IR AKILL ALICI Devre Yapımı Yardım

Arkadaşım,

Devreni biraz inceledim. İki nokta bilgim dahilinde olabilecek sorun tesbit ettim.

Pcb yi sanırım ütü yöntemi ile basmışsınız. Alıcı devrenizi takip ettim.

1- 7805 regüle entegresini ters bağlamışsınız. girişle çıkış yer değişmeli. yada üstten ters bağlamalısınız. Alttan bağlayacaksanız 180 derece döndürmelisiniz.

2- Anlayabildiğim kadarıyla alıcı devrenin çizimini değiştirmişsiniz. Röleninde beslemesini tek girişten almak için değişiklik yapmışsınız. Sorun değil ancak aşağıda röle ile ilgili verdiğim detayda rölenin bobin uçları 1 ve 2 nolu uçlardır. Bu uçlara voltaj verilmeli. Sizin devrede ise 3 ve 4 nolu uçlara veriliyor.

Bu durumla ilgili röleler 2 tip üretilmiştir. Bobin uçları 1-2 pinleri olanlar diğer üretim ise bobin uçları 3-4 nolu pinler olanlar. Siz yanlışlıkla piyasada en çok bulunan tip 1-2 pinleri bobin olanı almışsanız röleniz çekmeyecektir.

Rölenizi ölçü aletinizle direnç ölçme kademesinde bobin uçları aşağıdaki röle şemasına göre verdiğim hangi pinlerin bobin ucu olduğunu ölçerek yazarsanız sorununuzu büyük ihtimal çözmüş olacağız.

Tesbit etmeniz gereken konu ;

1- 7805 yönünü düzeltmeniz.
2- Röle bacaklarını tesbit edip ( hata varsa ) düzeltmeniz ( büyük ihtimal röle bacaklarınız aşağıdaki şemadaki gibi )

Ekli dosyayı görüntüle 22704
Bilgiler İçin Sağolun Fakat Çizim Eski ve Yanliş Yeni Fark Ettim Yeni Düzeltilip Çizdğimi Bulamadım Henüz Onu Bulunca Tekrar Bakıcam.
1.7805 de HerHangi Bir Sorun Yok Çıkış Veriyor Doğru Bağladım Aresdeki Çizimde Küçük 7805 Kullandım O Yüzden Ters Geliyor Size Elimde Kalmamiş.
2.Röle İlk Başta Yanliş Çizimde Doğrudur Onuda Düzelttim Büyük İhtimalle Rölenin Voltu Yüksek Öyle Tahmin Ediyorum Fakat Yeni Çizimi Bulunca Atacağim Buraya Tekrar.

Ayrıca 47 Ohm Direnç + Dan Gelip Devreyi Besliyor Başta Onlarıda Fark Ettim Düzelttim Ama Eski Çizimimi Bulucam İnşallah Onuda Düzeltmiştim

Kontrolleri çizimden takip etmedim. Basımını yapmış olduğunuz pcb üzerinden yaptım.

4 ve - beslemeleriniz aşağıdaki resimdeki gibi mi? Eğer bu şekilde ise 7805 doğru bağlı. Ben resmi evirip çevirirken sanırım yanlış görmüşüm.

Yukarıdaki şemada bahsettiğim şekilde rölenizin bobin uçlarını hangi pinler söyleyebilirmisiniz?

Birde devrenizi kaç volt ile besliyorsunuz?

Geriye tek röle kalıyor. Rölenin değerlerini yazılarını görünür şekilde resimleyebilir misiniz ?

Aynısını Yaptım Fakat Çalişmadi
P5b3jv.png
Mümkünse Serkanın verdiği linkteki pcbyi yap, yine şema ile pcb kontrolü şart, yukarıdaki pcb hatalı ilk göze çarpan 547 nin c si ile diyot ve röle bağlantısı yok direk beslemeye bağlı, röle pinleri doğru işaretli her zaman her yerde yazıldığı gibi Com=şase, NC= Normalde Kapalı kontak, NO=Normalde Açık başka deyişle c1-c2 bobin uçları şemada belirtilmiş röle 5v ve 100 ohm (bu değeri de çok aşmamalı).

Mümkünse Serkanın verdiği linkteki pcbyi yap, yine şema ile pcb kontrolü şart, yukarıdaki pcb hatalı ilk göze çarpan 547 nin c si ile diyot ve röle bağlantısı yok direk beslemeye bağlı, röle pinleri doğru işaretli her zaman her yerde yazıldığı gibi Com=şase, NC= Normalde Kapalı kontak, NO=Normalde Açık başka deyişle c1-c2 bobin uçları şemada belirtilmiş röle 5v ve 100 ohm (bu değeri de çok aşmamalı).
Rölenin Bağlantısı Bu Şekilde Arkadaşlar Şu Anlık Bir Ara Verelim Yeni Çizimim Vardı 2 3 Hafta Öncesinden Onu Basmıştım Çalişmamişti Bulunca Netleştiririz Konuyu Sağolun

mG9A98.png

Kontrolleri çizimden takip etmedim. Basımını yapmış olduğunuz pcb üzerinden yaptım.

4 ve - beslemeleriniz aşağıdaki resimdeki gibi mi? Eğer bu şekilde ise 7805 doğru bağlı. Ben resmi evirip çevirirken sanırım yanlış görmüşüm.

Yukarıdaki şemada bahsettiğim şekilde rölenizin bobin uçlarını hangi pinler söyleyebilirmisiniz?

Birde devrenizi kaç volt ile besliyorsunuz?

Geriye tek röle kalıyor. Rölenin değerlerini yazılarını görünür şekilde resimleyebilir misiniz ?
Devre 12 Volt Aslında 10-11 V Arasında.
Bağlıntısı Bu Şekildeydi Tekrar Söylemek İstiyorum RÖleyi Devreden Söktüm Elle Tetikleniyor 12 V Direk Verilince Sanırım 547 Çıkış Vermiyor
Röle İse Aynı Bu Şekilde Bağli Yani Doğru Olmalı
mG9A98.png

Burda röle bobinindeki diyod yok bir de klemes işaretlemende ON yazmışsın! Devre 12voltluk diyorsun 7805 çıkışında röle bağlı nasıl 10-11v ölçtün?

Burda röle bobinindeki diyod yok bir de klemes işaretlemende ON yazmışsın! Devre 12voltluk diyorsun 7805 çıkışında röle bağlı nasıl 10-11v ölçtün?
Ah Derdimi Anlatamıyorumki :D Bu Farklı Bir Devre Röle Doğru Bağlanmiş Sadece Eski Çizimde Yanliş Neyse Arkadaşlar Kısa Bir Mola Verelim Olmaz mi :D Şunu Baştan Çizeyim Bir Ondan Sonra BakarızSağolun Bu Arada Röle + ya Bağli

Farklı Devre Bu Sadece Rölenin Bağlantıları Aynı Diye Atmiştim
GvrO0b.png

Ah Derdimi Anlatamıyorumki :D Bu Farklı Bir Devre Röle Doğru Bağlanmiş Sadece Eski Çizimde Yanliş Neyse Arkadaşlar Kısa Bir Mola Verelim Olmaz mi :D Şunu Baştan Çizeyim Bir Ondan Sonra BakarızSağolun Bu Arada Röle + ya Bağli

Farklı Devre Bu Sadece Rölenin Bağlantıları Aynı Diye Atmiştim
GvrO0b.png
Rölede Çekiyor Valla Bende Anlamadım Ama 3 4 Sene Önce yapmiştik Gazı Algılayınca Röle Çekiyor Yinede Bilmiyorum Fazlada Uğraşmadım Açıkcası

ir vericiyı telefonun kamerasıyla test et gözle goremezsın ama kamera kızıl otesı işiği gorur vericiden emin ol alıcıyla verıcının çalışma frakanslarını ölç aynı frakansta değilse çalışmaz

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri