Inverter tasarımında trafom yandı

WattMan

Üye
Arkadaslar basit şekilde 555 entegresi ile inverter yapmaya çalıştım, daha önceki konularımda sizlerden bilgi almıştım, kabaca devremin şeması
images-inverter.png

lakin devreme guc verdim ve 220v led ampul bağladım yanmadi , bende deneme amaçlı 3.6v led bağladım yandı.
ardından trafo çıkışını ölçüm ve 1000v larin üzerinde değerler gördüm ve pwm sinyalimi tekrar inceledim 55hz olarak tekrar ayarladım.

fakat trafo bu süreçte cızırtı sesleri cikariyordu , bir yandan cikisina deneme amaçlı tasarruf ampulleri takiyordum ve dikkat ettim 220v cıkış sargilarinda kırmızı ateş gördüm ve duman çıktı.

Anlamadığım trafo neden cizirdiyordu ve neden yüksek voltaj veriyordu en sonundada neden yandı

Devrenin frekansini hesaplamadım ama muhtemelen 50 hz degil. Bir nedenden dolayi daha yuksek frekanslara cikmissiniz.

Frekansin yukselmesi cikis voltajının da yukselmesine neden olmus.

Yuksek voltaj sargı aralarinda en zayif noktadan ark yaparak atlamis. Yani kisa devre meeydana gelmis. Sizin bu uygulamada 1000 voltunda uzerine cikmis olmanız muhtemel. Bu yuksek voltaj buldugu en kisa noktadan kaynaga geri donmek ister. Bu nedenle sargi arasinda ark gordunuz. Carpilabilirdiniz de. Yuksek voltaj trafolari sarimi daha farklidir.

Simdilik gecmis olsun.

Devrenin frekansini hesaplamadım ama muhtemelen 50 hz degil. Bir nedenden dolayi daha yuksek frekanslara cikmissiniz.

Frekansin yukselmesi cikis voltajının da yukselmesine neden olmus.

Yuksek voltaj sargı aralarinda en zayif noktadan ark yaparak atlamis. Yani kisa devre meeydana gelmis. Sizin bu uygulamada 1000 voltunda uzerine cikmis olmanız muhtemel. Bu yuksek voltaj buldugu en kisa noktadan kaynaga geri donmek ister. Bu nedenle sargi arasinda ark gordunuz. Carpilabilirdiniz de. Yuksek voltaj trafolari sarimi daha farklidir.

Simdilik gecmis olsun.
Anlam veremediğim çıkışa tasarruf lamba bağladım yanmadı 12volt halojen ampul bağladım oda yanmadı 3 voltluk led yandı.

cizirdama nedeni frekanstan dolayimi oluyor acaba , devreye ilk güç verdiğim zamandan beri trafo sürekli cızırdadı

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri