Isı ayarlı havyada elektrik kaçağı

zanax

Üye
selam arkadaşlar kendi yapmış olduğum ısı ayarlı havyada elektrik kaçağı var bir türlü çözemedim devredeki 7805 elemanına dokunca çarpıldım.
havya sehpasına kontrol kalemi ile baktım elektrik var devrede kaçak olduğunu düşünüyorum acaba sizce ne yapmak lazım ...

devre şeması

Ekli dosyalar

• Havya.rar
    631.3 KB · Görüntüleme: 11
resımlere bakıp tahmınım 555 le pwm kontrollu dimmer yapmışsın bu sağliklı isi kontrolu değil en guzel ve sağlikli isi kontrollu havya 12 volt veya 24 volt a duşurulmuş transformatorle yapılan devreler bence 15 yıldır kullanıyorum 24 volt transformatorlu isi kontrollu havya microdenetleyıcıler olsun hassas entegreler olsun çalışırken lehim yapaılabılıyor sizin yaptığınız havyada boyle bişeye lehim yapmaya kalkarsanız devreye hasar verme çok yuksek faz notr şansına denk gelırse sorun olmaz ama faz notr çakışması devreyı kucağina verır:)

7805 in gnd kısmı 220ac nin dc ye çevrildikten sonra (köprüden) 300vdc nin gnd kısmı gelmiş. Yani 300vdc ile diyer 12vdc gnd leri karışmış olarak görüyorum.

resımlere bakıp tahmınım 555 le pwm kontrollu dimmer yapmışsın bu sağliklı isi kontrolu değil en guzel ve sağlikli isi kontrollu havya 12 volt veya 24 volt a duşurulmuş transformatorle yapılan devreler bence 15 yıldır kullanıyorum 24 volt transformatorlu isi kontrollu havya microdenetleyıcıler olsun hassas entegreler olsun çalışırken lehim yapaılabılıyor sizin yaptığınız havyada boyle bişeye lehim yapmaya kalkarsanız devreye hasar verme çok yuksek faz notr şansına denk gelırse sorun olmaz ama faz notr çakışması devreyı kucağina verır:)

hayır hocam 555 ile yapmadım devreyi PIC12F675 entegresi ile yapılmış ısı ayarlı havya devresi. bu sanırım içindeki ares şemasını incelemediniz. ? ayrıca yapanlar çok memnun devre belli bi,r ısıya ulaştıktan sonra elektriği kesiyor ve buzzer sesliuyarı veriyor..

özür ares bende yok kullanmıyorum 15 yıldır circüit meaker kullanıyorum tahmını yazdım yanlış anlamayın elektronikçinin havyası 12 veya 24 volt dc benım goruşum olmalı elektronik malzemeler yuksek voltajlara dayanmıyan malzemeler eskıden statik elektrığe karşi bileklık bağlar oyle tamır ederdık bu durumu gözönune alarak bence 12 veya 24 volt havya

hayır hocam 555 ile yapmadım devreyi PIC12F675 entegresi ile yapılmış ısı ayarlı havya devresi. bu sanırım içindeki ares şemasını incelemediniz. ? ayrıca yapanlar çok memnun devre belli bi,r ısıya ulaştıktan sonra elektriği kesiyor ve buzzer sesliuyarı veriyor..

peki sonuç olarak ne yapmalıyız ????

resımde tam bellı olmuyor sanırım triac kullanmışsın eğer triac kullandıysan pikle yanı artı 5 voltla 220 voltu yalıtman lazım triyak girişine optotriyak moc3022 olabılır koyarsan tamamen yalitmış olursun devrede ac 220 yalıtılmış değıl gıbı gorunuyor şema olmayınca şu sebepten olmuş dıyemıyorum

peki sonuç olarak ne yapmalıyız ????

havyadan 3 tane kablo çıktı faz nötr toprajk ben sadece faz ve nötr devreye bağladım toprak boşta kaldı acaba bundan oalbilir mi ? devreye topraklama nasıl eklyebiliriz ? devrede bir adet BT-151 ve 7805 var ayrıca havya sehbasına kontrol kalemi ile dokununca ışık yanıyor ...

AYARLIHAVYA.png

Beyaz ile çizilen yerleri kazı. Kırmızı ile çizilen yere kablo ile köprü at. 220v ac ile diyer ac kaynağı birbirinden ayır.

kabiliyet hocam eminmisin böyle olacağından ??? madme böyşeyse forumdaki süper zeka arkadaşlar nedne bahsetmedi ?????

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri