IR kumandaya alıcı derve yapımı

EnesBK

Üye
Merhabalar benim bir tane ır helikopter kumandam car buna bir qlıcı devre yapmak istiyorum nasıl yapabilirim ?

Alıcı devre derken? Biraz daha açıklayabilir misiniz?
1619858251727.png

Bunun gibi göz mü soruyorsunuz?

Şöyle düşün kumandadan çık kodları algılayıp bir fonksiyona dönüştüren anakart var helikopterin içinde onun gibi. Bende anakart var ama kullanamıyorum onun yerine kumandadaki kodları algılayacak bir devre nasıl yaparım.

bildiğim kadarıyla verici kumandadan her komut için belirlenmiş khz cinsinde sinyaller gonderiliyor , örneğin motorun dönmesi için 10khz sinyal arka motorun dönmesi için 14khz sinyal gonderiliyor , alıcı kısmında aynı şekil bu gelen sinyallerin khz değerine göre işlem yapılıyor
Yani kumandadan çıkan sinyalin frekansını bilmen ve buna göre alici devresi tasarlaman lazım
umarım yanlış bilgi vermemisimdir konu hakkında fazla bilgim yok

bildiğim kadarıyla verici kumandadan her komut için belirlenmiş khz cinsinde sinyaller gonderiliyor , örneğin motorun dönmesi için 10khz sinyal arka motorun dönmesi için 14khz sinyal gonderiliyor , alıcı kısmında aynı şekil bu gelen sinyallerin khz değerine göre işlem yapılıyor
Yani kumandadan çıkan sinyalin frekansını bilmen ve buna göre alici devresi tasarlaman lazım
umarım yanlış bilgi vermemisimdir konu hakkında fazla bilgim yok
Evet dediğiniz gibi sanırım. Belirli kodları var. Ben kendi kumandamın kodlarını çıkarmıştım. Örnek olsun diye atıyorum. Her kumandanın farklıdır ama. :)

1619892488667.png

Forum istatistikleri

Konular
127,955
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri