Isıtma / soğutma sistemi su tesisatı bakımı ve temizliği

Un4given

Üye
Katılım
13 Eyl 2011
Mesajlar
1
Puanları
1
Arkadaşlar merhaba,

İş yerimiz 4 katlı kalorifer kazanı ve chiller var. Ve aynı su tesisatı üzerinden ısıtma / soğutma yapılmakta. Fakat tesisat eski olduğu için kurumlu ve paslı. Dar kesitli borularda (petekler)sık sık tıkanmakta bu sebepten sıkıntı yaşamaktayız. Tesisatın temizliğini nasıl yapabilirim. Bununla ilgili kimsayal, uygulama vs önerinize ihtiyacım var.

Not: Tesisat eski olduğundan zayıf noktalardan delinme çatlama gibi durumla karşılaştırmayacak kimyasal yada pas sökücü olmalı diye düşünüyorum doğru mudur?
 
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

erolbin

Üye
Katılım
21 Eki 2008
Mesajlar
345
Puanları
1
Konum
ANKARA
sisteminiz eski ise ,ne kullanırsanız kullanın su kaçaklarının oluşması muhtemelen olacaktır.çünkü; su içerisinde bulunan kireç vb. tortular kaçak ihtimali olan noktaları tıkamış durumdadır.temizlik sonrası bunlar açığa çıkacaktır.çözücü kimyasallar sisteminize zarar vermese de verdiğini zannedeceksiniz.buna rağmen sistemdeki korozyon ve kireç vb. partikülleri temizlemek isterseniz,sisteminize sülfamik asit yükleyip temizleyebilirsiniz.bu temizlik işlemi asidik temizlik olup sistemin büyüklüğüne göre 1-2 günde yapılacak bir işlem .riske girmek istemem derseniz;sisteme bazik kireç ve korozyon temizleyici ürünler enjekde edebilirsiniz.bu işlemden sonuç alabilmeniz için 1-2 aylık süreye ihtiyacınız olacaktır.karar verirseniz talebinizi bildirin nasıl yapacağınız hakkında detayını anlatırım.
daha önce belirttiğim gibi her iki durumda da risk mevcut.
veb sayfamda konu hakkında detaylı bilgiler mevcut.
 

Onur16

Üye
Katılım
22 May 2007
Mesajlar
35
Puanları
1
Yaş
38
Sisteminiz eski diyorsanız kesinlikle temizlikten kaçınmalısınız, partiküller rahatsız edici boyuta ulaştı ise yapacağınız tek şey tesisata filtre bağlayıp düzenli olarak bu filtreyi temizlemektir.
Ama risk seviyorsanız tesisatınızın uzunluğuna göre değerlendirip karar vermelisiniz.
 

osmancag

Üye
Katılım
8 Mar 2012
Mesajlar
11
Puanları
1
Yaş
39
her ay en az 1 kere Bakım şart...hem sağlık açısından hem ekonomik açıdan...
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
122,298
Mesajlar
862,850
Kullanıcılar
438,904
Son üye
Muhammedter

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Üst