128e9e34e5fbb6707b5dec88a091.gif
    30.4 KB · Görüntüleme: 21
Moderatör tarafında düzenlendi:
Alev simülasyon devresi
Takıldığınız noktalar olursa bilgim ve dökümanlarım doğrultusunda cevaplaya bilirim. İyi günler dilerim.
Selamlar uzun bir aradan sonra cevap gelmesine sevindim, hali hazırda kurduğum devre bu tip zaten pek bir fark yok eleman özellikleri farklı sadece.

Devremde şuanda sorun şu. Brulor toprağa temas etmiyorsa çalışıyor. Temas ediyorsa ateşin iyonları toprağa aktığı için okuma olmuyor. Diyeceksiniz ki ozaman toprağa temas ettirme. Bu seferde ateşleme trafosu topraklama istiyor 🤷‍♂️

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri