Isınıp Atan Aydınlatma Şalteri Hk.

Macapuci

Üye
Arkadaşlar bu aydınlatma tesisatı şareli 100 adet 4x18 watt balastlı florasan armatürü besliyor. Şartelin her fazına 6 şar adet 10A lik sigorta bağlı. Lambaların hepsi açıkken gün içinde sigortalar biraz ısınıyordu. Şalteri ısısını kontrol etmemiştim. Bir hafta kadar önce attı. Baktım sıcak hatta kaldırdım tutmadı. Bir süre sonra kaldırdım tuttu. Bu gün yine attı. Bu sistemin aynısı diğer dört katta kurulu ve hiç bir ısınma yapmadan çalışıyorlar. Acaba sorun şalterde mi sigortada mı yada tesisatta mıdır. Bilgisi olan yazabilirse cok sevinirim. Cümleten kolay gelsin.
59787

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu sigorta değil şalter.Bunun ısımasıda atmasıda normal değil.Bunun dışında başka sigorta yokmu?

Son düzenleme:
Bu sigorta değil şalter.Bunun atması normal
değil.Bunun dışında başka sigorta yokmu?

Bunun üstünde sigortalar var. Her faz için 6 şar adet 10A normal sigorta konmus. Lambaların hepsi açıkken gün içinde sigortalar biraz ısınıyordu. Şalteri ısısını kontrol etmemiştim. Bir hafta kadar önce attı. Baktım sıcak hatta kaldırdım tutmadı. Bi süre sonra kaldırdım tuttu. Bu gün yine attı. Diğer katlardakinde bi prolem yok çalışıyolar ısınmada yok ama bu katta sigortalarda da şarteldede ısınma var. Sebebi ne olabilir

Arkadaşlar bu aydınlatma tesisatı şareli 100 adet 4x18 watt balastlı florasan armatürü besliyor. Şartelin her fazına 6 şar adet 10A lik sigorta bağlı. Lambaların hepsi açıkken gün içinde sigortalar biraz ısınıyordu. Şalteri ısısını kontrol etmemiştim. Bir hafta kadar önce attı. Baktım sıcak hatta kaldırdım tutmadı. Bir süre sonra kaldırdım tuttu. Bu gün yine attı. Bu sistemin aynısı diğer dört katta kurulu ve hiç bir ısınma yapmadan çalışıyorlar. Acaba sorun şalterde mi sigortada mı yada tesisatta mıdır. Bilgisi olan yazabilirse cok sevinirim. Cümleten kolay gelsin.
Ekli dosyayı görüntüle 59787
Bu şalterin giriş ve çıkışlarında kaçlık kablo var?Çekilen akım kaç amper?Yukarda mavi renkli 10 luk veya 16 kablo gördüm ama aşağıda sanki 1,5 veya 2,5 nya var gibi duruyor!Buradan tam göremedim ama eğer şaltere giren kablonuz 16 lık çıkan kablonuz 2,5 luk ise şalterin ısınması normal hatta kablolarda ısınır ve yangın dahi çıkabilir böyle durumda belki şalterin altında kalıyordur kablolarınız bilemiyorum

Bende bir anlam veremedim bu şalterin çıkışındaki kablolar kaçlık.
Sanki priz bağlar gibi şalter bağlantısı yapılmış

Bu şalterin giriş ve çıkışlarında kaçlık kablo var?Çekilen akım kaç amper?Yukarda mavi renkli 10 luk veya 16 kablo gördüm ama aşağıda sanki 1,5 veya 2,5 nya var gibi duruyor!Buradan tam göremedim ama eğer şaltere giren kablonuz 16 lık çıkan kablonuz 2,5 luk ise şalterin ısınması normal hatta kablolarda ısınır ve yangın dahi çıkabilir böyle durumda belki şalterin altında kalıyordur kablolarınız bilemiyorum

Kablolar alt tarafındaki kablolar şartelin kablosu değil. Şarteli üzerindeki sıralı sigortalarda çıkıp dağılan kablolar. Sanırım çıkışındaki kablolar 6 lık olması lazım (baralara giden) ama girişine bakmadım. Giriş ve çıkışın aynı olması mı lazım yada ka. mm ye kadar fark kabul edilebilr .Yazarsanız sevinirim Şimdiden teşekkürler.

100 amp. şalteri bağlı olduğu yerde,giriş / çı-
kış kablolarının asgari 35 mm² olması gere-
kir.Aksi halde,şalter açana kadar kablolar ke-
bap olur.Devrede 100 tane 4x18 watt. lamba
olduğu söylendiğine göre,hepsi aynı fazdan !
bile geçse,şalteri açtıracak akım olmaz.Bü-
yük ihtimalle şalterde sorun var.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri