Isısan Goodman Kanallı Tip

davutcesur

Üye
ısısan goodman marka kanallı tip split cihazla ilgili sorunum var.cihazın iç ünitesi çalışıyor fakat ne ısıtmada ne de sogutmada dış ünite devreye girmiyor.kontaktöre bastıgımda kompresör calısıyor.kumandasını değiştirdim ama hala aynı sorun var.komprasörün yan tarafında basınç swicinin yanındaki kırmızı baslıklı emniyeti de resetledim.ama hala kompresör çalışmıyor.cihazın gazında eksilme var sanırım onu göze alarak cihazın basınç sensörünü kısa devre yaptım ama yine de çalısmadı kompresör.

önerisi olan ??

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
dostum merhabalar...
kanallı klimalarda iç ünitede bir adet elektronik kart bulunur bu kart cihazın ısıtma soğutma fan hızları ısı set değerleri gibi tüm kontrolleri sağlar..
bu kartın üzerinde komp e yol veren bir röle bulunur.. bu röle arızalı ise dış üniteye komp çalış komutu gitmez.. dış ünitelerde ise genelde 380 ile çalışıyorsa faz koruma kartı bulunur.. bu kart üzerinde bir adet röle bulunur. bu röle faz sıralaması doğru ise devreyi tamamlayarak komp kontaktörünün çekilerek komp ün çalışmasını sağlar.size tavsiyem önce iç ünite kartı dış ünite kartı vede alçak yüksek basınç siviçleri bir de röle bobin uçlarını kontrol etmenizdir..(gerekirse bu uçlara harici 220 v verip kontaktör çekiyormu bakabilirsiniz)
sevgiler hakan

ısısan goodman marka kanallı tip split cihazla ilgili sorunum var.cihazın iç ünitesi çalışıyor fakat ne ısıtmada ne de sogutmada dış ünite devreye girmiyor.kontaktöre bastıgımda kompresör calısıyor.kumandasını değiştirdim ama hala aynı sorun var.komprasörün yan tarafında basınç swicinin yanındaki kırmızı baslıklı emniyeti de resetledim.ama hala kompresör çalışmıyor.cihazın gazında eksilme var sanırım onu göze alarak cihazın basınç sensörünü kısa devre yaptım ama yine de çalısmadı kompresör.

önerisi olan ??

merhabalar,
goodman klimaların iç ünitesi çalışıyor dış ünite devreye girmiyor türü şikayetlerde genelde rastladığımız sorun kontaktör arızalıdır.kontaktörlerin besleme voltajı 24VAC'dir.Dış Ünite Fan beslemelesi ise difazdır.yanılıpta fanı 220VAC ile beslerseniz hız düşük olur.sizin taktığınız kontrol ünitesi gerekli besleme voltajını yolluyorda kontaktör çekmiyorsa kontaktör bobini arızalıdır.yada besleme volatjı gelmiyorsa 24 Volt çıkmıyordur.tavsiyem kontrol voltajlarını gözlemleyin ve buna göre çözüm arayın.24 volt aynı zamanda selenoid bobinide beslemektedir.

kolay gelsin

tesekkrler arkadaslar.cihaza tekrar baktıgımda sorunun nerden oldugunu paylasıcam

merhabalar,
goodman klimaların iç ünitesi çalışıyor dış ünite devreye girmiyor türü şikayetlerde genelde rastladığımız sorun kontaktör arızalıdır.kontaktörlerin besleme voltajı 24VAC'dir.Dış Ünite Fan beslemelesi ise difazdır.yanılıpta fanı 220VAC ile beslerseniz hız düşük olur.sizin taktığınız kontrol ünitesi gerekli besleme voltajını yolluyorda kontaktör çekmiyorsa kontaktör bobini arızalıdır.yada besleme volatjı gelmiyorsa 24 Volt çıkmıyordur.tavsiyem kontrol voltajlarını gözlemleyin ve buna göre çözüm arayın.24 volt aynı zamanda selenoid bobinide beslemektedir.

kolay gelsin
24 v olayını gözden kaçırmışım aklıma hiç gelmedi ama uyarı ve bilgi mesajın için teşekkürler dostum..

bu 24 v olayını iç ünite kartı mı tetikliyor ? cihaza ilerleyen günlerde servis vericem netice hakkında bilgi veririm.tesekkrler arkadaslar

bu 24 v olayını iç ünite kartı mı tetikliyor ? cihaza ilerleyen günlerde servis vericem netice hakkında bilgi veririm.tesekkrler arkadaslar

merhabalar,
24 volt iç ünitedeki mevcut trafodan çıkıp direk kontrol ünitesine gidiyor ve orada roleler yardımıyla gerekli kompanenti besliyor.takip ederken kesinlikle rolelerin sağlıklı çalıştığından emin olun.

iyi çalışmalar

söz konusu ısısan goodman kanallı tip cihazlarla ugrastım bugun.3 adet cihaz var.1 tanesinn dıs ünitesi hiç devreye girmiyordu.devreye girmeyen cihazın iç ünite kartını saglam olanla değiştirdim denedim yine çalışmadı dış ünite.kumanda değişikliği yaptım yine olumsuz.dış ünitedeki anakartı değiştirdim diğer bi saglam cihazdakiyle.cihaza start verdim dış ünite çalıştı.gayet normaldi.fakat cihazın elektriğini kesmem gerekti faz koruma rölesini değiştirmiştim ark yapmasından dolayı.cihaza tekrar start verdiğimde iç ünite çalışmıyor dış ünite çalışıyor.kumandadan kapattıgımda dış ünite durmuyor.iç ünite çalıssa dıs ünite devreye girmiyor.cihazın kondansatörleri saglam çünkü dış ünite kartı değiştirdiğimde ilk cihaz devreye girdi ve normal bir şekilde calışmaya başladı.kontaktör de de sorun yok.enteresan bi durumla karşı karşıyayım.
bu cihazlarda kumandadan start verildiğinde dış ünite hemen devreye girmio sanırım.

önerisi olan

dostum merhabalar.. gecenlerde bana da böyle bir kanallı klimada aynı arıza ile karşılaştım...
sanırım kumanda kablolu kumanda burda bir sıkıntı olabilir.. cihaz da re strat varsa dış ünite çalışması enerji verildiğinde restart devreye giriyor... diye tahmin ediyorum

3 adet cihaz var kumandaları değiştirerek denedim kumandalarda bir sorun oldugunu sanmıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri